Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: PeliPartners a asistat Second Foundation în achiziția unor participații din România, în proiecte de stocare a energiei de 150 MW
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
CompaniiEnergie

PeliPartners a asistat Second Foundation în achiziția unor participații din România, în proiecte de stocare a energiei de 150 MW

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 22 decembrie 2025
Distribuie

PeliPartners a asistat Second Foundation, furnizor european de top de servicii de management al energiei regenerabile, în mai multe proiecte finalizate cu succes în a doua jumătate a anului 2025. Asistența a vizat achiziția de participații în două companii românești care dezvoltă proiecte majore de stocare a energiei, cu o putere instalată cumulată de aproximativ 150 MW, localizate în sudul României.

Tranzacțiile marchează primele investiții ale Second Foundation pe piața românească de stocare a energiei (BESS) și reprezintă un pas important în consolidarea prezenței companiei în Europa Centrală și de Est, contribuind totodată semnificativ la accelerarea tranziției energetice a României.

Echipa PeliPartners implicată în proiect a fost coordonată de Carmen Peli. Mădălina Fildan-Răileanu, împreună cu echipa sa, a gestionat aspectele de energie și imobiliare ale tranzacției. Delia Lepădatu a coordonat componentele tranzacționale, supervizând structurarea și implementarea tranzacției.

„Suntem onorați că am asistat Second Foundation în primele lor achiziții pe piața românească, care vizează proiecte de stocare a energiei din surse regenerabile. Acesta reprezintă un pas strategic atât pentru companie, cât și pentru piața locală, unde soluțiile de stocare joacă un rol esențial în echilibrarea rețelei și integrarea capacităților de energie regenerabilă. Având în vedere experiența și expertiza Second Foundation pe piețele internaționale, credem că aceste investiții sunt doar începutul unui parcurs prin care vor avea un impact durabil asupra sectorului energetic din România”, a declarat Carmen Peli, Partener Fondator al PeliPartners.

Fondată în 2019 în Cehia, Second Foundation a cunoscut o creștere rapidă și este în prezent unul dintre jucătorii de top pe piețele spot de energie electrică din Europa. Compania s-a remarcat prin expertiza sa în tranzacționare algoritmică și prin capacitatea de a optimiza managementul surselor de energie regenerabilă. Echipele sale multidisciplinare au susținut extinderea companiei în Elveția, Germania, SUA și Japonia, prin deschiderea de birouri în aceste țări și extinderea operațiunilor de tranzacționare pe aproape toate piețele europene, cu peste 350 de angajați la nivel global. Dincolo de activitățile de tranzacționare, Second Foundation își propune să dezvolte un portofoliu solid de active energetice flexibile, inclusiv sisteme de stocare în baterii, care sprijină integrarea energiei regenerabile și stabilitatea sistemelor energetice.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior SUA și Ucraina consideră discuțiile de la Miami productive, dar progresele sunt limitate
Articolul următor RenewAcad obține o finanțare de peste 3,1 milioane euro de la UniCredit Bank pentru proiectele de stocare a energiei Petrila 1 și Petrila 2
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

CM Fotbal: Jocul de-a vacanța: bronz pentru Anglia, golgeter pentru Franța!
Sport
Donald Trump, considerat de americani principalul responsabil pentru problemele economice
Extern
Federația „Solidaritatea Sanitară”: Proiectul legii salarizării este nesatisfăcător și în noua sa variantă
Sănătate

RSS Știri Financiare

  • Piața rezidențială din București a recuperat din scăderea puternică de la începutul anului
  • Dieselul pierde teren în ritm record pe piața mașinilor rulate. Prețuri mai mici, rulaj mai mare
  • KFC deschide primul restaurant din România dedicat comenzilor, fără servire la masă
  • De ce se consumă tonerul mai repede atunci când imprimi documente grafice color?
Companii

Reacţia Lidl după ce magazinele sale au fost amendate de ANPC

2 minute
Companii

De la Cluj la Constanța: Wolt ajunge oficial în România

4 minute
Companii

Cinci investitori strategici au achiziționat caietul de sarcini în cadrul licitației pentru Combinatul Siderurgic Galați

4 minute
Energie

Hidroelectrica aniversează un an de la listarea istorică din anul 2023 la Bursa de Valori București

12 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?