Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: China solicită încetarea focului și a luptelor în criza din Ucraina 
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitatea din China 

China solicită încetarea focului și a luptelor în criza din Ucraina 

Radio China Internaţional
Autor
Radio China Internaţional
Publicat 10 iulie 2026
Distribuie

Reprezentantul permanent adjunct al Chinei la ONU, Sun Lei, luând cuvântul joi în cadrul dezbaterilor Consiliului de Securitate în problema Ucrainei, a îndemnat părțile implicate să dea dovadă de calm și reținere, să depună toate eforturile pentru detensionare și să creeze astfel condițiile necesare pentru încetarea cât mai grabnică a focului și a luptelor.

Sun Lei a afirmat că evoluția problemei ucrainene este îngrijorătoare. Părțile implicate lansează frecvent atacuri militare, iar intensitatea, amploarea și sferele acestora sunt în creștere, provocând numeroase victime în rândul civililor și distrugeri de construcții. China condamnă orice atac împotriva civililor nevinovați și solicită oprirea atacurilor asupra civililor și a infrastructurii de uz civil.

În ultima vreme, părțile aflate în conflict au intrat într-un cerc vicios al confruntărilor militare și al represaliilor reciproce, ceea ce nu doar că a provocat suferințe cumplite civililor, dar a intensificat și mai mult ura și a înăsprit contradicțiile, făcând calea negocierilor pentru pace și mai dificilă și mai sinuoasă. Părțile ar trebui să își păstreze răbdarea, să dea dovadă de voință politică, să reia cât mai curând dialogul și negocierile, depunând eforturi pentru încheierea unui acord de pace cuprinzător, durabil și cu caracter obligatoriu. 

Sun Lei a mai spus că în problema Ucrainei, fiecare dintre părțile implicate are propriile sale preocupări de securitate, acestea trebuind să găsească cel mai mare numitor comun al preocupărilor, să elimine cauzele profunde ale conflictului și să promoveze construirea unei structuri de securitate regionale echilibrate, eficiente și durabile, pe baza respectului principiilor Cartei ONU, pentru a realiza stabilitatea și securitatea pe termen lung în regiune.

China a menținut o poziție obiectivă și imparțială în problema Ucrainei. Dedicându-și eforturile soluționării politice a crizei, China a menținut comunicările și contactele cu diferite părți și a insistat să promoveze reconcilierea și negocierile, prin propriile sale modalități. China este dispusă să continue să lucreze alături de comunitatea internațională și să joace un rol constructiv în promovarea soluționării politice a crizei, a mai declarat oficialul chinez.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Primul grup chinezesc de calcul inteligent cu peste 10.000 GPU
Articolul următor China nu acceptă și nu recunoaște Hotărârea arbitrală privind Marea Chinei de Sud
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Unde se va așeza prețul energiei în 2027? Diferențe uriașe între cât cer producătorii și cât ar oferi clienții, licitații anulate pe bandă
Energie
România trimite sprijin în Serbia pentru incendii. Elicopterul Black Hawk S-70M rescEU, mobilizat pentru prima misiune internațională
Extern
Dezbatere publică privind Programul pentru sisteme de stocare a energiei electrice. Înscrierile sunt deschise până pe 25 august
Energie

Flux RSS: Știri Financiare Știri Financiare

  • Românii au cheltuit anul trecut peste 42 miliarde de euro în marile lanțuri de magazine
  • McDonald’s investește peste 7 milioane de lei în cel de-al doilea restaurant din Piatra Neamț
  • Modullo, un nou concept de mini-birou pe piața de coworking
  • Digitalizarea serviciilor financiare – Cum s-a schimbat accesul la împrumuturi rapide
Actualitatea din China 

Regiunea Autonomă Mongolia Interioară, a 23-a zonă pilot de liber schimb din China

1 minute
Actualitatea din China 

1,3 miliarde oameni din întreaga lume au urmărit Gala Festivalului Lunii

1 minute
Actualitatea din China 

China cere premierului Japoniei să retragă declarațiile privind Taiwanul

1 minute
USS Connecticut
Actualitatea din China 

China vrea să știe adevărul despre incidentul în care a fost implicat submarinul USS Connecticut

2 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?