Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Consiliul Concurenței a declanșat o investigație pe piaţa echipamentelor periferice şi a consumabilelor
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Companii

Consiliul Concurenței a declanșat o investigație pe piaţa echipamentelor periferice şi a consumabilelor

Curierul Național
Autor Curierul Național
Publicat 22 martie 2022
Distribuie
Foto: Youtube

Consiliul Concurenței a declanșat o investigație privind o posibilă înțelegere pe piața producţiei şi comercializării echipamentelor periferice și a consumabilelor între OKI Europe Limited, prin intermediul sucursalei OKI Europe Limited Poland, şi distribuitorul său General Systems SRL.

Autoritatea de concurență are indicii că OKI Europe Limited, în calitatea sa de producător, a restrâns concurența prin acțiuni de limitare a comercializării și de fixare a preţurilor de revânzare în relaţia cu distribuitorul său.

În acest context, Consiliul Concurenţei, cu sprijinul autorității de concurență din Polonia, a efectuat o inspecţie inopinată la sediul sucursalei companiei OKI Europe situat în Polonia.

OKI Europe Limited este un producător de echipamente periferice (imprimante și multifuncționale) dedicate, în principal, clienților business. OKI Europe Limited Poland, sucursala din Polonia a companiei OKI Europe Limited, comercializează produse marca OKI pe teritoriul României prin intermediul distribuitorilor.

General Systems SRL este o companie care are ca obiect de activitate importul și distribuția către o rețea de reselleri din România de echipamente periferice (imprimante și multifuncționale) marca OKI, precum și distribuția altor echipamente periferice.

Inspecţiile inopinate reprezintă o etapă importantă în cadrul procedurilor de investigare a unui posibil comportament anticoncurenţial, efectuarea acestora nereprezentând o antepronunţare a Consiliului Concurenţei în ceea ce priveşte existenţa unei încălcări a Legii concurenţei.

Documentele ridicate de către autoritatea de concurență din Polonia vor fi transmise spre analiza autorităţii române de concurenţă, în cadrul procedurilor specifice.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Peste 16 milioane de lei este valoarea primei tranșe prin care MDLPA sprijină autoritățile locale pentru încălzirea pe bază de păcură
Articolul următor Covid-19: OMS dă un semnal de alarmă în legătură cu ridicarea restricțiilor în Europa contra pandemiei
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

A treia seară de proteste, în București. Mii de oameni s-au strâns în Piața Victoriei
Actualitate Politic
Ilie Bolojan cere verificări urgente în sistemul de justiție după dezvăluirile Recorder: „Lucrurile par grave”
Politic
Antifrauda ANAF, măsuri dure în transportul alternativ ilegal: Amenzi de 3,1 milioane lei și  peste 12.000 de autoturisme suspendate
Featured Fiscalitate

RSS Știri Financiare

  • MedLife a devenit cea mai valoroasă companie a sectorului de sănătate din România
  • Hercesa depășește borna de 600 de apartamente în construcție pe plan local
  • Luca, Petru și Matei domină piața patiseriilor și simigeriilor
  • Campioni la neîncasarea taxelor în UE: România pierde o treime din TVA și din impozitul pe profit

Citește și

Companii

CMS alături de Ahold Delhaize în finalizarea achiziției Profi Rom Food în România

2 minute
Cultură și Educație

Consiliul Concurenţei a sancţionat șase companii și o asociație active pe piața furnizării de carte cu 5,9 milioane de lei

2 minute
Companii

Compania românească ROBOT Industries lansează prima soluție de agenți AI de pe piața din România

4 minute
Actualitate

Consiliul Concurenţei analizează preluarea unor active ale DI-BAS Auto SRL și DI-BAS Prahova SRL de către Quantum Auto Max SRL

2 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?