Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Ziarul care a constituit o referință pentru mine
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitate

Ziarul care a constituit o referință pentru mine

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 5 decembrie 2023
Distribuie

Radu Soviani

Îmi aduc aminte cu mare drag și prețuiesc în continuare Curierul Național, ca întotdeauna, un cotidian de care se leagă, nu spun vorbe mari, toată activitatea mea jurnalistică.

De când am ”pășit” pe calea jurnalismului economic, în 1999, ca tânăr jurnalist de televiziune la Tele7abc, Curierul Național a constituit o referință pentru mine. Subiectele economice abordate în ”Curier” erau pentru mine referințe pentru temele zilei (spre deosebire de alte ziare, Curierul nu se limita doar la a prezenta faptele din ziua precedentă tipăririi, dar încerca mereu să ofere și anticipații economice). Nu există nicio zi în care să nu citesc, ca prim ziar, Curierul Național și editorialele lui Eugen Ovidiu Chirovici, pe care am avut bucuria să îl urmez, o dată cu înființarea B1TV, în anul 2000, în redacția televiziunii.

Și a fost mai mult decât atât, o altă întâlnire profesională legată de Curierul Național care a reprezentat practic intrarea mea și în presa scrisă. Lucram pentru B1 TV, ca director de știri și ca realizator al emisiunii ”Economia în 60 de minute”. Redacțiile erau în aceeași clădire (strada Ministerului 2-4, nu voi uita niciodată, unii dintre cei mai frumoși ani ai presei economice). Vorbeam toată ziua de economie și aduceam în fața publicului tot ceea ce consideram relevant, tot ceea ce conta. Și, într-o zi, m-am întâlnit cu domnul Valentin Păunescu, fondatorul Ziarului. Mi-a spus: ”Soviani, de ce nu te gândești tu să publici și în ziar? Faci emisiuni interesante, este păcat să se ”piardă” în TV. ”Verba volant”.

Am reflectat cu atenție, am spus, de ce nu? Chiar dacă mă defineam doar ca jurnalist de televiziune, până la urmă, domnul Păunescu are dreptate: ”verba volant”. Și așa am intrat și în presa scrisă, pe care o privesc cu nostalgie acum, când totul este on-line și digital. A fost un mare noroc pentru mine. Altfel, niciodată nu aș fi putut să am șansa să transmit opiniile mele, prin intermediul tiparului, pe care, personal, și acum îl iubesc. Oameni minunați, întotdeauna, creator și epicentru de jurnaliști și veritabili oameni de presă.

Sunt onorat pentru faptul că am avut șansa să lucrez la Curierul Național. Altfel, probabil că nu aș fi avut niciodată ocazia să mă aflu în postura să îmi văd numele tipărit, ca autor, în presa scrisă, șansă pe care Curierul Național mi-a oferit-o. Acum, la aniversarea a 33 de ani de existență, le urez Curierului Național și lui Ștefan Rădeanu, cel care a reușit să mențină vibrația pe care o transmite Curierul Național (încerc un sentiment interesant, când scriu ”Curierul Național” îmi apar instantaneu în minte sigla și ziarul), de 33 de ani. La mulți ani și felicitări Curierului Național!

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Ne dorim să mergem și mai departe pe acest drum
Articolul următor Curierul Național atinge borna 33
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Ministrul Culturii a demisionat după ce a fost făcută publică o înregistrare în care înjura „interesul național“
Cultură și Educație
Hidroelectrica semnează contractul pentru construirea Centralei Electrice Fotovoltaice Tudor Vladimirescu
Energie
Bucharest Design Festival 2026
Bucharest Design Festival 2026. Peste 100 de artişti, designeri şi arhitecți expun timp de o lună
Cultură și Educație

RSS Știri Financiare

  • Majoritatea europenilor spun că ar cumpăra o mașină „Made in China”
  • McDonald’s caută 500 de angajați în România. Ce salarii oferă?
  • AFI achiziționează șase parcuri de retail din Baia Mare, Bârlad, Ploiești, Roman, Sfântu Gheorghe și Zalău
  • Începând cu 1 iunie, supermarketul online Sezamo livrează și la Ploiești
Actualitate

Ce să facă cei patru milioane de români care plătesc preț de serviciu universal la energie electrică?

8 minute
Actualitate

35 de ani de la emisia primului post independent din România – UNIFUN Radio București

2 minute
Actualitate

Românii cheltuiesc în medie 70 de lei (14 euro) în cadrul unei sesiuni de cumpărături în magazin

6 minute
Actualitate

ANSVSA a deschis temporar un post de control feroviar la frontieră 

2 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?