Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Doar 60,1% din gospodăriile din  România sunt conectate la sistemele de canalizare
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
ActualitateFeatured

Doar 60,1% din gospodăriile din  România sunt conectate la sistemele de canalizare

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 26 iunie 2024
Distribuie
Foto: blog.romstal.md

Populaţia conectată la sistemele de canalizare în anul 2023 a reprezentat 60,1% din populaţia rezidentă a României

Populaţia conectată la sistemele de canalizare prevăzute cu staţii de epurare a reprezentat 58,7% din populaţia rezidentă a României.

În anul 2023, un număr de 11.415.029 locuitori aveau locuinţele conectate la sistemele de canalizare, reprezentând 60,1% din populaţia rezidentă a României, cu 174.369 persoane mai mult decât în anul 2022, potrivit INS.

În ceea ce priveşte epurarea apelor uzate, populaţia conectată la sistemele de canalizare prevăzute cu staţii de epurare a fost de 11.176.443 persoane, reprezentând 58,7% din populaţia rezidentă a ţării, cu 114.011 persoane mai mult decât în anul 2022.

Creșterile au fost determinate de racordarea populației la rețelele de canalizare nou construite, respectiv de punerea în funcțiune a unor noi stații de epurare a apelor uzate.

La nivelul regiunilor de dezvoltare, ponderea cea mai mare a populației conectată la sistemele de canalizare, în total populație rezidentă, s-a înregistrat în regiunea București-Ilfov (95,4%), urmată de regiunea Centru (72,7%) și Vest (71,9%).

Gradul cel mai redus de racordare la sistemele de canalizare s-a înregistrat în regiunile de dezvoltare:

Marcel Vela
Activitatea în restaurante, hoteluri, cafenele, suspendată
18 martie 2020

Nord-Est (40,3%), Sud-Muntenia (41,8%) și Sud-Vest Oltenia (51,7%).

În anul 2023, în mediul urban populația conectată la canalizare a fost de 9.828.927 persoane, reprezentând 98,9% din populația rezidentă urbană a României, iar în mediul rural un număr de 1.622.102 persoane au beneficiat de servicii de canalizare, reprezentând 17,8% din populația rezidentă rurală a României.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Premierul olandez Mark Rutte, desemnat oficial secretar general al NATO
Articolul următor Târgul Învie Tradiția, locul de unde se poate alege un cadou autentic românesc
Un comentariu
  • Anonim spune:
    26 iunie 2024 la 18:19

    Cine a făcut statistica asta nu a avut valori reale din teren. Spre exemplu, mic dar elocvent, in capitala României pe șoseaua pipera dinspre n carantina locuințele de pe partea dreapta vor spune ca au canalizare dar adevărul este ca rezidurile se varsă în canal distanta cmteb. Ma întreb acum la câte case și căsuțe și zone rezidențiale noi sunt in realitate racordate la rețeaua de canalizare?? Hai sa încercăm sa nu ne mai furam singuri căciula…

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Laurențiu Plosceanu, Președinte ARACO, Vicepreședinte UGIR: Firmele de construcții fără planuri de decarbonizare și practici sustenabile riscă excluderea din proiecte
Actualitate Construcții
Președintele Autorității Electorale Permanente (AEP) a avut o întâlnire cu reprezentantul TikTok pe România, Ungaria și regiunea Balcanilor
Actualitate
IMM România avertizează: consumul a scăzut cu peste 25% la începutul anului, semnal de alarmă pentru economia reală
Economie

RSS Știri Financiare

  • Decathlon va deschide un magazin de peste 1.000 metri pătrați în Plaza România 
  • 8 din 10 români sunt mai atenți la preț în acest an când fac cumpărături online
  • Odometrul modelelor Ford Tourneo din România a fost dat înapoi cu 327.000 kilometri
  • Peste 4,6 milioane metri pătrați de spații au fost certificați în 2025
Actualitate

Majorarea cu 50% a indemnizației de creștere a copilului pentru părinții de gemeni, tripleți și multipleți intră în vigoare 

2 minute
Actualitate

Cseke Attila: Ministerul Dezvoltării a virat peste 97 de milioane lei pentru obiective finanțate prin PNRR

1 minute
Actualitate

Angajaţii instituţiilor din Ministerul Muncii intră de astăzi în grevă generală

2 minute
Actualitate

„Superscrierea“ Andei Simion din Gazeta de Sud, premiată

6 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?