Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Cine vine în România de Halloween?
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Turism

Cine vine în România de Halloween?

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 27 octombrie 2022
Distribuie
Foto: www.freepik.com

Kiwi.com

Italienii, francezii, israelienii, germanii, spaniolii și britanicii sunt în topul naționalităților care au rezervat vacanțe în România via Kiwi.com pentru acest Halloween

Conform datelor Kiwi.com, 77% dintre turiștii care vizitează România acest Halloween petrec mai puțin de o săptămână în țară

Kiwi.com, una dintre cele mai importante companii tehnologice de călătorii, oferă date despre turiștii care vizitează România în această perioadă de Halloween. Dacă turiștii merg la Castelul Bran sau aleg petrecerile de Halloween din București, rămâne un mister.

Principalele 6 țări din care vin turiștii care vizitează România sunt Italia, Franța, Israel, Germania, Spania și Marea Britanie. Alți turiști vin și din Statele Unite ale Americii și Portugalia.

Conform datelor Kiwi.com, Bucureștiul rămâne cel mai popular oraș, fiind vizitat de 64.8% dintre turiști, iar cele mai frecventate rute către oraș sunt prin Londra, Tel Aviv, Roma, Napoli și Barcelona. Urmează Cluj-Napoca, vizitat de 11.93% din turiști, iar apoi Iașiul, ce urmează să fie vizitat de alți 8.48%.

Într-o perioadă în care interesul pentru potențialul turistic crește (numărul total de rezervări către România pe Kiwi.com a crescut cu 67.7% vara aceasta, comparativ cu vara anului 2021), se pare că turiștii aleg România pentru șederi de scurtă durată.
În această perioadă de Halloween, 48% dintre turiștii care au achiziționat zboruri dus-întors vor petrece mai puțin de 3 zile în țară, în timp ce 29% vor sta între 4 și 6 zile. În ceea ce privește planificarea vacanțelor, cei mai mulți turiști (54%) și-au făcut rezervările pentru sejururile în România cu 3 săptămâni și până la 2 luni în avans. 28% s-au decis asupra rezervării între 1 și 3 săptămâni înainte de plecare.
Se pare că pentru Halloween, turiștii nu s-au decis în ultimul moment.

Bucureștiul, promovat ca destinație turistică de 50 de bloggeri și influenceri de renume internațional
1 noiembrie 2018

*Datele privind rezervările pe Kiwi.com sunt extrase în perioada 1 ianuarie – 20 octombrie pentru călătoriile efectuate între 28 octombrie – 31 octombrie 2022.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior A fost publicat Ghidul de implementare pentru Schema de Granturi Programul Național Reducerea Abandonului Școlar
Articolul următor Guvernul Rutte al Olandei a dat zeci de derogări de la sancțiunile împotriva Rusiei
Un comentariu
  • Eori spune:
    30 octombrie 2024 la 15:22

    Halloween-ul Înseamnă Satanism Și Trebuie Să Dispară Definitiv Din România Și Din Lume, Deoarece Promovează Pe Satana [ Răul, Satanismul ], Nu Promovează Pe Dumnezeu [ Binele ], Spre Exemplu:

    https://youtu.be/7qO6w0OX52E?feature=shared

    Trimiteți Mai Departe Aceste Informații Pentru A Ajunge La Cât Mai Multă Lume.

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Instituțiile UE și toți actorii relevanți trebuie să lucreze împreună pentru a consolida cooperarea civilă și militară
Actualitate
Constructorii de la Șantierul Naval Mangalia au depășit limita răbdării: “Salariații nu mai pot rezista fără a fi plătiți pentru munca depusă”
Actualitate
Corupția și dezinformarea, menționate printre principalele pericole la adresa securității României
Actualitate Politic

RSS Știri Financiare

  • 3 din 4 doze de aluminiu comercializate în România sunt reciclate
  • Auchan deschide cel de-al zecelea supermarket de mari dimensiuni din rețea lângă Ploiești
  • Hranipex închiriază 3000 mp în parcul logistic CTPark Bucharest South
  • Lidl inaugurează pe 19 martie al treilea magazin din municipiul Satu Mare
Ambasador Chen Feng
Turism

Târg de turism al Chinei la București. 36.000 de români au mers în China de la începutul anului

4 minute
Turism

Durata medie a cazării în luna aprilie 2024 a fost de 1,8 zile la turiştii români, iar la turiştii străini de 2,1 zile

6 minute
Turism

Trofeul „Mărul de Aur” pentru Timișoara

5 minute
Turism

Turiștii israelieni revin în România în acest an

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?