Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Donald Trump, în România: ,,Sună bine’’
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Politic

Donald Trump, în România: ,,Sună bine’’

Andreea Andrei
Autor Andreea Andrei
Publicat 4 martie 2019
Distribuie
Sursa foto: Facebook

Preşedintele PMP, Eugen Tomac, a participat, zilele trecute, la Washington, la Conferinţa Acţiunii Politice Conservatoare (CPAC), acolo unde președintele Statelor Unite, Donald Trump, a susținut un discurs în care a abordat principalele subiecte care se vor afla pe agenda electorală de anul acesta şi anul viitor.

,,Am privilegiul să particip, în aceste zile, la un eveniment extrem de important din viața politică a Statelor Unite ale Americii. Este vorba de CPAC (Conservative Political Action Conference), o conferință la care sunt prezente cele mai influente persoane din Partidul Republican, dar și personalități din mediul academic, presă sau veterani ai Armatei SUA”, a scris liderul PMP, luni, într-o postare pe Facebook.

Summit-ul de la Hanoi şi denuclearizarea Coreei de Nord au reprezentat cele mai importante puncte abordate de şeful de la Casa Albă. Amintim că Donald Trump şi Kim Jong Un s-au aflat miercuri şi joi în capitala Vietnamului pentru a discuta despre denuclearizarea regimului de la Phenian. Deşi analişti politici externi au apreciat că întâlnirea dintre cei doi şefi de stat a fost un real eşec, liderul de la Washington a dat asigurări că relaţiile cu Coreea de Nord sunt ,,foarte bune’’, informează agenţia Associated Press.

De asemenea, liderul de la Casa Albă a vorbit, în cadrul CPAC, despre conflictul din Siria, precum şi scandalurile din campania electorală din 2016.

,,În prezența a mii de republicani din toată America, Donald Trump a susținut un discurs în care a atins toate subiectele ce vor ține agenda electorală din anul acesta și anul următor.

Și-a făcut intrarea în scenă îmbrățișând steagul Statelor Unite, urmând să ne vorbească timp de aproximativ o oră.

Mai întâi, a trecut în revistă temele de politică internă și externă, priorități ale Administrației Americane. A continuat cu întâlnirea de la Hanoi cu liderul nord-coreean, Kim Jong Un, subiect căruia va continua să îi acorde o atenție sporită, fiind convins că denuclearizarea acestui stat îi va aduce o prosperitate economică imediată. A vorbit și despre Siria, spunând din nou că își dorește ca acest conflict să se încheie cât mai repede. Asta le-a cerut generalilor americani. De la scandalurile din campania electorală din SUA din 2016 până la realizările în plan economic, inovație, educație, politici pentru tineri, creșterea locurilor de muncă și siguranța cetățenilor, președintele Trump a vorbit liber”, a mai scris Eugen Tomac pe Facebook.

Tudorel Toader vorbește despre o posibilă OUG pe legile justiției: Sunt câteva soluții pe care le am în vedere
3 octombrie 2018

Totodată, preşedintele Statelor Unite și-a “atacat toți opozanții democrați, având tonul unui speech de prezidențiabil care se pregătește de al doilea mandat”.

Eugen Tomac si Kellyanne conway

Este important de menţionat că liderul PMP a avut o întrevedere cu consilierul președintelui Trump, Kellyanne Conway, cu care a discutat despre ţara noastră și prin intermediul căreia i-a transmis preşedintelui Trump invitația de a vizita România, notează B1.

,,Doamna Kellyanne Conway a condus campania Președintelui Trump pentru prezidențiale și în prezent este consilier al Președintelui Statelor Unite.

Am avut bucuria de a discuta despre România și i-am transmis cu acest prilej președintelui Trump invitația de a vizita România. Mi-a răspuns diplomat: Mă voi gândi serios la această propunere de a vizita țara dumneavoastră, este o propunere care sună bine”, a concluzionat Tomac.

Florin Cîțu candidează pentru conducerea PNL
30 mai 2021
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Articolul anterior Tinerii din PSD propun proiecte pentru legalizarea prostituţiei şi a drogurilor uşoare
Articolul următor demisie-orban-ceruta-in-pnl-285737 Președintele PNL, Ludovic Orban, mesaj pentru guvern: ABROGAȚI OUG 114! Va îngropa economia românească
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

CESE solicită o creștere semnificativă a finanțării pentru energie și transporturi
Actualitate
Liderul suprem al Iranului avertizează: orice atac american ar declanșa un „război regional”
Extern
Cel puțin 8 morți și 26 de răniți într-un accident teribil cu autocarul în Antalya
Extern

RSS Știri Financiare

  • România antreprenorială: capital local în regiuni, investiții străine concentrate în București
  • Peste 180.000 metri pătrați de birouri vor fi livrați în București până în 2027
  • BYD lansează în România SUV-ul plug-in hybrid SEALION 5 DM-i
  • 7 din 10 autoturisme înmatriculate în 2025 sunt mașini rulate. Aproape jumătate sunt diesel
Extern

Donald Trump nu mai este contagios și își reia campania în vederea alegerilor prezidențiale din 3 noiembrie

1 minute
alegeri vot
Politic

Ghidul finanţării campaniei electorale la alegerile prezidenţiale

2 minute
Politic

PSD amână construirea spitalelor regionale. Ce promitea în campania din 2016

1 minute
Politic

Barometru INSCOP: Nicușor Dan conduce în clasamentul încrederii în personalități politice

5 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?