Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Comerţul şi serviciile se menţin pe creştere
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
EconomieFeatured

Comerţul şi serviciile se menţin pe creştere

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 15 aprilie 2022
Distribuie
Foto: Pixabay

În luna februarie 2022, volumul cifrei de afaceri din comerţul cu autovehicule şi motociclete a crescut faţă de luna ianuarie 2022, atât ca serie brută cu 11,5%, cât şi ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate cu 2,4%, arată INS.

– Volumul cifrei de afaceri din serviciile de piaţă prestate populaţiei în luna februarie 2022 față de luna ianuarie 2022, a scăzut, atât ca serie brută cu 2,5%, cât şi ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate cu 1,6%.

– Faţă de luna februarie 2021, volumul cifrei de afaceri din comerţul cu autovehicule şi motociclete a crescut, în luna februarie 2022, atât ca serie brută cu 13,4%, cât şi ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate cu 6,7%.

– Volumul cifrei de afaceri din serviciile de piaţă prestate populaţiei, faţă de luna februarie 2021, a crescut, în luna februarie 2022, atât ca serie brută cu 22,6%, cât şi ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate cu 28,1%.

– În perioada 1.I-28.II.2022, volumul cifrei de afaceri din comerţul cu autovehicule şi motociclete a crescut faţă de perioada 1.I-28.II.2021, atât ca serie brută cu 11,7%, cât şi ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate cu 5,6%.

– În perioada 1.I-28.II.2022, volumul cifrei de afaceri din serviciile de piaţă prestate populaţiei a crescut faţă de perioada 1.I-28.II.2021, atât ca serie brută cu 30,8%, cât şi ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate cu 38,6%.

Daniel Burlan, numit director de vânzări la CEO
20 februarie 2023

Februarie 2022 comparativ cu ianuarie 2022

Volumul total al cifrei de afaceri din comerţul cu ridicata şi cu amănuntul, întreţinerea şi repararea autovehiculelor şi a motocicletelor, serie brută, în luna februarie 2022, comparativ cu luna precedentă, a înregistrat o creştere cu 11,5%, datorită creşterilor înregistrate la comerţul cu motociclete, piese şi accesorii aferente; întreţinerea şi repararea motocicletelor (+14,6%), comerţul cu autovehicule (+14,4%), activităţile de întreţinere şi reparare a autovehiculelor (+9,9%) şi la comerţul cu piese şi accesorii pentru autovehicule (+6,5%).

Volumul total al cifrei de afaceri din comerţul cu ridicata şi cu amănuntul, întreţinerea şi repararea autovehiculelor şi a motocicletelor, serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, în luna februarie 2022, comparativ cu luna precedentă, a înregistrat o creştere cu 2,4%.

În ceea ce priveşte serviciile de piaţă prestate populaţiei, serie brută, în luna februarie 2022, faţă de luna precedentă, volumul cifrei de afaceri a înregistrat o scădere cu 2,5%, ca urmare a scăderilor înregistrate la activitǎţile de jocuri de noroc şi alte activităţi recreative (-8,1%), activităţile hotelurilor şi restaurantelor (-2,4%) și la serviciile de coafură şi alte activităţi de înfrumuseţare (-0,5%). Creşteri au înregistrat activitǎţile agenţiilor turistice şi tur-operatorilor (+15,6%) şi activităţile de spălare şi curăţare (uscată) a articolelor textile şi a produselor din blană (+2,7%).

Ai depășit viteza legală? Vestea ȘOC din noul Cod Rutier: Urmează să primești deja amenda acasă
28 martie 2019

Volumul cifrei de afaceri din serviciile de piaţă prestate populaţiei, serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, în luna februarie 2022, faţă de luna precedentă, a înregistrat o scădere cu 1,6%.

- Publicitate -

Februarie 2022 comparativ cu februarie 2021

Volumul total al cifrei de afaceri din comerţul cu ridicata şi cu amănuntul, întreţinerea şi repararea autovehiculelor şi a motocicletelor, serie brută, în luna februarie 2022, comparativ cu luna februarie 2021, a înregistrat o creştere cu 13,4%, datorită creşterilor înregistrate la comerţul cu piese şi accesorii pentru autovehicule (+17,5%), comerţul cu autovehicule (+14,8%), comerţul cu motociclete, piese şi accesorii aferente; întreţinerea şi repararea motocicletelor (+5,0%) și la activităţile de întreţinere şi reparare a autovehiculelor (+2,2%).

Volumul total al cifrei de afaceri din comerţul cu ridicata şi cu amănuntul, întreţinerea şi repararea autovehiculelor şi a motocicletelor, serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, în luna februarie 2022, a înregistrat o creştere cu 6,7% faţă de luna februarie 2021.

Activitatea de servicii de piaţă prestate populaţiei, serie brută, în luna februarie 2022, a înregistrat o cifră de afaceri cu 22,6% mai mare comparativ cu luna februarie 2021, datorită creşterilor înregistrate la activităţile agenţiilor turistice şi tur-operatorilor (+36,1%), activităţile hotelurilor şi restaurantelor (+28,3%), serviciile de coafură şi alte activităţi de înfrumuseţare (+18,8%), activităţile de spălare şi curăţare (uscată) a articolelor textile şi a produselor din blană (+14,2%) și la activităţile de jocuri de noroc şi alte activităţi recreative (+7,3%).

