Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Durata medie de cazare a turiștilor se menține la… 2 zile
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Turism

Durata medie de cazare a turiștilor se menține la… 2 zile

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 5 decembrie 2023
Distribuie
Foto: www.freepik.com

În luna octombrie 2023, comparativ cu luna octombrie 2022, sosirile în structurile de primire turistică cu funcţiuni de cazare inclusiv apartamente și camere de închiriat au crescut cu 4,4%, iar înnoptările au crescut cu 1,6%, arată INS.

În luna octombrie 2023, comparativ cu luna octombrie 2022, la punctele de frontieră, sosirile vizitatorilor străini au crescut cu 9,0%, iar plecările în străinătate ale vizitatorilor români au crescut cu 7,0%.

Sosirile înregistrate în structurile de primire turistică (inclusiv apartamente și camere de închiriat), în luna octombrie 2023 au însumat 1094,0 mii persoane, în creștere cu 4,4% faţă de cele din luna octombrie 2022.

Din numărul total de sosiri, în luna octombrie 2023, sosirile turiştilor români în structurile de primire turistică cu funcţiuni de cazare au reprezentat 82,8%, iar sosirile turiştilor străini 17,2%.

Înnoptările înregistrate în structurile de primire turistică (inclusiv apartamente și camere de închiriat), în luna octombrie 2023 au însumat 2222,4 mii, în creștere cu 1,6% faţă de cele din luna octombrie 2022.

Din numărul total de înnoptări, în luna octombrie 2023, înnoptările turiştilor români în structurile de primire turistică cu funcţiuni de cazare au reprezentat 82,3%, în timp ce înnoptările turiştilor străini au înregistrat un procent de 17,7%.

Durata medie a şederii în luna octombrie 2023 a fost de 2,0 zile la turiştii români iar la turiştii străini de 2,1 zile.

Cum influențează creșterea prețurilor modul în care românii își planifică vacanțele în 2025
4 aprilie 2025

Indicele de utilizare netă a locurilor de cazare turistică, în luna octombrie 2023, a fost de 29,9% pe total structuri de cazare turistică (inclusiv apartamente și camere de închiriat), în scădere cu 0,6 puncte procentuale faţă de luna octombrie 2022.

Sosirile vizitatorilor străini în România, înregistrate la punctele de frontieră, în luna octombrie 2023 au însumat 1203,8 mii persoane, în creștere cu 9,0% faţă de luna octombrie 2022.

Plecările vizitatorilor români în străinătate, înregistrate la punctele de frontieră, în luna octombrie 2023 au însumat 1607,8 mii persoane, în creștere cu 7,0% comparativ cu luna octombrie 2022.

Sosirile înregistrate în structurile de primire turistică (inclusiv apartamente și camere de închiriat), în perioada 01.01.-31.10.2023, au însumat 11794,1 mii persoane, în creștere cu 11,3% faţă de perioada 01.01.-31.10.2022.

Kiwi.com: Românii rezervă mai multe zboruri pe distanțe lungi
5 mai 2023

Din numărul total de sosiri, în perioada 01.01.-31.10.2023, sosirile turiştilor români în structurile de primire turistică cu funcţiuni de cazare au reprezentat 84,6%, în timp ce sosirile turiştilor străini au reprezentat 15,4%.

- Publicitate -

Înnoptările înregistrate în structurile de primire turistică (inclusiv apartamente și camere de închiriat), în perioada 01.01.-31.10.2023 au însumat 25546,6 mii, în creștere cu 10,6% faţă de cele din perioada 01.01.-31.10.2022.

Din numărul total de înnoptări, în perioada 01.01.-31.10.2023, înnoptările turiştilor români în structurile de primire turistică cu funcţiuni de cazare au reprezentat 84,9%, în timp ce înnoptările turiştilor străini au reprezentat 15,1%.

Durata medie a şederii în perioada 01.01.-31.10.2023 a fost de 2,2 zile la turiştii români, iar la turiştii străini 2,1 zile.

Indicele de utilizare netă a locurilor de cazare turistică în perioada 01.01.-31.10.2023 a fost de 31,5% pe total structuri de cazare turistică (inclusiv apartamente și camere de închiriat), în creștere cu 1,4 puncte procentuale faţă de perioada 01.01.-31.10.2022.

Pe judeţe, în perioada 01.01.-31.10.2023, numărul de sosiri ale turiştilor în structurile de primire turistică cu funcțiuni de cazare (inclusiv apartamente și camere de închiriat) a înregistrat valori mai mari în: Constanța (1528,4 mii persoane), Municipiul Bucureşti (1527,0 mii persoane) și Braşov (1271,2 mii persoane) iar înnoptările turiştilor în structurile de primire turistică cu funcțiuni de cazare (inclusiv apartamente și camere de închiriat) au înregistrat valori mai mari în: Constanța (5093,3 mii), Municipiul Bucureşti (3027,7 mii) și Braşov (2394,6 mii).

Pe țări, cele mai multe sosiri ale turiştilor străini cazaţi în structurile de primire turistică cu funcţiuni de cazare (inclusiv apartamente și camere de închiriat), în perioada 01.01.- 31.10.2023 au provenit din: Germania (192,7 mii persoane), Italia (151,8 mii persoane) și Israel (144,0 mii persoane).

Întâlnire în premieră între Asociația Națională a Agențiilor de Turism, Asociația Aeroporturilor din România și companiile aeriene pentru îmbunătățirea experienței pasagerilor
2 octombrie 2024

Sosirile vizitatorilor străini în România, înregistrate la punctele de frontieră, au fost în perioada 01.01.-31.10.2023 de 12619,3 mii persoane, în creștere cu 17,8% faţă de perioada 01.01.-31.10.2022.

Plecările vizitatorilor români în străinătate, înregistrate la punctele de frontieră, au fost în perioada 01.01.-31.10.2023 de 16601,9 mii persoane, în creștere cu 12,7% comparativ cu perioada 01.01.-31.10.2022.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Rata șomajului în octombrie, în ușoară scădere
Articolul următor Furnizorii de energie încă nu știu cum să emită facturile către firme, prosumatorii persoane juridice și asociații de proprietari, de la 1 ianuarie
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

A început microstagiunea BARBA 90 la Teatrul Grivița 53
Cultură și Educație
Actorul Ovidiu Schumacher – Premiul pentru întreaga carieră la Premiile Gopo 2026
Cultură și Educație
Turandot, Corsarul, Madama Butterfly, Don Carlo și Repere Sonore, în martie pe scena Operei Naționale București
Cultură și Educație

RSS Știri Financiare

  • Aproape 4 din 10 antreprenori români sunt femei, peste media Uniunii Europene
  • Grupul german IREKS achiziționează un teren lângă București pentru construcția sediului și a unui depozit
  • Mark Twain International School pregătește deschiderea unui nou campus școlar flagship la Balotești
  • MOSH Bar & Dinner aduce chefi cu stele Michelin la București
Turism

Sfaturi esențiale pentru o experiență cât mai plăcută în Turcia

6 minute
Turism

FPTR:  INS arată realitatea – „apocalipsa turismului” există doar în declarații

3 minute
Turism

Turismul rămâne în stare critică

8 minute
Turism

România, prezentă la reuniunea Comisiei pentru Europa a UN Tourism de la Baku

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?