Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: China și SUA, consens-cadru pentru o serie de probleme economice și comerciale
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitatea din China 

China și SUA, consens-cadru pentru o serie de probleme economice și comerciale

Radio China Internaţional
Autor
Radio China Internaţional
Publicat 16 septembrie 2025
Distribuie
Foto: CGTN

Delegații chinezi și americani au ajuns la un consens-cadru pentru abordarea adecvată prin intermediul negocierilor a problemei TikTok, reducerea obstacolelor investiționale și promovarea colaborărilor comerciale, a declarat, luni, Li Chenggang, reprezentantul Ministerului Comerțului din China pentru negocieri comerciale internaționale și viceministrul Comerțului, după încheierea negocierilor cu SUA de la Madrid.

Li Chenggang a declarat la o conferință de presă despre rezultatele negocierilor că autoritățile chineze se opun constant politizării, instrumentalizării și înarmării problemelor tehnologice și comerciale și nu-și vor sacrifica principiile, interesele companiilor chineze, egalitatea și justiția internațională, pentru a ajunge la orice acord. China va apărea ferm interesele naționale și interesele legitime ale companiilor chineze și va aproba conform legii exporturi. Guvernul chinez respectă dorința companiilor chineze, le susține în desfășurarea negocierilor comerciale egale care corespund principiilor de piață. 

Wang Jingtao, director adjunct al Administrației pentru Spațiul Cibernetic din China, a declarat că părțile au ajuns la un consens fundamental privind rezolvarea problemei TikTok prin metode cum ar fi gestionarea autorizată a datelor utilizatorilor americani și a securității conținutului de pe TikTok din SUA, licența pentru utilizarea algoritmului și a altor drepturi de proprietate intelectuală, respectând complet voința companiei chineze și principiile de piață. 

Wang a precizat că guvernul chinez susține tot timpul drepturile legitime ale companiilor chineze și activitatea acestora în alte țări. El speră ca SUA să respecte consensul obținut în asigurarea unui mediu de afaceri deschis, egal, just și nediscriminatoriu pentru companiile chineze, inclusiv TikTok, și în promovarea unei relații bilaterale comerciale stabile, sănătoase și durabile.

Viceministrul Li Chenggang a mai spus că în ciuda unei serii de negocieri bilaterale, SUA continuă să impună noi sancțiuni entităților chineze. Washingtonul folosește în mod abuziv conceptul de securitate națională, extinde continuu lista cu entitățile chineze sancționate și întinde tot mai mult jurisdicția cu braț lung, care sunt un fel tipic de intimidare unilaterală, încalcă Dreptul internațional și principiile fundamentale ale relațiilor internaționale. China se opune ferm acestor sancțiuni și a exprimat în timpul negocierilor preocuparea sa serioasă părții americane. China îndeamnă SUA să-și corecteze imediat practica greșită, să anuleze cât mai grabnic aceste sancțiuni și să se apropie de China, pentru a apărea rezultatele greu de obținut și o relație comercială bilaterală sănătoasă, stabilă și sustenabilă.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior China, o piață palpitantă pentru afaceriști străini
Articolul următor Președintele Poloniei s-a întâlnit cu Wang Yi
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Donald Trump respinge acuzațiile de conflict de interese privind averea familiei sale
Extern
Ilie Bolojan, mesaj de Ziua Independenței SUA: Am încredere în viitorul relației dintre țările noastre
Actualitate Politic
Căldura extremă a provocat anularea manifestărilor de 4 iulie în mai multe state americane
Extern

RSS Știri Financiare

  • Tendințe actuale în video marketing pe care orice business ar trebui să le implementeze – ce funcționează pe social media în 2026
  • Târgu Mureș, Pitești și Craiova în topul creșterilor de prețuri pe piața rezidențială
  • Electro-Alfa International și SGB-SMIT au investit 20 milioane euro într-o fabrică la Botoșani
  • Platforma socială eYou depășește 100.000 de utilizatori și introduce funcția video
Actualitatea din China 

Xi Jinping subliniază perspectivele largi de dezvoltare a companiilor private

3 minute
Actualitatea din China 

China – 330 milioane tone de mărfuri transportate pe căile ferate în aprilie

2 minute
Actualitatea din China 

Relațiile chino-europene în fața incertitudinilor generate de conflictul din Ucraina

5 minute
Actualitatea din China 

Gala Festivalului Primăverii 2024

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?