Activitatea de servicii de piaţă prestate populaţiei, serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, în luna februarie 2022 a crescut cu 28,1%, comparativ cu luna februarie 2021.

Perioada 1.I-28.II.2022 comparativ cu perioada 1.I-28.II.2021

Signal Iduna raportează o creștere de 27% a volumului primelor brute subscrise aferent anului 2020
7 aprilie 2021

În perioada 1.I-28.II.2022 comparativ cu perioada 1.I-28.II.2021, volumul cifrei de afaceri din comerţul cu ridicata şi cu amănuntul, întreţinerea şi repararea autovehiculelor şi a motocicletelor, serie brută, a înregistrat o cifră de afaceri mai mare cu 11,7%, influențată de creşterea cifrei de afaceri la: comerţul cu piese şi accesorii pentru autovehicule (+14,5%), comerţul cu autovehicule (+12,8%), activităţile de întreţinere şi reparare a autovehiculelor (+3,7%) şi comerţul cu motociclete, piese şi accesorii aferente; întreţinerea şi repararea motocicletelor (+2,2%).

În perioada 1.I-28.II.2022 comparativ cu perioada 1.I-28.II.2021, volumul cifrei de afaceri din comerţul cu ridicata şi cu amănuntul, întreţinerea şi repararea autovehiculelor şi a motocicletelor, serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, a crescut cu 5,6%.

Activitatea de servicii de piaţă prestate populaţiei, serie brută, în perioada 1.I-28.II.2022 a înregistrat o cifră de afaceri cu 30,8% mai mare comparativ cu perioada 1.I-28.II.2021, influențată de creşterea cifrei de afaceri la:

– activităţile hotelurilor şi restaurantelor (+35,4%), activitǎţile agenţiilor turistice şi tur-operatorilor (+29,6%),

– activităţile de jocuri de noroc şi alte activităţi recreative (+23,2%), serviciile de coafură şi alte activităţi de înfrumuseţare (+20,0%) şi activităţile de spălare şi curăţare (uscată) a articolelor textile şi a produselor din blană (+13,1%).

Activitatea de servicii de piaţă prestate populaţiei, serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, în perioada 1.I-28.II.2022, a înregistrat o cifră de afaceri cu 38,6% mai mare comparativ cu perioada 1.I-28.II.2021.

Informaţii suplimentare:

– Cifra de afaceri netă reprezintă veniturile totale înregistrate de către întreprindere în perioada de referinţă, provenite atât din activitatea principală, cât şi din activităţile secundare exercitate de aceasta. Cifra de afaceri netă nu include TVA şi veniturile din vânzarea sau transferul de mijloace fixe.

– Indicii de volum ai cifrei de afaceri din comerţul cu autovehicule şi motociclete şi serviciile de piaţă prestate populaţiei sunt indici de tip Laspeyres şi sunt calculaţi în condiţii metodologice şi de preţuri comparabile.

Pentru exprimarea valorilor din perioada curentă în preţurile perioadei de referinţă se utilizează indici de preţuri deflatori (indicele preţurilor de consum). Primii indici obţinuţi sunt la nivel de clasă/grupă CAEN Rev.2 apoi prin agregări succesive se obţin indici la niveluri agregate. Ponderile utilizate la agregare sunt calculate pe baza cifrei de afaceri conform rezultatelor Anchetei Structurale în întreprinderi din anul de referinţă (2015).

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Carnea de miel, luxul de pe masa de Paşte
Articolul următor Efect de ricoșeu al noii legi offshore: Statul încurajează explorarea de resurse de țiței și gaze la mare adâncime și pe uscat
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Ce înseamnă NATO 3.0. Explicațiile lui Mark Rutte și cele ale lui Nicușor Dan
Politic
Declarația adoptată la București de liderii europeni participanți la summitul B9
Extern
Summitul B9. Volodimir Zelenski, primit de președinții României și Poloniei la Palatul Cotroceni
Politic

RSS Știri Financiare

  • PENNY a deschis 40 de magazine noi și a realizat afaceri de 2 miliarde euro în 2025
  • Flip a înregistrat tranzacții de peste 100 milioane de euro în 2025
  • Kaufland continuă expansiunea în jurul Capitalei și deschide un magazin la Chitila
  • Domeniile Davidescu, afaceri de peste 17,3 milioane de lei în 2025
IT

Un malware bazat pe Python este folosit de către RansomHub pentru exploatarea vulnerabilităților de rețea

1 minute
Economie

Depozitarul Central va distribui sumele de bani aferente cuponului 7 pentru obligațiunile emise de ZEBRAPAY S.A.

1 minute
Economie

Listarea pe Bursă a companiilor, o alternativă la creditul bancar

10 minute
Imobiliare

Proiecte de retail de peste 87.000 mp finalizate în România în primul semestru; formatele de tip centru comercial au dominat ca suprafață livrată

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?