Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Diminuare a numărului de autorizaţii pentru construcţii
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Construcții

Diminuare a numărului de autorizaţii pentru construcţii

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 29 iulie 2022
Distribuie
Foto: Pixabay

În luna iunie 2022, s-au eliberat 4017 autorizaţii de construire pentru clădiri rezidenţiale, în scădere cu 5,6%, faţă de luna mai 2022 şi cu 18,0%, faţă de luna iunie 2021, potrivit INS.

În semestrul I 2022, s-au eliberat 22712 autorizaţii de construire pentru clădiri rezidenţiale, în scădere cu 7,1% faţă de semestrul I 2021.

Iunie 2022 comparativ cu mai 2022

În luna iunie 2022 s-au eliberat 4017 autorizaţii de construire pentru clădiri rezidenţiale (-5,6%), cu o suprafață utilă totală de 956283 mp (-8,0%). Din totalul autorizațiilor de construire pentru clădiri rezidenţiale 68,1% sunt pentru zona rurală.

În luna iunie 2022 se evidenţiază o scădere a numărului de autorizaţii de construire eliberate pentru clădiri rezidenţiale (-240 autorizaţii), comparativ cu luna precedentă. În profil teritorial, această scădere este reflectată în următoarele regiuni de dezvoltare: Sud-Muntenia (-82 autorizaţii), Centru (-70), Sud-Vest Oltenia (-62), Nord-Est (-42) şi Nord-Vest (-19). Creşteri s-au înregistrat în următoarele regiuni de dezvoltare: Bucuresti-Ilfov (+21 autorizaţii), Sud-Est şi Vest (+7 fiecare).

- Publicitate -

În luna iunie 2022 s-au eliberat 577 autorizaţii de construire pentru clădiri nerezidenţiale (-4,8%), în suprafaţă utilă totală de 248746 mp (-0,4%).

Comparativ cu luna precedentă, în luna iunie 2022 s-a înregistrat o scădere (-943 mp) a suprafeţei utile la autorizaţiile de construire eliberate pentru clădirile nerezidenţiale. În profil teritorial, această scădere este reflectată în următoarele regiuni de dezvoltare: Bucuresti-Ilfov (-38545 mp), Sud-Muntenia (-11274), Centru (-3623) şi Nord-Est (-2541). Creşteri s-au înregistrat în următoarele regiuni de dezvoltare: Nord- Vest (+41357 mp), Vest (+8053), Sud-Vest Oltenia (+5153) şi Sud-Est (+477).

Iunie 2022 comparativ cu iunie 2021

În luna iunie 2022 se evidenţiază o scădere atât a numărului de autorizaţii de construire eliberate pentru clădiri rezidenţiale (-18,0%) cât şi a suprafaţei utile totale (-12,2%), comparativ cu luna corespunzătoare din anul precedent.

În profil teritorial, această scădere (-884 autorizaţii) a numărului de autorizaţii de construire eliberate pentru clădiri rezidenţiale este reflectată în toate regiunile de dezvoltare: Bucuresti-Ilfov (-188 autorizaţii), Nord-Est (-181), Centru (-145), Sud-Muntenia (-139), Sud-Est (-98), Nord-Vest (-72), Sud-Vest Oltenia (-56) şi Vest (-5).

Comparativ cu luna corespunzătoare din anul precedent, în luna iunie 2022 s-a înregistrat o creştere atât a numărului de autorizaţii de construire eliberate pentru clădiri nerezidenţiale (+2,5%) cât şi a suprafaței utile totale (+8,8%).

- Publicitate -

În profil teritorial, această creştere (+20180 mp) a suprafeţei utile la autorizaţiile de construire eliberate pentru clădirile nerezidenţiale este reflectată în următoarele regiuni de dezvoltare: Bucureşti-Ilfov (+32756 mp), Nord-Vest (+9672) şi Centru (+5174). Scăderi s-au înregistrat în următoarele regiuni de dezvoltare: Vest (-8840 mp), Nord-Est (-7711), Sud-Muntenia (-5430), Sud-Vest Oltenia (-3417) şi Sud-Est (-2024).

Semestrul I 2022 comparativ cu semestrul I 2021

În semestrul I 2022 s-au eliberat 22712 autorizaţii de construire pentru clădiri rezidenţiale, în scădere cu 7,1% faţă de semestrul I 2021.

Scăderi s-au înregistrat în următoarele regiuni de dezvoltare: Sud-Muntenia (-499 autorizaţii), Nord-Est (-477), Bucuresti-Ilfov (-231), Vest (-227), Sud-Est (-175), Sud-Vest Oltenia (-134) şi Nord-Vest (-29).

Creştere s-a înregistrat în regiunea de dezvoltare Centru (+33 autorizaţii).

Informaţii suplimentare:

- Publicitate -

✓ Autorizaţia de construire constituie actul de autoritate al administraţiei locale pe baza căruia se asigură aplicarea măsurilor prevăzute de lege referitoare la amplasarea, proiectarea, executarea şi funcţionarea construcţiilor.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Inovarea în întreprinderi, scădere abruptă
Articolul următor Clarificări privind modalitatea de stabilire a cantităților de gaze naturale aferente clienților CC şi PET
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Jeff Bezos devine acționar minoritar la clubul englez Liverpool
Extern Sport
În semestrul I, Produsul Intern Brut a trecut pe minus
Economie
O dronă care a intrat în România a fost doborâtă de spanioli
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • Fără titlu
  • Cât costă participarea la o nuntă în 2026? Dar organizarea acestui eveniment?
  • Chiriile pentru spațiile de birouri din București au crescut. IT-ul susține 31% din cererea de spații
  • Leader Team Broker: 20 ani de activitate în brokeraj și soluții specializate
Economie

Pensia medie lunară a crescut cu… 0,3%

5 minute
Featured

În primul semestru, turiștii străini au cheltuit peste 600 milioane euro

4 minute
imo24.ro
Construcții

Ce s-a schimbat pe piata imobiliara odata cu pandemia de coronavirus?

5 minute
scule
Construcții

Cele mai bune elemente organizatoare pentru meseriași: Panouri și cutii de scule practice

5 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?