Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Comisia distribuie 1475 de permise de călătorie tinerilor români în cadrul programului DiscoverEU
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitate

Comisia distribuie 1475 de permise de călătorie tinerilor români în cadrul programului DiscoverEU

Contributor
Autor
Contributor
Publicat 4 iunie 2024
Distribuie

Mariana BUTNARIU (www.gds.ro)

Comisia distribuie 1475 de permise de călătorie tinerilor români în cadrul programului DiscoverEU.

Un număr de 35.511 de tineri din Europa vor primi permise de călătorie din partea Comisiei. Aceștia se vor putea deplasa gratuit în Europa începând cu această vară, ca rezultat al ultimei runde a programului DiscoverEU (parte din programul Erasmus +), anunțată, ieri, de Comisie.

DiscoverEU, ca parte a programului Erasmus +, le oferă rezidenților în vârstă de 18 ani din statele membre ale UE și din țările asociate la Erasmus + posibilitatea de a călători în întreaga Europă și de a-i explora diversitatea. Titularii permiselor pot învăța despre patrimoniul cultural și despre istoria europeană, intrând în legătură cu oameni de pe întreg continentul.

Iliana Ivanova, comisarul pentru inovare, cercetare, cultură, educație și tineret, a declarat: „Ca număr de participanți, această rundă de înscrieri are cel mai mare succes de când DiscoverEU a aderat la programul Erasmus + în 2021. Mă bucur că atât de mulți tineri vor avea ocazia de a descoperi Europa și de a-i explora cultura și istoria. Entuziasmul din ce în ce mai mare al tinerilor, evidențiat în timpul Anului european al tineretului 2022 și al Săptămânii europene a tineretului 2024, este cu adevărat grăitor.”

Peste 180.000 de tineri și-au depus candidatura

Tinerii care beneficiază de bilet vor putea călători singuri sau într-un grup de până la cinci persoane în perioada 1 iulie 2024 – 30 septembrie 2025. Peste 180.000 de tineri și-au depus candidatura pentru cea mai recentă rundă în aprilie 2024. Astfel, numărul cererilor a ajuns la 1,4 milioane de la lansarea programului în 2018.

Candidaturile DiscoverEU se deschid de două ori pe an, primăvara și toamna. Solicitanților selectați li se oferă un permis de călătorie, în principal pentru mers cu trenul. Călătorii primesc, de asemenea, un card european de tineret, care oferă reduceri la vizitele culturale, activitățile de învățare, activitățile sportive, transportul local, cazare și masă.

Depozitarul Central va distribui sumele de bani aferente cuponului 8 pentru obligațiunile emise de Crama La Salina S.A.
12 decembrie 2023

Participanții au la dispoziție mai multe oportunități de consolidare a dimensiunii de învățare a DiscoverEU, cum ar fi cursuri și reuniuni de informare înainte de plecare. Mai multe informații sunt disponibile pe site-ul DiscoverEU.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior MiniTIFF își face încălzirea la TIFF.23
Articolul următor Xi Jinping, mesaj de felicitare transmis noului președinte al Mexicului
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Marine Le Pen, dată în judecată pentru că a furat… numele partidului lui Emmanuel Macron
Extern
Un consorțiu de giganți arabi aliați cu o firmă americană au scris Guvernului României că sunt în curs să preia activele Lukoil
Energie
Consiliul Concurenței câștigă procesul cu fosta companie HP România
Companii

RSS Știri Financiare

  • De ce se consumă tonerul mai repede atunci când imprimi documente grafice color?
  • Cum cumpără românul informat bijuterii fine în 2026
  • Dormitorul care nu îți mănâncă banii: cum alegi mobilierul corect pentru spații mici, fără compromisuri la calitate
  • Startup-urile din România vizează finanțări de 95 milioane euro. AI domină ecosistemul
Actualitate

Modificări ale legii de funcționare a ANMDMR pentru eficientizarea activității

1 minute
atentat kabul
Actualitate

Pe lângă diplomatul român, în asaltul terorist din Kabul au mai fost uciși doi britanici și cinci nepalezi

4 minute
Actualitate

Creditele ipotecare cu cele mai bune dobânzi în 2026

5 minute
Actualitate

Comisarul European Valdis Dombroskis: României i-ar putea fi recunoscute eforturile pentru implementarea efectivă a recomandărilor privind corectarea deficitului

5 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?