Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Ministerul Energiei a lansat strategia energetică a României 2025-2035, cu perspectiva anului 2050
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Energie

Ministerul Energiei a lansat strategia energetică a României 2025-2035, cu perspectiva anului 2050

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 17 iunie 2024
Distribuie
Foto: Freepik

Ministerul Energiei a lansat vineri, 14 iunie, în consultare publică proiectul Strategiei Energetice a României 2025-2035, cu perspectiva anului 2050.

Acesta este un document programatic care definește viziunea și stabilește obiectivele fundamentale de dezvoltare a sectorului energetic național. De asemenea, documentul indică reperele naționale, europene și globale care influențează și determină politicile și deciziile din domeniul energetic.

Strategia Energetică ține cont de transformările economice, tehnologice și geopolitice la nivel global și regional, precum și de provocările majore generate de necesitatea tranziției verzi, de fluctuațiile piețelor și de poziția de graniță a României în UE și NATO, cu războaie aflate în desfășurare în imediata vecinătate. Mai mult, având în vedere faptul că securitatea energetică a României este indisolubil legată de cea a Republicii Moldova, este esențial ca sectorul energetic național să aibă capacitatea de a satisface toate necesitățile Republicii Moldova, în orice situație. Astfel, România aspiră să își consolideze rolul de pilon regional al securității energetice.

Având un mix energetic diversificat, România are un avantaj considerabil, dispunând de resurse naturale, financiare și umane suficiente pentru a moderniza sectorul energetic, aliniindu-l la obiectivele comunitare de atingere a neutralității climatice până în 2050. Acest sector trebuie să fie pregătit să susțină creșterea economică și transformarea economiei în ansamblu, contribuind astfel la îmbunătățirea calității vieții.

Toate obiectivele de reformă și modernizare țin cont de accesibilitate, inclusivitate și competitivitate economică pentru cetățeni și consumatori industriali pe care sectorul energetic îi deservește.

Astfel, Strategia Energetică a României își propune atingerea a șase obiective fundamentale:

  1. Securitate energetică
  2. Energie cu emisii scăzute de carbon
  3. Eficiență energetică
  4. Acces fizic la energie pentru toți consumatorii și accesibilitate financiară și competitivitate economică a energiei
  5. Piețe de energie eficiente
  6. Digitalizare, dezvoltarea rețelelor inteligente și securitate cibernetică

Strategia Energetică a României se bazează pe următoarele principii care trebuie îndeplinite simultan:

Termoenergetica, în pericol să îi fie poprite conturile
7 noiembrie 2022
  • Prioritizarea securității de aprovizionare și a capacității de răspuns la crize;
  • Dezvoltarea sectorului energetic pe principiul eficienței și raționalității economice;
  • Echitate economică și socială pentru regiuni și oameni;
  • Atingerea neutralității climatice până în 2050;
  • Crearea unei piețe de energie libere, competitive și antreprenoriale;
  • Neutralitate tehnologică și exploatarea tuturor resurselor energetice care pot contribui la reducerea emisiilor și întărirea lanțului de producție;
  • Dezvoltarea sectorului de stocare a energiei electrice și termice;
  • Consolidarea lanțului de aprovizionare (supply chain) dedicat industriei energetice;
  • Dezvoltarea economiei circulare.

Sebastian Burduja, Ministrul Energiei: „România își propune dezvoltarea sectorului energetic în condiții de securitate, competitivitate industrială, accesibilitate pentru consumatori și sustenabilitate. Sectorul energetic național trebuie să asigure disponibilitatea fizică neîntreruptă a energiei tuturor consumatorilor, în orice situație, la un preț accesibil. Mai mult, sectorul energetic trebuie să devină din ce în ce mai curat și prietenos cu mediul.

Strategia Energetică este rezultatul muncii experților din Ministerul Energiei, cu consultarea companiilor și instituțiilor din subordine. De asemenea, o contribuție esențială au avut-o membrii Consiliului Onorific pentru Energie, experți reputați în industrie și lumea academică. Realizarea acestui document programatic nu a folosit consultanță externă și nu a cheltuit niciun leu de la buget.

În perioada de consultare publică așteptăm cu mult interes contribuțiile fiecărui actor interesat. Ca întotdeauna, Ministerul Energiei are ușile larg deschise pentru dialog.”

Documentul se află în consultare publică în perioada 14 iunie – 13 iulie inclusiv: https://energie.gov.ro/proiect-de-hotarare-pentru-aprobarea-strategiei-energetice-a-romaniei-2025-2035-cu-perspectiva-anului-2050/ 

Europa se profilează drept cel mai mare producător de hidrogen verde
27 ianuarie 2023

Publicul interesat este invitat să transmită sugestii și opinii la adresa de e-mail ser2024@energie.gov.ro.

- Publicitate -

De asemenea, Ministerul Energiei va anunța în curând evenimente publice de consultare.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior 38% din românii care își împart cheltuielile cu partenerul sau familia nu își monitorizează plățile
Articolul următor Depozitarul Central va distribui sumele de bani aferente cuponului 11 pentru obligațiunile emise de SALT BANK SA
Un comentariu
  • Realist spune:
    18 iunie 2024 la 1:22

    „Atingerea neutralității climatice până în 2050”

    Hmmm…
    ministrul vremelnic de azi promite pentru anul 2050 stiind ca nu va fi el ministru peste 26 de ani ca sa raspunda de promisiuni…

    Inchidem minele de carbune – asta e clar, dar cu gazele naturale ce facem? Le lasam in pamant sau ne apucam sa le consumam rapid inainte de 2050?

    Cu incalzirea blocurilor comuniste cum ne vom descurca, mai ales in Bucuresti unde orice petec de pamant este vanat de rechinii imobiliari? Stiu – energie geotermala pe care o cautam in subsolurile Bucurestiului, caci panouri fotovoltaice puse pe acoperisurile blocurilor de 10 etaje… sunt apa de ploaie.
    Niste minti aflate in pana de idei ar propune incalzire pe curent electric (panouri radiante si alte minuni) cu speranta ca vom produce curent electric doar din hidro, foto si biomasa…

    In sfarsit, sper sa mai traim pana in 2050 si sa vedem promisiunile indeplinite.

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

NHL playoffs: După un meci interzis cardiacilor, Vegas Golden Knights preia conducerea (2-1) în finala cu Carolina Hurricanes
Sport
Cristian Ţopescu – un remarcabil comentator sportiv
Actualitate Sport
Contabilitatea viitorului: între inteligență artificială, analiză de date și decizii strategice
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • Poți să repari utilajul care nu mai funcționează în regim propriu?
  • Piața AI din România ar putea atinge între 1,4 și 1,7 miliarde euro până în 2031
  • De la indecizie la calificare: cum poate începe schimbarea pentru tinerii sub 30 de ani
  • Anulările de zboruri au crescut puternic de la începutul anului pe aeroporturile românești
Energie

BASF, SABIC și Linde încep construcția primei fabrici demonstrative din lume pentru cuptoare de cracare încălzite electric

5 minute
Energie

Informare privind modalitatea de stabilire a cantităților de gaze naturale aferente clienților CC si PET care urmează a fi alocate pentru perioada 1 aprilie 2023-31 martie 2024

9 minute
Energie

Mai mult de jumătate dintre companiile locale au planuri de reducere a emisiilor de carbon

5 minute
Energie

Cel mai mare zăcământ de gaze din Europa se închide definitiv într-o săptămână

5 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?