Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Echipa de robotică a Colegiului „Buzeşti”, o nouă calificare la o competiţie din SUA
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
IT

Echipa de robotică a Colegiului „Buzeşti”, o nouă calificare la o competiţie din SUA

Contributor
Autor Contributor
Publicat 25 aprilie 2023
Distribuie
Echipa de robotică a Colegiului Naţional Fraţii Buzeşti din Craiova

Carmen Dumitrescu (www.gds.ro)

O nouă performanţă la nivel internaţional pentru echipa de robotică „Soft Hoarders” a Colegiului Național „Frații Buzești”. Elevii au obținut calificarea la competiţia Maryland Tech Invitational din SUA. La această competiţie participă cele mai bune echipe de robotică din lume. Elevii craioveni au nevoie însă şi de sponsorizare pentru a putea asigura deplasarea lotului.

Echipa de robotică a Colegiului Naţional „Fraţii Buzeşti” din Craiova, „Soft Hoarders” a fost selectată pentru a participa la competiţia Maryland Tech Invitational din SUA. O asemenea calificare a mai fost obţinută de echipa de robotică buzeşteană, în 2017.

„Competiția va avea loc în apropierea orașului Washington DC, într-un orășel numit Laurel, din statul Maryland şi va fi în perioada 23-25 iunie. Ne dorim să participăm. Au fost selectate 40 de cele mai bune echipe de robotică din lume. Este prima noastră calificare la o competiţie de asemenea anvergură. Echipa de robotică a colegiului a mai obţinut o calificare în SUA în 2017, dar erau altă generaţie de elevi atunci. Pentru calificare s-a luat în calcul un robotul nostru dar şi performanțele echipei din acest sezon. La etapa națională am obținut premiul al II-lea „Control Award” și calificarea în semifinale. La etapa regională am obținut cel mai râvnit premiu al competiției, Inspire Award premiul I și Căpitanii alianței câștigătoare, a spus Bogdan Văduva, elev la Colegiul Naţional „Fraţii Buzeşti” din Craiova.

Cât de importantă este participarea la acest concurs

Echipa „Soft Hoarders” a Colegiului Naţional „Fraţii Buzeşti” din Craiova este formată din 20 de elevi din clasele IX- XI, uniţi prin pasiunea pentru robotică. Participarea echipei la competiţia din SUA este foarte importantă.
„Pe lângă câștigarea competiției în terenul de joc, putem obține trei premii legate de capacitatea robotului și cunoștințele noastre folosite în construirea sa. Premiile se acordă echipelor ce stăpânesc cel mai bine domeniul tehnic și folosesc eficient mecanismele pentru a crește performanta în meciuri.

Industria IT în 2023 – creștere cu 12,16% și efect multiplicator major asupra întregii economii
23 octombrie 2024

Această competiție este benefică deoarece prin interacțiunea cu echipele din afară putem afla mai multe lucruri de la ei si sa ne perfecționăm abilitățile în acest domeniu. Pe lângă acestea, elevii au ocazia de a fi văzuți de reprezentanții colegiilor din SUA și să obțină burse de studiu”, a mai spus elevul Bogdan Văduva.

Pentru a participa la competiţie, elevii vor perfecţiona robotul pe care l-au prezentat la selecţie.
Cheltuielile cu transportul şi cazarea trebuie însă suportate de participanţi şi elevii buzeşteni caută sponsori. Cei care vor să îi sprijine îi pot apela pe adresa de emails.hoarders@gmail.com sau pe paginile de socializare: Soft Hoarders pe Facebook, soft.hoarders pe Instagram.
Echipa de robotică a Colegiului Naţional „Fraţii Buzeşti” s-a calificat şi în anul 2017, la o competiţie care a avut finala în SUA, alături de alte două echipe din România.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Producătorii agricoli de cereale pot depune la APIA cereri de finanţare până pe 11 mai
Articolul următor Bit Sentinel: Educarea și instruirea angajaților pot scădea cu până la 90% riscul unor atacuri de tip phishing la adresa companiei
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Două artiste românce care au cucerit Parisul
Cultură și Educație
Noi drone de atac ale Rusiei au fost detectate la granița României
Actualitate
Evenimente vizuale recomandate de UAP
Cultură și Educație

RSS Știri Financiare

  • Cum a arătat piața cripto în 2025? Capitalizare record de 4 trilioane USD
  • Cometex va deschide un retail park lângă Kaufland Târgu Neamț
  • CFMOTO, cea mai vândută marcă de motociclete din România în 2025
  • 1 din 4 angajați români au fost la limita burnout-ului în 2025
website
IT

Motive pentru care ar trebui sa-ti modernizezi site-ul

8 minute
kaspesky
IT

100 de milioane de atacuri asupra dispozitivelor inteligente

6 minute
IT

Cu 45% mai mulți utilizatori au fost atacați prin intermediul furtului de parole în ultimele șase luni

3 minute
IT

P2E, escrocherii legate de donații și deepfake-uri vocale: ce ne rezervă 2024

5 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?