Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Donald Trump continuă să își formeze administrația. L-a numit pe Mike Waltz în funcția de consilier pentru securitate națională
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Donald Trump continuă să își formeze administrația. L-a numit pe Mike Waltz în funcția de consilier pentru securitate națională

Contributor
Autor
Contributor
Publicat 13 noiembrie 2024
Distribuie
Foto: Hepta - Zuma Press / Al Grillo Zuma Press WireService

Șuta Teodora (www.b1tv.ro)

Președintele ales al Statelor Unite, Donald Trump, a anunțat marți numirea congresmanului republican Mike Waltz în funcția de consilier pentru securitate națională al Casei Albe.

Trump îl consideră „un expert în ameninţările puse de China, Rusia, Iran”

Donald Trump își va începe cel de-al doilea mandat de președinte pe data de 20 ianuarie 2025, continuă să își formeze administrația. „Am onoarea de a anunţa că Mike Waltz, membru al Congresului, este numit consilier pentru securitate naţională în cadrul cabinetului meu”, a declarat Donald Trump într-un comunicat, transmite tvrinfo.ro. 

Viitorul președinte l-a prezentat pe Waltz drept „un expert în ameninţările puse de China, Rusia, Iran şi terorismul mondial”, precum şi „un apărător fervent al programului (său) de politică externă ‘America first’”.

Mike Waltz este congresman în Florida în Camera Reprezentanţilor și este membru în trei comisii strategice, respectiv pentru armată, afaceri externe şi informaţii.

Ce părere a avut Waltz despre situația din Ucraina

Waltz a fost întrebat la CNN ce părere are el despre războiul din Ucraina, la care acesta a declarat că există „un mijloc de a pune capăt acestui război”. „Noi putem să o facem economic, putem să o facem diplomatic”, a insistat el. Europenii sunt totuși îngrijorați de o posibilă diminuare a angajamentului pe care SUA îl au față de Ucraina.

Trump intenționează să îl numească pe Mike Huckabee ambasador al SUA în Israel

Tot marți, Donald Trump a anunțat că intenționează să îl numească pe fostul guvernator de Arkansas, Mike Huckabee, în funcţia de ambasador al SUA în Israel. „El adoră Israelul şi poporul Israelului, şi reciproc, poporul Israelului îl adoră. Mike va lucra neobosit pentru revenirea păcii în Orientul Mijlociu!”, a afirmat preşedintele ales într-un comunicat.

Donald Trump părăseşte mai devreme summitul G7 din cauza conflictului Israel-Iran
17 iunie 2025

Statele Unite sunt principalul aliat al Israelului, iar în timpul primului său mandat, Trump a realizat mai multe acțiuni în sprijinul acestei țări. Acesta a mutat ambasada SUA de la Tel Aviv la Ierusalim, suspendând sprijinul financiar pentru agenţia ONU pentru refugiaţii palestinieni (UNRWA).

De asemenea, a recunoscut suveranitatea Israelului asupra Înălţimilor Golan siriene ocupate şi a contribuit la normalizarea relaţiilor dintre Israel şi mai multe ţări arabe în cadrul Acordurilor Abraham.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Acțiuni întreprinse de ANSVSA pentru verificarea modului de implementare a măsurilor de atenuare a riscurilor referitoare la pesta porcină africană (PPA)
Articolul următor ANAF a primit din partea contribuabililor cu datorii peste 100.000 de cereri de amnistie fiscală
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Consiliul Concurenței pune în dezbatere angajamentele propuse de Sameday pentru a putea prelua Cargus
Companii
ANPC: Peste 1.500 de operatori verificați și amenzi de peste 5,6 milioane lei în urma controalelor naționale
Actualitate
România accelerează bugetarea verde. Etichetarea cheltuielilor bugetare și fiscale pentru anul 2025 a fost finalizată cu succes 
Finanțe și Bănci

RSS Știri Financiare

  • Prețurile locuințelor noi din București au crescut cu procente între 50 și 100% în cinci ani
  • Hambar Gardens, un nou proiect de case cu 100% energie verde, dotate cu pompă de caldură geotermică
  • Brokerii Victoria Finance au intermediat în 2025 credite în valoare de 24 milioane de euro
  • Pinum va inaugura anul acesta noua fabrică de la Moara Vlăsiei
Extern

Kremlinul recunoaşte ”dreptul suveran” al Ucrainei de a adera la Uniunea Europeană, dar nu la NATO

2 minute
Extern

Brexit: cele două părți se acuză reciproc de blocajul actual al negocierilor

5 minute
Extern

Susținere a planului Comisiei Europene de către reprezentanții grupurilor politice din PE

4 minute
Extern

În ciuda începerii negocierilor din Belarus, în Ucraina continuă războiul. Kievul și alte mari localități rezistă eroic

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?