Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Creşterea resurselor de energie electrică nu ţine pasul cu scumpirile
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Energie

Creşterea resurselor de energie electrică nu ţine pasul cu scumpirile

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 12 noiembrie 2021
Distribuie
Foto: Pexels, Pok Rie

În perioada 1.I-30.IX.2021, resursele de energie primară au crescut cu 9,4%, iar cele de energie electrică au crescut cu 7,4%, față de aceeași perioadă a anului precedent.

Principalele resurse de energie primară, în perioada 1.I-30.IX.2021, au totalizat 25319,9 mii tone echivalent petrol 1 (tep), în creștere cu 2172,9 mii tep faţă de perioada 1.I-30.IX.2020.

Producţia internă a însumat 13904,2 mii tep, în creștere cu 507,0 mii tep faţă de aceeaşi perioadă a anului precedent, iar importul a fost de 11415,7 mii tep.

În această perioadă, resursele de energie electrică au fost de 50184,7 milioane kWh, în creștere cu 3439,5 milioane kWh, faţă de perioada corespunzătoare a anului 2020.

Producţia din termocentrale a fost de 16093,6 milioane kWh, în creștere cu 1406,5 milioane kWh (+9,6%).

Producţia din hidrocentrale a fost de 14187,9 milioane kWh, în creștere cu 2619,3 milioane kWh (+22,6%), iar cea din centralele nuclearo-electrice a fost de 8241,9 milioane kWh, în scădere cu 112,1 milioane kWh (-1,3%).

Transelectrica – întâlnire bilaterală cu oficialii Guvernului Republicii Moldova pentru proiectele de cooperare în domeniul interconectãrii energetice
27 ianuarie 2023

Producţia din centralele electrice eoliene în perioada 1.I-30.IX.2021, a fost de 4569,6 milioane kWh, în scădere cu 668,8 milioane kWh faţă de aceeaşi perioadă a anului precedent, iar energia solară produsă în instalaţii fotovoltaice în această perioadă a fost de 1454,3 milioane kWh, în scădere cu 31,8 milioane kWh faţă de perioada corespunzătoare a anului 2020.

Consumul final de energie electrică în această perioadă, a fost de 41470,4 milioane kWh, cu 5,6% mai mare faţă de perioada corespunzătoare a anului 2020; iluminatul public a înregistrat o creștere cu 0,1%, iar consumul populaţiei a crescut cu 7,7%.

Exportul de energie electrică a fost de 4686,6 milioane kWh în creștere cu 1013,6 milioane kWh.

Consumul propriu tehnologic în reţele şi staţii a fost de 4027,7 milioane kWh, în creștere cu 227,0 milioane kWh.

CEO va avea nevoie de 200 de milioane de euro pe an pentru a putea funcționa după 2026 cu 3 grupuri pe cărbune
1 august 2023
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior ANL a recepţionat 16 locuinţe de serviciu în orașul Aleșd
Articolul următor Situația actuală a companiilor este bună, perspectivele rămân însă marcate de nesiguranță
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Președintele Nicușor Dan condamnă ”ferm” spionajul Rusiei care a vizat România și alte state UE și NATO
Politic
Agricultorii avertizează: fără soluții eficiente de protecție a culturilor, România riscă producții mai mici și o agricultură mai vulnerabilă
Agricultură
Românii și-au pierdut speranța într-un trai mai bun
Actualitate Featured

RSS Știri Financiare

  • Românii rezervă mai multe vacanțe în vara lui 2026, dar aleg sejururi mai scurte
  • 6 greșeli frecvente ale începătorilor în casino online și cum să le eviți
  • Am intrat în era AI: peste 8 din 10 români folosesc inteligența artificială
  • Insolvențele au crescut cu 43% în primul semestru din 2026. Agricultura și industria intră în zona de risc
Energie

Suma totală verificată de ANRE și transmisă spre decontare a depășit 2.470.518.843,12 RON

4 minute
Economie

Veniturile din prestații sociale și autoconsumul au o mare pondere în bugetul gospodăriilor

7 minute
Energie

Și șeful Engie a scris premierului: fără creșterea tarifelor de distribuție, funcționarea rețelelor în condiții de siguranță e afectată, pot fi consecințe grave

8 minute
Actualitate

Declin demografic: Numărul deceselor este de 1,3 ori mai mare decât cel al născuților-vii

5 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?