Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Consiliul Concurenţei a autorizat preluarea Greenvolt Energias Renováveis S.A și a filialelor acesteia de către GVK Omega SGPS Unipessoal
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Companii

Consiliul Concurenţei a autorizat preluarea Greenvolt Energias Renováveis S.A și a filialelor acesteia de către GVK Omega SGPS Unipessoal

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 16 aprilie 2024
Distribuie
Foto: ceccarbusinessmagazine.ro

Consiliul Concurenţei a autorizat tranzacția prin care GVK Omega SGPS Unipessoal LDA, Portugalia intenționează să preia Greenvolt Energias Renováveis S.A., Portugalia şi filialele acesteia.

GVK Omega SGPS Unipessoal LDA este o companie de investiții care oferă servicii de gestionare alternativă a activelor, precum și soluții pentru piețele de capital și asigurări.

Firmele din portofoliu care dețin filiale în România derulează operațiuni de mecanică generală, activități de testări și analize tehnice, comerț cu ridicata etc.

Greenvolt Energias Renováveis S.A. îşi desfășoară activitatea în domeniul energiei pe bază de biomasă reziduală, energiei electrice din surse regenerabile (fotovoltaice şi eoliene), precum şi în domeniul producerii de energie, pe mai multe piețe europene, inclusiv România, precum şi în Statele Unite ale Americii.

În România, grupul din care face parte Greenvolt Energias Renováveis S.A. controlează o serie de companii care produc energie electrică din surse regenerabile (fotovoltaice), respectiv: LJG Green Source Energy Alpha S.R.L., Sun Records S.R.L. și Sun Terminal S.R.L, și, împreună cu alte companii, deține Terravis Studio S.R.L. și Eolenerg Project S.R.L.

În urma analizei, Consiliul Concurenţei a constatat că această operaţiune nu ridică obstacole semnificative în calea concurenţei efective pe piaţa romȃnească sau pe o parte substanţială a acesteia și că nu există îndoieli serioase privind compatibilitatea sa cu un mediu concurenţial normal.

Decizia va fi publicată pe site-ul autorităţii naționale de concurenţă, după eliminarea informațiilor cu caracter confidențial.

Societatea de Avocați Pavel, Mărgărit și Asociații a asistat cu succes o companie românească, din HoReCa
13 mai 2022
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Bucharest Opera Festival – All Puccini Edition, 7-16 iunie 2024, la ONB
Articolul următor DNSC a organizat în premieră la București o întâlnire între specialiștii în securitate cibernetică din România și Ucraina
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Nicușor Dan, Președintele României: România va rămâne de neclintit alături de Statele Unite în apărarea libertății și democrației
Actualitate Politic
CM Fotbal: Elveția câștigă duelul cu Canada și Grupa B, după un meci echilibrat
Sport
OMS îi îndeamnă pe liderii mondiali să investească în sisteme medicale adaptate schimbărilor climatice
Sănătate

RSS Știri Financiare

  • Afaceri de peste 270 milioane de lei pentru restaurantele Spartan în 2025
  • Angajații nu fug de birou. 63% ar refuza însă un job cu prezență obligatorie
  • Portugalia devine motorul de creștere al Klass Wagen: peste 110.000 de închirieri în ultimul an
  • Românii aleg Grecia pentru vacanțele din vara anului 2026. Sardinia și Mallorca câștigă teren
Companii

La Revolut, ce-i mai bun din Black Friday abia începe: peste 40% discount la planul Metal, pentru clienții noi și existenți

5 minute
Companii

Doar 37% dintre companii realizează valoarea maximă din investițiile lor în cloud

6 minute
Companii

Companiile românești investesc și se digitalizează, însă rămân precaute în privința perspectivelor economice

7 minute
posta romana
Companii

Ministrul Comunicațiilor, despre Poșta Română: Salariile a peste 13.000 de angajați vor crește de la 1 noiembrie

2 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?