Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: ”Culturile lumii” – festivalul diplomației culturale
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Cultură și Educație

”Culturile lumii” – festivalul diplomației culturale

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 7 mai 2024
Distribuie

Pentru al treisprezecelea an, Palatul Brâncovenesc de la Mogoșoaia își deschide porțile pentru o nouă ediție a Mogoșoaia ClasicFest, care se va desfășura și de acestă dată sub genericul ”Culturile lumii”.

Țări din America de Sud, Asia, Europa și Africa și-au anunțat participarea, iar cu ocazia acestui festival le veți putea descoperi prin muzică, artă plastică, dans, imagini, filme documentare și tradiții

Pe 25 – 26 mai 2024 vă veți putea bucura de: expoziții de artă plastică, fotografie, obiecte tradiționale, proiecții de filme, concerte, spectacole de dans, ateliere handmade pentru copii.

Timp de două zile, în spațiile de poveste, ale Palatului Brâncovenesc de la Mogoșoaia și-au dat întâlnire: Uruguay, Turkmenistan, Vietnam, Egipt, Siria, Irak, Israel și România.

Organizatori sunt: Centrul Cultural Palatele Brâncoveneşti de la Porţile Bucureştiului și Asociația Pro Valores.

Sâmbătă 25 mai seria de atracții va începe la ora 13:00 cu Festivitatea de premiere și vernisajul expoziției laureaților ediției a V a a Concursului Internațional de artă plastică “Martha Bibescu”, organizat în parteneriat cu Uniunea Artiștilor Plastici din România.

La ora 14:00 va debuta suita de manifestări propusă de EGIPT, SIRIA și IRAK: prezentare de filme documentare, concertul de muzică arabă susținut de Feras Sarmini (Politiki Lyra) și Alexandru Nistoreanu (Oud) și deschiderea expoziției în care veți putea admira lucrări de pictură și sculptură mică realizate de artiștii Farouk și Ammar Alnahhas din Siria, de pictorul Geafar Dia din Iark, precum și obiecte tradiționale din Egipt.

Isabelle Huppert, din nou pe marele ecran: ”Sindicalista” intră în cinematografele din toată țara din 21 aprilie
20 aprilie 2023

La ora 16:00 , Ambasada TURKMENISTAN propune un complex de manifestări din care nu vor lipsi: proiecții de filme documentare, un recital de dutar (instrument tradițional din această țară), spectacolul de dansuri tradiționale ”Kusht Depdi” și o expoziție în care veți găsi cărți dedicate parsonalității lui Magtymguly Fragi – 300 de ani de la nașterea creatorului limbilor turcice, precum și costume tradiționale și fotografie.

Duminică 26 mai, de la ora 12:00, debutează manifestările propuse de VIETNAM. După proiecția de filme documentare, va avea loc un spectacol de costume tradiționale vietnameze, precum și un recital susținut de: Trinh Dan Nhi (vioară), Giang Nguyen Zha (violoncel) și Ana Gheba (pian). De asemenea într-una din sălile de la parterul Palatului Mogoșoaia vor putea fi admirate lucrările de pictură ale pictoriței Van Duong Thanh.

La ora 14:00, Ambasada URUGUAY vă propune o călătorie plină de culoare și ritm în America de Sud. Veți putea asista la conferița etnomuzicologului și cercetătorului Carlos Blanco Fadol, care de-a lungul a 40 de ani a folosit muzica ca un element de comunicare pur antropologic. Astfel a realizat o apropiere foarte strânsă între băștinași prin instrumentele la care cânta. Acest lucru i-a permis să investigheze și să colecteze o mare diversitate de instrumente muzicale etnice și să acceseze secrete inedite ale tradiției orale. De asemenea el va susține un recital împreună cu percuționista Irina Rădulescu. La final veți putea viziona filme documentare despre El Candombe și Expoziția de fotografie a artiștilor uruguayeni Gaston Britos, Jorge Tulio Idiarte Borada Diaz și Julio Testoni.

La ora 16:00, ROMÂNIA va fi reprezentată deactrița Lamia Beligan și chitaristul Tudor Niculescu Mizil, într-un spectacol sincretic de excepție, care va fi urmat de vernisajul expoziției de pictură, grafică, litografie și sculptură a artistului Samy Briss, creator născut la Iași, plecat în Israel și care cunoaște succesul internațional în Franța, odată cu stabilirea la Paris. Prezintă Adina Rențea.

240.000 elevi au ascultat muzică clasică la școală grație proiectului Radio România Muzical “Ascultă  5 minute de muzică clasică”
2 septembrie 2025

Pe parcursul ambelor zile de festival vor avea loc 8 ateliere de : bijuterii handmade, caricatură, mandale, dans tradițional turkmen, pictură 3 D și colaj artistic. Locurile la atelierele pentru copii și adolescenți sunt limitate. La fiecare dintre acestea vor fi acceptați maxim 10 participanți. Doritorii trebuie și exprime dorința scriind pe adresa asociatiaprovalores@gmail.com.

- Publicitate -

La manifestarile din spațiile interioare ale palatului intrarea este libera in limita locurilor disponibile.

Mai multe amănunte pe:

https://www.asociatiaprovalores.ro/mogosoaia-clasic-fest-2024

Organizator: Centrul Cultural Palatele Brâncoveneşti de la Porţile Bucureştiului, Primăria Municipiului Bucureşti

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Înmatriculările noi de autoturisme second hand importate în total înmatriculări noi de autoturisme au crescut cu 4,5 puncte procentuale
Articolul următor S-au ieftinit gazele pentru populație. Cu ce prețuri au venit ultimele facturi
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

100 de cărți, sute de vise: la Sahastru s-a deschis prima minibibliotecă pentru copiii grădiniței și școlii primare cu sprijinul Asociației INACO
Cultură și Educație
Consiliul Concurenţei a autorizat preluarea mai multor companii de către Sika AG, Elveția
Companii
Siguranța percepută în trafic atinge un maxim istoric în România, de 66%, dar principalele riscuri rămân viteza, neatenția, flash-urile și telefonul la volan
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • Anulările de zboruri au crescut puternic de la începutul anului pe aeroporturile românești
  • Afaceri de 8,2 miliarde de lei pentru Altex în 2025. Peste 48 milioane de clienți în magazine
  • Brandul de electrocasnice inteligente premium MOVA intră pe piața din România
  • Începe construcția Centropolitan. 12% pre-vânzări, tranzacții de peste 8 milioane euro
Cultură și Educație

TIFF Sibiu, ediția a 19-a: patru zile de cinema în aer liber, filme românești în avanpremieră și invitați speciali

4 minute
Cultură și Educație

Cheltuielile cu începerea anului şcolar, tot mai mari

5 minute
Cultură și Educație

Taina Pădurii Stuparu, roman în egală măsură de aventuri şi caracterologic

5 minute
Cultură și Educație

Precizări privind parteneriatele și inițiativele educaționale sprijinite de Ministerul Educației

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?