Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Declin demografic alarmant: Numărul persoanelor decedate este de 1,3 ori mai mare decât cel al născuților-vii
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitate

Declin demografic alarmant: Numărul persoanelor decedate este de 1,3 ori mai mare decât cel al născuților-vii

Curierul Național
Autor Curierul Național
Publicat 10 noiembrie 2023
Distribuie
Foto: www.freepik.com

În septembrie 2023 numărul nașterilor și cel al deceselor înregistrate au scăzut atât față de luna septembrie 2022, cât și față de luna precedentă (august 2023), potrivit INS;

În luna septembrie 2023 numărul căsătoriilor înregistrate a scăzut atât față de luna septembrie 2022, cât și față de luna august 2023, iar numărul divorțurilor înregistrate a crescut atât față de luna septembrie 2022, cât și față de luna august 2023.

Luna septembrie 2023 față de luna august 2023

Natalitate, mortalitate și spor natural

În septembrie 2023 s-a înregistrat nașterea a 14080 copii, cu 2115 mai puțini copii decât în luna august 2023.

Numărul deceselor înregistrate în luna septembrie 2023 a fost de 17919 (9491 persoane de sex masculin și 8428 persoane de sex feminin), cu 1384 decese (634 persoane de sex masculin și 750 persoane de sex feminin) mai puține decât în luna august 2023. Numărul deceselor copiilor cu vârsta de sub 1 an înregistrate în luna septembrie 2023 a fost de 67 copii, în scădere cu 1 față de luna august 2023.

Sporul natural s-a menținut negativ (-3839) în luna septembrie 2023, numărul persoanelor decedate fiind de 1,3 ori mai mare decât cel al născuților-vii.

Evoluția lunară a numărului deceselor și cel al născuților-vii în perioada septembrie 2021– septembrie 2023 evidențiază o creștere semnificativă a numărului deceselor în luna octombrie 2021 când, în contextul pandemiei COVID19, s-a înregistrat cea mai ridicată valoare din întreaga perioadă. Un număr semnificativ de decese s-a înregistrat și în februarie 2022, perioada următoare înregistrând o evoluție oscilantă fără a mai atinge valorile din lunile anterioare. În același timp, numărul născuților-vii a fost ridicat în perioada august-septembrie, atât în 2021, cât și în 2022, în condițiile numărului crescut al deceselor, sporul natural menținându-se în continuare negativ. În primele nouă luni din 2023 valorile nașterilor și deceselor au avut aceeași evoluție, în luna septembrie înregistrându-se scăderi ale ambelor fenomene față de luna precedentă.

În luna septembrie 2023, 40,7% (7287 decese) din totalul numărului de decese s-a înregistrat la persoanele în vârstă de 80 ani și peste, 26,0% (4664 decese) la persoanele de 70-79 ani și 17,6%, reprezentând 3157 decese, la persoanele în vârstă de 60-69 ani. La polul opus, cele mai puține decese au fost înregistrate la grupele de vârstă 0-4 ani (88 decese), 5-19 ani (52 decese) și 20-29 ani (95 decese).

După cauza principală de deces, în luna septembrie 2023, la fel ca în luna precedentă, cele mai multe persoane decedate au avut drept cauze: bolile aparatului circulator (9185 persoane, reprezentând 51,3%), tumorile (3790 persoane, reprezentând 21,2%) și bolile aparatului respirator (1471 persoane, reprezentând 8,2%).

Nupțialitate și divorţialitate

În luna septembrie 2023, la oficiile de stare civilă s-au înregistrat 14586 căsătorii, cu 2526 mai puține decât în luna august 2023.

- Publicitate -

Numărul divorțurilor pronunțate prin hotărâri judecătorești definitive și prin acordul soților (pe cale administrativă sau prin procedură notarială) a fost de 1956 în luna septembrie 2023, cu 203 mai multe decât în luna august 2023.

Luna septembrie 2023 față de luna septembrie 2022

Natalitate, mortalitate și spor natural

Numărul născuților-vii înregistrat în luna septembrie 2023 a fost mai mic cu 1436 comparativ cu aceeași lună din 2022.

Numărul persoanelor care au decedat în luna septembrie 2023 a fost cu 1616 mai mic față de luna septembrie 2022. Numărul copiilor cu vârsta sub un an care au decedat a fost cu 19 mai mic în luna septembrie 2023 decât cel înregistrat în luna septembrie 2022.

Sporul natural a fost negativ atât în luna septembrie 2023 (-3839 persoane), cât și în luna septembrie 2022 (-4019 persoane).

După primele trei cauze principale de deces, în luna septembrie 2023 față de luna septembrie 2022, s-au înregistrat cu 62 mai multe decese având cauză principală tumorile, cu 204 mai puține decese cauzate de boli ale aparatului respirator și cu 1401 mai puține decese cauzate de boli ale aparatului circulator.

În luna septembrie 2023, în mediul urban s-a înregistrat decesul a 9238 persoane (4823 persoane de sex masculin și 4415 persoane de sex feminin), iar în mediul rural decesul a 8681 persoane (4668 persoane de sex masculin și 4013 persoane de sex feminin). Față de aceeași lună din anul 2022, numărul persoanelor care au decedat a scăzut cu 572 persoane (338 persoane de sex masculin și 234 persoane de sex feminin) în mediul urban și cu 1044 persoane (465 persoane de sex masculin și 579 persoane de sex feminin) în mediul rural.

Nupțialitate și divorțialitate

Numărul căsătoriilor a fost, în luna septembrie 2023, cu 239 mai mic decât cel înregistrat în aceeași lună din anul precedent.

Prin hotărâri judecătorești definitive și prin acordul soților (pe cale administrativă sau prin procedură notarială) în luna septembrie 2023 s-au pronunțat cu 105 divorțuri mai multe decât în luna septembrie 2022.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Benyamin Netanyahu își nuanțează poziția privind viitorul statut al Fâșiei Gaza
Articolul următor Transportatorii rutieri polonezi sunt în continuare neliniștiți în fața concurenței ucrainene
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Câteva ore la Florenţa
Cultură și Educație
 „Spiderman”, noul kit de phishing care vizează clienții băncilor europene
IT
Google lansează un patch de urgență pentru o vulnerabilitate zero-day din Chrome exploatată activ
IT

RSS Știri Financiare

  • Luca, Petru și Matei domină piața patiseriilor și simigeriilor
  • Largest office occupiers spend under 5% of turnover on modern workspaces
  • Romania’s coworking market expands by 20% this year
  • Piața de coworking din România a crescut cu 20% anul acesta

Citește și

Actualitate

Compania low-cost Wizz Air a fost amendată pentru comunicare înșelătoare

1 minute
Actualitate

Atenție la ofertele de Black Friday pentru materialele de construcții! Cum puteți verifica dacă reducerile de prețuri sunt reale

5 minute
Actualitate

Raport PwC: Investitorii imobiliari din Europa se orientează către orașele mari și active minim perturbate de criza sanitară

5 minute
Actualitate

Ilie Bolojan: Sporurile vor fi evaluate în perioada următoare; trebuie criterii clare de performanță

0 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?