Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Comerţul cu amănuntul se menţine pe un trend ascendent
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Economie

Comerţul cu amănuntul se menţine pe un trend ascendent

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 4 iunie 2021
Distribuie
foto: ceccarbusinessmagazine.ro

În luna aprilie 2021 volumul cifrei de afaceri din comerţul cu amănuntul (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete) a crescut faţă de luna precedentă atât ca serie brută cu 5,0%, cât şi ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate cu 1,2%.

Faţă de luna corespunzătoare a anului precedent volumul cifrei de afaceri din comerţul cu amănuntul (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete) a crescut atât ca serie brută cu 42,8%, cât şi ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate cu 38,4%, potrivit INS.

În perioada 1.I-30.IV.2021 volumul cifrei de afaceri din comerţul cu amănuntul (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete) a crescut faţă de perioada 1.I-30.IV.2020 atât ca serie brută cu 12,5%, cât şi ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate cu 8,7%.

Aprilie 2021 comparativ cu martie 2021

Volumul cifrei de afaceri din comerţul cu amănuntul (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete), serie brută, în luna aprilie 2021 comparativ cu luna precedentă, a crescut pe ansamblu cu 5,0%, datorită creșterilor înregistrate la vânzările de produse alimentare, băuturi şi tutun (+7,1%) și la vânzările de produse nealimentare (+6,9%). Comerţul cu amănuntul al carburanţilor pentru autovehicule în magazine specializate a scăzut cu 2,4%.

Volumul cifrei de afaceri din comerţul cu amănuntul (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete), serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, în luna aprilie 2021 comparativ cu luna precedentă, a crescut pe ansamblu cu 1,2%, datorită creșterii înregistrate la vânzările de produse alimentare, băuturi şi tutun (+5,0%) şi la vânzările de produse nealimentare (+4,6%). Comerţul cu amănuntul al carburanţilor pentru autovehicule în magazine specializate a scăzut cu 5,7%.

- Publicitate -

Aprilie 2021 comparativ cu aprilie 2020

Volumul cifrei de afaceri din comerţul cu amănuntul (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete), serie brută, în luna aprilie 2021 comparativ cu luna aprilie 2020, a înregistrat o creştere pe ansamblu cu 42,8%, datorită creșterilor înregistrate la vânzările de produse nealimentare (+62,5%), comerţul cu amănuntul al carburanţilor pentru autovehicule în magazine specializate (+56,5%) şi la vânzările de produse alimentare, băuturi şi tutun (+21,2%).

Volumul cifrei de afaceri din comerţul cu amănuntul (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete), serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, în luna aprilie 2021 comparativ cu luna aprilie 2020, a înregistrat o creştere pe ansamblu cu 38,4%, ca urmare a creşterilor înregistrate la vânzările de produse nealimentare (+57,3%), comerţul cu amănuntul al carburanţilor pentru autovehicule în magazine specializate (+56,9%) şi la vânzările de produse alimentare, băuturi şi tutun (+17,9%).

Perioada 1.I-30.IV.2021 comparativ cu perioada 1.I-30.IV.2020

Volumul cifrei de afaceri din comerţul cu amănuntul (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete), serie brută, în perioada 1.I-30.IV.2021 comparativ cu perioada 1.I-30.IV.2020 a înregistrat o creştere pe ansamblu cu 12,5%, datorită creşterii vânzărilor de produse nealimentare (+22,0%), comerţului cu amănuntul al carburanţilor pentru autovehicule în magazine specializate (+9,3%) şi vânzărilor de produse alimentare, băuturi şi tutun (+5,2%).

Volumul cifrei de afaceri din comerţul cu amănuntul (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete), serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, în perioada 1.I-30.IV.2021 comparativ cu perioada 1.I-30.IV.2020, a înregistrat o creştere pe ansamblu cu 8,7% ca urmare a creşterii înregistrate la vânzările de produse nealimentare cu 20,2%, comerţul cu amănuntul al carburanţilor pentru autovehicule în magazine specializate (+7,4%) şi la vânzările de produse alimentare, băuturi şi tutun (+2,0%).

Informaţii suplimentare:

Cifra de afaceri netă reprezintă veniturile totale înregistrate de către întreprindere în perioada de referinţă, provenite atât din activitatea principală, cât şi din activităţile secundare exercitate de aceasta. Cifra de afaceri netă nu include TVA şi veniturile din vânzarea sau transferul de mijloace fixe.

- Publicitate -

Indicii de volum ai cifrei de afaceri din comerţul cu amănuntul sunt indici de tip Laspeyres şi sunt calculaţi în condiţii metodologice şi de preţuri comparabile. Pentru exprimarea valorilor din perioada curentă în preţurile perioadei de referinţă se utilizează indici de preţuri deflatori (indicele preţurilor de consum). Primii indici obţinuţi sunt la nivel de clasă/grupă CAEN Rev.2 apoi prin agregări succesive se obţin indici la niveluri agregate. Ponderile utilizate la agregare sunt calculate pe baza cifrei de afaceri conform rezultatelor Anchetei Structurale în Întreprinderi din anul de referinţă (2015).

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Danemarca adoptă o lege privind transferarea solicitanților de azil în afara Europei
Articolul următor Tineretul – eliminat din PNRR
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Tranzacțiile noi, extinderile și pre-închirierile generează 73% din cererea de birouri din București
Imobiliare
Sondajul lunar IRSOP: Neîncrederea în partidele existente favorizează apariţia unor formaţiuni politice noi şi a populismului economic
Actualitate Featured Opinii
Republica Moldova își desemnează cei 25 de ambasadori ai exportului
Economie

RSS Știri Financiare

  • Prețurile apartamentelor au crescut cu 6 procente față de anul trecut
  • Premieră pentru ACTION în România. Primul oraș unde are două magazine
  • Lidl a facilitat exportul a 2.800 tone de pepeni românești în această vară
  • Un nou brand spaniol de fashion intră în România. Cortefiel va avea magazin la Cluj
Retail

Hornbach Cluj-Napoca, al doilea magazin de tip DYI

3 minute
Economie

România a lansat prima emisiune de obligațiuni Samurai pe piața de capital din Japonia

4 minute
Companii

Consiliul Concurenţei a sancţionat 31 de companii de pe piaţa comercializării lemnului

3 minute
Turism

De Ziua Internațională a Turismului, Up România vrea să-i convingă pe turiști că România e cea mai bună destinație de vacanță

5 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?