Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: După revizia planificată, rafinăriile Petromidia și Vega reiau producția de carburanți
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Energie

După revizia planificată, rafinăriile Petromidia și Vega reiau producția de carburanți

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 27 martie 2026
Distribuie

Rompetrol Rafinare a finalizat cu succes lucrările mecanice din cadrul reviziei planificate a celor două rafinării operate – Petromidia Năvodari și Vega Ploiești.

În următoarele zile, rafinăriile vor reveni la capacitatea optimă, acest proces fiind unul foarte important și realizat etapizat, respectând toate normele de siguranță și securitate în muncă.

Revizia a presupus un număr total de peste 700 de lucrări specifice de mentenanță, schimbare de catalizatori în șase instalații principale, verificări la circa 900 de echipamente (statice, dinamice și electrice), dar și inspecții și testări pentru aproape 1.200 de conducte.

Un alt obiectiv realizat cu succes în cadrul reviziei a fost recertificarea și prelungirea autorizațiilor de funcționare din partea autorităților competente – ISCIR și CNCIR. Apreciem suportul constant al autorităților, care au facilitat finalizarea lucrărilor în termenul estimat de companie.

Lucrările au fost executate cu sprijinul a peste 2.500 de oameni – specialiști din cadrul companiei, ai contractorului general (Rominserv) și ai celor 45 de companii implicate, cu vastă experiență în domeniu.

Astfel, rafinăriile operate de Rompetrol Rafinare își vor relua, în cel mai scurt timp, eforturile de aprovizionare cu produse petroliere, prin care vor contribui la stabilizarea pieței naționale, într-un context dificil, atât pentru producători, cât și pentru consumatori.

Oprirea tehnologică a fost realizată în baza unui calendar precis, cu revizii generale programate la interval de 4 ani și opriri tehnologice efectuate la un interval de 2 ani, pentru lucrări intermediare. Menționăm că aceste revizii sunt absolut necesare pentru asigurarea unei operări în condiții de siguranță, continuitatea proceselor tehnologice și protecția mediului.

„Casa Verde Baterii” ar putea înlocui „Casa Verde Fotovoltaice”. Ce spune ministrul Mediului
20 februarie 2026

Acționarii semnificativi ai Rompetrol Rafinare SA sunt KMG International (54,63% – direct și indirect) și Statul Român prin Ministerul Energiei (44,7%).

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Guvernul dă OUG nouă prin care chiar se închid definitiv centralele pe cărbune, ca să ia banii din PNRR. Bruxelles-ul nu a mai acceptat “trucurile” Bucureștiului
Articolul următor Economia chineză, în centrul atenției investitorilor străini la Forumul Boao pentru Asia 2026
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Consiliul Concurenţei analizează preluarea mai multor companii de către Sika AG
Companii
ANL a recepţionat 24 de locuinţe pentru tineri în orașul Boldești-Scăeni
Actualitate
A fost scăzută valoarea minimă a obligațiilor fiscale restante pentru debitorii persoane fizice de la 3.000 la 1.200 de lei
Fiscalitate

RSS Știri Financiare

  • Valoarea medie a pensiei se apropie de 2.800 lei, în România
  • Sistemul de preluare a ambalajelor reciclabile cu sacul, IZI, bifează returnarea cu numărul 1 milion
  • Companiile din București plătesc peste 10.000 de euro pentru amenajarea spațiului de lucru alocat unui angajat
  • Unul din patru utilizatori XTB are între 18 și 30 de ani. Cum arată portofoliul acestora
Energie

Mai mult de o treime dintre români consideră că investițiile în infrastructura energetică ar reduce costurile cu energia pentru populație

3 minute
Energie

Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, anunță aprobarea proiectului de reorganizare a instituției: reducere de 25% a cheltuielilor salariale și economii de peste 10 milioane lei anual

5 minute
Energie

UGIR, la prima reuniune a Comisiei Interministeriale pentru energie

3 minute
Energie

Primăria Craiova își face parc fotovoltaic

5 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?