Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Danezii de la Eurowind construiesc un parc hibrid, eolian-fotovoltaic, de 50 MW, în Constanța. Au luat autorizația
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Energie

Danezii de la Eurowind construiesc un parc hibrid, eolian-fotovoltaic, de 50 MW, în Constanța. Au luat autorizația

Mihai Nicuț
Autor
Mihai Nicuț
Publicat 9 iunie 2026
Distribuie

Sursa: e-nergia.ro

Eurowind Energy România a obținut autorizațiile de construire pentru proiectul Siminoc, primul parc hibrid eolian–fotovoltaic al Eurowind Energy România, amplasat în județul Constanța, cu o investiție estimată la aproximativ 65 de milioane de euro, potrivit unui comunicat de presă al companiei.

Proiectul va avea o capacitate instalată totală de aproximativ 49,6 MW, împărțită în mod echilibrat între componenta eoliană și fotovoltaică, fiecare de circa 24,8 MW. Pe baza modelărilor tehnice curente, producția anuală este estimată la aproximativ 120 GWh, echivalentul consumului a peste 50.000 de gospodării.

Proiectul beneficiază de sprijin prin mecanismul Contractelor pentru Diferență (CfD), ceea ce conferă stabilitate investiției și susține o execuție predictibilă.

Calendarul de implementare prevede etapele de avizare și obținerea autorizației de construire în prima jumătate a anului 2026 – etapă finalizată, demararea lucrărilor în 2027 și punerea în funcțiune în 2028, cu ajustări posibile în funcție de ritmul procedurilor administrative și de programarea ferestrelor de racordare.

Selectarea modelelor de turbine și a panourilor fotovoltaice, precum și configurarea finală a echipamentelor BESS, sunt etape ulterioare pe măsură ce proiectul avansează în faza de achiziții.

„Nu mai privim proiectele doar ca pe simple capacități de producție, ci ca pe active care oferă flexibilitate reală sistemului energetic, iar primul nostru parc hibrid eolian-fotovoltaic din România, Siminoc, este un exemplu în acest sens. Ne propunem să integrăm stocarea în baterii în toate proiectele noastre, astfel încât să putem alinia mai bine producția la cerere, să reducem impredictibilitatea locală și să contribuim în mod responsabil la integrarea sigură a energiilor regenerabile. Ambiția noastră la nivel local este să atingem 1 GW până în 2030, printr-un plan de investiții sustenabil de aproximativ un miliard de euro în următorii patru ani”, a declarat Adrian Dobre, Country Manager Eurowind Energy România.

Ce soartă vor avea rafinăria Petrotel și lanțul de benzinării Lukoil din România
27 octombrie 2025

“La nivel local, proiectul va genera activitate economică în perioada de construcție, va crea locuri de muncă temporare și poziții permanente în exploatare și va contribui la bugetele comunității prin taxele și impozitele aferente. Implementarea lucrărilor se va realiza în strânsă colaborare cu autoritățile și operatorii de rețea”, mai arată compania.

Activă pe piața locală din 2011, Eurowind Energy România dezvoltă și operează proiecte de energie regenerabilă, cu o echipă locală dedicată. Portofoliul companiei include patru parcuri solare operaționale – Hălchiu, Măgurele, Pufești și Teiuș – și un pipeline de aproximativ 7,5 GW în diferite stadii de dezvoltare.

Până la finalul Q2 2026, compania va ajunge la o capacitate operațională de 184 MW în România, inclusiv 60MW stocare în baterii de la Teiuș.

Eurowind Energy A/S este o companie daneză specializată în dezvoltarea, construcția și operarea de parcuri de energie regenerabilă. Portofoliul său include proiecte din domeniile eolian, solar, hidrogen, biogaz, soluții de conversie energie electrică în căldură (power-to-heat) și stocare în baterii. Fondată în 2006, compania a devenit un jucător important în sectorul energiei verzi, cu peste 700 de angajați și operațiuni în 16 piețe din Europa și Statele Unite.

Cât de importante sunt gazele și conductele de transport din România pentru Ungaria. Raport oficial
23 ianuarie 2023
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Trei sferturi dintre angajatori plătesc diferit oameni pe posturi similare și doar 27% dintre angajați au încredere în echitatea sistemului salarial
Articolul următor Bateriile care veneau doar din Asia se produc acum integral în România. Prime începe să le facă în fabrica de lângă București
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Din comoara Transilvaniei, „Cana cu Unicorn” de Sebastian Hann intră în licitație la Artmark
Cultură și Educație
Leonora în lumina dimineții, filmul biografic inspirat din viața artistei suprarealiste Leonora Carrington, intră în cinematografele din România
Cultură și Educație
Bookingham și Nommy își conectează platformele pentru o experiență completă la restaurant
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • Creștere explozivă a cererii pentru mașini chinezești. BYD, MG și Chery în top
  • Mömax și XXXLutz construiesc un magazin gigant la Brașov, lângă Coresi
  • Poți să repari utilajul care nu mai funcționează în regim propriu?
  • Piața AI din România ar putea atinge între 1,4 și 1,7 miliarde euro până în 2031
Energie

Ministerul Mediului anchetează scurgerile de informații din programul „Casa Verde Fotovoltaice”

3 minute
Energie

Suma totală verificată de ANRE și transmisă spre decontare în conformitate cu OUG 27/2022 a depășit 6,2 miliarde RON

4 minute
Energie

Prețul spot al energiei în România a crescut anul trecut de 2,4 ori: 1.303 lei/MWh, media ponderată a anului 2022

2 minute
Energie

CESE: O industrie eoliană puternică în UE este vitală pentru bunăstarea mediului economic și social

5 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?