Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Criza buletinelor românești și a verificărilor accelerează colaborarea: antreprenorii unesc business-ul dintre România și Republica Moldova
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitate

Criza buletinelor românești și a verificărilor accelerează colaborarea: antreprenorii unesc business-ul dintre România și Republica Moldova

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 25 martie 2026
Distribuie
Foto: evp-arad.ro

În ultimele săptămâni, în online au apărut tot mai multe discuții despre întârzierile și verificările făcute pentru emiterea buletinelor românești în cazul cetățenilor născuți în Republica Moldova, arată un comunicat de presă.

Contextul este unul real: în ultimii ani au existat numeroase cazuri în care acte de identitate au fost obținute pe adrese comune, uneori cu sute sau chiar mii de persoane înregistrate la aceeași locație. Ca reacție, autoritățile au început să facă verificări mai stricte.

Doar că aceste verificări nu-i afectează doar pe cei care au făcut abuzuri, ci și pe oameni care sunt în regulă din toate punctele de vedere: locuiesc în România de ani de zile, au afaceri, proprietăți, familii, plătesc taxe și contribuie activ la economie.

Deși se vorbește despre unirea dintre România și Moldova, nu avem certitudinea că se va întâmpla asta vreodată, astfel că unirea antreprenorială ar putea avea efecte imediate în contextul actual.

Antreprenorii din Republica Moldova sunt tot mai interesați de piața din România, iar tot mai multe companii românești caută oportunități în Republica Moldova, dar nu știu de unde să înceapă sau cum să găsească partenerii potriviți.

Interesul există în ambele direcții, dar lipsește o infrastructură simplă prin care oamenii să se cunoască și să colaboreze direct.

În România sunt peste 1 milion de companii active, iar în Republica Moldova peste 200.000 de entități economice. Chiar și o mică parte dintre acestea, dacă ar lucra împreună constant, ar putea genera un ecosistem economic comun mult mai puternic.

PRIMA PLATFORMĂ CARE DESCRIE ROMÂNIA, ÎN PESTE 100 DE STATISTICI
28 ianuarie 2019

De aici vine ideea: nu să așteptăm ca lucrurile să se rezolve administrativ, ci să începem direct cu ceea ce ține de antreprenori – colaborarea.

Tribul Antreprenorilor, o comunitate de business deja activă în România, face acest pas și deschide mai mult accesul către antreprenorii din Republica Moldova și diaspora, cu scopul de a crea o punte reală între cele două piețe.

Comunitatea funcționează într-un spațiu închis, unde există doar antreprenori. Nu există algoritm care decide cine apare și cine nu, fiecare membru are vizibilitate și șansa reală să iasă în față.

În platformă există o hartă a antreprenorilor, unde fiecare companie este poziționată în funcție de oraș, astfel încât membrii pot vedea rapid cine este în România, în Republica Moldova sau în diaspora și pot crea conexiuni directe, mult mai ușor.

RomArchive – Arhiva Digitală Romă, colecția despre arta și cultura, istoria și identitatea rome, se lansează în România în 28 februarie
25 februarie 2019

În același timp, comunitatea oferă acces la webinarii și informații practice despre cum funcționează un business în România – de la legislație, contabilitate și juridic, până la vânzări, marketing sau organizare internă. Pe termen lung, obiectivul este ca acest schimb de informații să fie în ambele direcții, astfel încât antreprenorii din România să poată înțelege la fel de ușor cum funcționează mediul de business din Republica Moldova.

- Publicitate -

Fiecare antreprenor își poate prezenta afacerea, poate comunica direct cu alți membri și poate descoperi parteneri, furnizori sau clienți, indiferent de țară. Comunitatea devine astfel un punct de plecare atât pentru moldovenii care vor să intre în România, cât și pentru românii care vor să înceapă business în Republica Moldova, dar nu știu de unde să o ia.

Pentru a accelera această conectare, sunt oferite 100 de abonamente gratuite pe viață pentru 100 de companii din Republica Moldova care vor să fie active și să construiască parteneriate reale.

„Lucrăm deja de ani de zile cu antreprenori din Republica Moldova și știm exact cum funcționează lucrurile în practică. Nu vorbim despre teorie, ci despre colaborări reale, care deja există. Vedem oameni serioși, implicați, care vor să construiască și să crească, exact ca antreprenorii din România.

Problema nu este lipsa dorinței de colaborare. Problema este că nu există un spațiu simplu în care oamenii să se întâlnească, să se cunoască și să înceapă să lucreze împreună.

Cred că unirea reală începe între antreprenori. Nu trebuie să așteptăm decizii politice sau sisteme perfecte. Putem începe noi, prin relații directe, prin networking digital, prin încredere construită în timp și colaborări concrete.

Dacă antreprenorii sunt conectați și lucrează împreună, restul vine de la sine.” declară Cosmin Răileanu, antrepreprenor și fondator al comunității Tribul Antreprenorilor.

30.000 de joburi noi în luna aprilie
5 mai 2021

În timp ce autoritățile încearcă să gestioneze verificările și să corecteze problemele existente, antreprenorii aleg să meargă înainte și să construiască relații directe, bazate pe încredere și colaborare.

Pentru înscriere, antreprenorii pot completa formularul disponibil online.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Cum negociau românii cu băncile acum 10 ani și ce solicită azi?
Articolul următor Româncă reținută în Germania pentru spionaj în favoarea Rusiei
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

MMT: ARAS Salvage a încheiat prima etapă a operațiunii de ridicare la suprafață a remorcherului
Actualitate
Cătălin Predoiu a demisionat din funcția de prim-vicepreședinte al PNL
Politic
Cod de bune practici privind transparența conținutului generat de inteligența artificială
IT

RSS Știri Financiare

  • theMarketer a depășit 2.000 de clienți în 17 țări și venituri cumulate de peste 5 milioane euro
  • Foundever își dublează spațiul de birouri din București și pariază pe creșterea operațiunilor locale
  • TNX accelerează expansiunea internațională și vizează afaceri de 2 milioane de euro în următorii trei ani
  • FintechOS a devenit profitabilă după o creștere de 130% în SUA
Actualitate

Scade costul forţei de muncă în asigurări şi intermedieri financiare

3 minute
Actualitate

Guvernul simplifică plata amenzilor contravenționale și elimină birocrația, prin digitalizarea procesului de încasare 

2 minute
Actualitate

Rezultate stabile pentru UNIQA Asigurări și UNIQA Asigurări de viață la finalul anului 2020

11 minute
Actualitate

Miron Cozma vrea la Cotroceni. Candidează la preşedinţie, ,,luceafăr blând’’!

2 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?