Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: ELCEN își pregătește CET-urile pentru sezonul rece
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Energie

ELCEN își pregătește CET-urile pentru sezonul rece

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 25 iulie 2022
Distribuie
foto: elcen.ro

ELCEN este în proces de pregătire a echipamentelor energetice pentru următorul sezon de termoficare, întrucât asigurarea bunei funcționări a instalațiilor din CET-uri este una dintre activitățile prioritare ale ELCEN.

Anual, ELCEN derulează un program de mentenanță și reparații ale utilajelor energetice, stabilit de comun acord cu Termoenergetica București încă de la începutul anului, ce are drept scop executarea principalelor lucrări ce trebuie efectuate în mod regulat pentru funcționarea eficientă a infrastructurii energetice în sezonul rece, fără riscuri și provocări majore.

Astfel, ELCEN creează toate condițiile pentru a asigura furnizarea agentului termic către Termoenergetica București în parametrii calitativi solicitați prin comanda zilnică, în beneficiul locuitorilor capitalei, în perioada sezonului rece.

În prezent, CET București Sud se află în oprire totală, iar CET Grozăvești se află în rezervă. Pe perioada desfășurării lucrărilor de mentenanță, consumatorii din București sunt asigurați cu energie termică din CET București Vest și CET Progresu. Cele două CET-uri aflate în funcțiune pot acoperi fără probleme aria deservită majoritar de CET București Sud și CET Grozăvești și livrează agent termic în parametrii optimi. Din punct de vedere al activității ELCEN, nu sunt probleme în ceea ce privește asigurarea necesarului de agent termic în București. Totuși, rețeaua de termoficare operată de Termoenergetica nu are capacitatea tehnică de a prelua agentul termic din CET-urile ELCEN aflate în funcțiune, ceea ce conduce la o furnizare deficitară în anumite zone din București.

CET Grozăvești, aflată în rezervă are, de asemenea, disponibilitate de a livra în acest moment energie termică pentru alimentarea consumatorilor. În regim de vară, se solicită de la ELCEN energie termică pentru termoficare doar pentru prepararea apei calde menajere, nu și pentru căldură, acest lucru implicând automat funcționarea cu mai puține CET-uri. Funcționarea tuturor celor 4 CET-uri ar însemna că s-ar produce mai mult decât e necesar pentru termoficare.

Principalele lucrări la CET București Sud, aflată în oprire totală programată până la finele lunii iulie, vizează reparații curente ale circuitelor de alimentare cu apă și abur viu aferente cazanelor 2, 3 și 4, armăturilor de izolare pentru cazane, pompe de alimentare, lucrări ce nu ar putea fi executate cu centrala aflată în funcțiune sau în rezervă, dar care sunt absolut necesare pentru buna funcționare în iarna următoare.

În ciuda dificultăților majore determinate de neplata serviciilor prestate de ELCEN către Termoenergetica și a datoriilor acumulate din cauza faptului că Primăria Municipiului București nu a asigurat fondurile necesare plății la timp a subvenției, ELCEN își pregătește CET-urile pentru sezonul rece, astfel încât locuitorilor capitalei să le poată fi asigurate apa caldă și căldura în iarna 2022-2023.

Ministerul Energiei a inițiat demersurile pentru reforma companiilor de stat din domeniul energetic
29 ianuarie 2025
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Războiul din Ucraina: pare iminentă o contraofensivă ucraineană în regiunea Herson
Articolul următor Valoarea producției ramurii agricole în anul 2021
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Filme de festival sau independente versus mainstream
Cultură și Educație Opinii
Poezie şi apologie
Cultură și Educație
Federația Patronatelor din Turismul Românesc la ITB Berlin
Turism

RSS Știri Financiare

  • Livrările de locuințe noi, la cel mai redus nivel din ultimii opt ani. Cerere în scădere
  • Lime introduce un abonament lunar. Cât costă și unde este disponibil
  • City Grill, afaceri de 90 milioane euro în 2025. Investiții în locații iconice
  • Fabi Total Grup a închiriat 4.700 metri pătrați în CTPark Bucharest South
Energie

Ministrul Energiei, Virgil Popescu, a participat la reuniunea extraordinară a Consiliului Energiei

4 minute
Energie

Viitorii șefi din CEO, contestați la Ministerul Energiei

3 minute
Energie

Anumite investiții în rețelele electrice ar putea fi plătite mai întâi de la buget, nu din facturile clienților. Ce recomandă Comisia Europeană

6 minute
Companii

Depozitarul Central va distribui sumele de bani aferente cuponului 2 pentru obligațiunile emise de Restart Energy One S.A.

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?