Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: China și SUA ajung la acord pe securitatea TikTok
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitatea din China 

China și SUA ajung la acord pe securitatea TikTok

Radio China Internaţional
Autor
Radio China Internaţional
Publicat 18 septembrie 2025
Distribuie
Foto: CGTN

În ultima rundă a negocierilor comerciale China-SUA, desfășurată recent la Madrid, Spania, ambele părți au ajuns la un consens privind securitatea datelor utilizatorilor TikTok din SUA și licențele de utilizare a drepturilor de proprietate intelectuală, inclusiv algoritmii platformei.

Pentru prima dată, TikTok a fost inclus ca subiect de negociere în discuțiile bilaterale. Ajungerea la un consens în această chestiune subliniază că relațiile economice și comerciale dintre China și SUA se bazează pe beneficii reciproce. Partea chineză a declarat după tratative: „Consensurile sunt în interesul ambelor părți.”

TikTok, versiunea internațională a Douyin, software-ul chinez de socializare, operează în SUA de mai mulți ani și este foarte popular printre utilizatorii americani. Platforma respectă legislația americană, iar toate datele utilizatorilor din SUA sunt stocate acolo. Cu toate acestea, unii politicieni americani au criticat-o invocând securitatea națională. Sub administrația lui Donald Trump, termenul de aplicare al restricțiilor asupra TikTok a fost prelungit de patru ori, iar recent Casa Albă a deschis un cont oficial pe această platformă, semnalând importanța acesteia pentru SUA.

China a reafirmat o poziție clară: practicile SUA încalcă principiile pieței și regulile economice și comerciale internaționale. Guvernul chinez protejează ferm interesele naționale și drepturile legitime ale companiilor chineze în străinătate. În cadrul negocierilor, China a declarat că va aproba exportul tehnologiei și licențele de utilizare a proprietății intelectuale implicate de TikTok și sprijină companiile să negocieze în mod egal, pe baza principiilor pieței.

Ambele părți sunt de acord că relațiile economice și comerciale stabile sunt importante atât pentru China, cât și pentru SUA, având și un impact semnificativ asupra stabilității economiei globale. Totuși, înainte de discuțiile de la Madrid, Departamentul de Comerț al SUA impusese sancțiuni asupra mai multor companii chineze din domenii precum semiconductori, biotehnologie, aerospațial și logistică comercială. China a exprimat o opoziție fermă și a cerut eliminarea restricțiilor, astfel încât rezultatele negocierilor să fie puse în practică efectiv.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Realizările tehnico-științifice din China și planurile până în 2030
Articolul următor Ministrul chinez al Apărării: Armata este pregătită să înfrângă orice intervenție armată externă
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Adunarea Generală a membrilor AHK România: Susținem o economie puternică bazată pe stabilitate și dialog cu instituțiile statului
Economie
Prejudiciu de 8,7 milioane de lei stabilit de inspectorii ANAF Antifraudă în sarcina unei societăți care activează în domeniul construcțiilor
Featured Fiscalitate
Dezvoltatorul imobiliar Hagag vrea să construiască o „baterie” uriașă de până la 5 GWh în minele de sare din România
Energie

RSS Știri Financiare

  • Cea mai bună lună din istoria rețelei 5 to go. Vânzări de 7 milioane euro
  • Chinezii de la BYD au ajuns lider al segmentului de mașini electrice în România
  • Primul magazin lululemon din România s-a deschis în Băneasa Shopping City
  • Când mediul de lucru decide în locul tău
Actualitatea din China 

Xi Jinping se pronunță pentru modernizarea teoriei militare

1 minute
Actualitatea din China 

Curieratul, o carte de vizită strălucitoare a economiei chineze

3 minute
Actualitatea din China 

China susține protecția patrimoniului mondial

1 minute
Actualitatea din China 

Volumul total al comerţului exterior al Chinei, 23,55 trilioane de yuani în 2023

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?