Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Contracte de finanţare prin Programul Operațional Comun România-Ucraina 2014-2020
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
ActualitateFonduri Europene

Contracte de finanţare prin Programul Operațional Comun România-Ucraina 2014-2020

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 28 decembrie 2020
Distribuie
foto: startupcafe.ro

Prin Programul Operațional Comun România-Ucraina 2014-2020, aflat în coordonarea secretarului de stat Florin Creţ și pentru care Ministerul Lucrărilor Publice, Dezvoltării și Administrației este Autoritate de Management, au fost semnate 53 de contracte de finanțare.

Autoritatea de Management are în derulare, în prezent, 53 contracte de finanțare, cu o valoare totală de 42,37 de milioane de euro, dintre care 4 contracte reprezintă proiecte mari de infrastructură, 46 de contracte sunt pentru proiecte de tip SOFT (care nu includ componenta de infrastructură sau au o componentă de infrastructură mai mică de 1 milion de euro), iar 3 contracte reprezintă asistența tehnică acordată structurilor de management. De asemenea, au fost selectate pentru finanțare prin program 12 proiecte HARD (care au o componentă de infrastructură mai mare de 1 milion de euro pe proiect), în valoare de peste 17 milioane de euro. Acestea sunt, în prezent, în faza de contractare, potrivit unui comunicat MLPDA.

În cadrul Programului România-Ucraina s-au făcut plăți de 16,34 milioane de euro până în prezent.

Ca urmare a restricțiilor cauzate de pandemia de SARS-COV2, Autoritatea de Management a venit în sprijinul beneficiarilor proiectelor, adoptând o serie de măsuri care au vizat extinderea termenelor pentru depunerea documentelor, posibilitatea ca acestea să fie depuse doar în format electronic, monitorizarea proiectelor prin intermediul mijloacelor electronice.

Cooperarea în cadrul programelor finanțate de Uniunea Europeană la această graniță va continua în perioada 2021-2027. În vederea pregătirii viitorului Program, MLPDA, desemnat ca Autoritate de Management de către partenerii în program, a demarat activitatea de programare. A fost stabilită metodologia de programare și a început analiza datelor statistice în vederea elaborării analizei teritoriale și a stabilirii domeniilor spre care se vor îndrepta finanțările. În timpul procesului de elaborare a programului vor fi consultați actorii relevanți din aria programului și, de asemenea, se va avea în vedere consultarea publicului larg, după finalizarea proiectului de document.

Eforturile depuse de autoritățile din România și Ucraina au un rol deosebit de important în implementarea actualului program, precum și a celui aflat în pregătire, având la bază Parteneriatul Estic prin care Uniunea Europeană dorește propagarea prosperității și securității în vecinătatea sa estică, prin promovarea unui set comun de valori și a convergenței treptate a politicilor.

- Publicitate -

Programul Operațional Comun România-Ucraina 2014-2020 este finanțat de Uniunea Europeană prin intermediul Instrumentului European de Vecinătate, cu un buget de 60 de milioane de euro. Programul se adresează zonei aflate la frontiera dintre România şi Ucraina şi va contribui la atingerea obiectivului general al Instrumentului European de Vecinătate: evoluţia către o regiune de prosperitate şi bună vecinătate, realizată prin acţiuni de cooperare transfrontalieră în beneficiul statelor membre şi nemembre ale UE, care se învecinează.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior comunicat granturi capital de lucru POAD: 79,28 milioane euro solicitate la rambursare
Articolul următor Nova Power & Gas continuă investiţiile şi inaugurează o reţea de gaze naturale în Huedin
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

IMM România: Comerțul exterior accelerează în trimestrul II 2026, însă deficitul comercial rămâne o provocare majoră pentru mediul de afaceri
Actualitate Economie
Otokar a primit vizita ministrului apărării naționale al României, prima vizită la nivel înalt de la preluarea Automecanica Mediaș și operaționalizarea completă a liniilor de producție
Actualitate Auto
18 dezbateri, 60 de invitați, o singură întrebare: ce fel de Românie vrem? Seria de dezbateri publice a Festivalului de Film și Istorii Râșnov începe pe 15 august
Cultură și Educație

RSS Știri Financiare

  • MERE își închide magazinele din România? Sancțiunile UE lovesc gigantul rus din spatele discounterului
  • 1.526 de vehicule electrice înmatriculate în iulie. Tesla e lider, BYD crește puternic
  • Vânzările de fructe și legume românești în rețeaua de magazine Carrefour au crescut cu 60%
  • World Class investește 18 milioane de euro. 17 cluburi modernizate și două noi deschideri
pensie
Actualitate

Ministrul Muncii anunță că va negocia cu UDMR despre legea pensiilor: Discuțiile, luni și marți, înainte de vot

4 minute
comunicat de presa sector 3- 29 decembrie-1-min
Fonduri Europene

Sectorul 3 al Municipiului București a finalizat proiectul „Măsuri de simplificare pentru cetățenii sectorului 3” cod SIPOCA 1264, cod MySMIS 155864

Actualitate

Calendar

1 minute
Actualitate

Parlamentul European consideră necesare norme UE împotriva proceselor abuzive care vizează vocile critice

5 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?