Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Eurohold și EIG au informat oficial Guvernul României cu privire la litigiul investițional în cazul Euroins România
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Asigurări

Eurohold și EIG au informat oficial Guvernul României cu privire la litigiul investițional în cazul Euroins România

Curierul Național
Autor Curierul Național
Publicat 26 octombrie 2023
Distribuie
Foto: economica.net

Grupul va proceda la un arbitraj internațional în cazul absenței unei înțelegeri.

Eurohold Bulgaria AD și Euroins Insurance Group AD (EIG) au informat oficial Guvernul României cu privire la intenția de a solicita un arbitraj internațional pentru a proteja investiția grupului în România, exceptând cazul în care disputa actuală privind cazul Euroins România este soluționată rapid, iar prejudiciile cauzate grupul sunt compensate corespunzător.

Holdingul a transmis deja guvernului român o notificare în acest sens, care reprezintă primul pas formal către inițierea unui arbitraj internațional pentru investiții în temeiul tratatului pentru protecția investițiilor, semnat între guvernele Bulgariei și României. „Dacă nu ajungem la o înțelegere acceptabilă într-o perioadă rezonabilă de timp, ne vom proteja investiția printr-un arbitraj internațional”, a explicat Todor Danailov, CEO al EIG.

Eurohold și EIG au luat măsura menționată mai sus ca urmare a deciziei ASF din 17 martie de a retrage licența Euroins România. Acțiunile ASF au reprezentat o multitudine de încălcări ale legislației UE, în special ale regimului Solvency II, adoptat de toate statele membre pentru a asigura un cadru de reglementare solid și practici de supraveghere consecvente în sectorul asigurărilor din UE. După cum a anunțat Eurohold anterior, decizia ASF a fost arbitrară, discriminatorie și a constituit o expropriere ilegală prin încălcarea brutală a dreptului internațional. A dus la proceduri de faliment și insolvență a Euroins România, distrugând operațiunile grupului de asigurări din România.

Părțile implicate în acest litigiu investițional au acum posibilitatea de a rezolva problema prin negocieri înainte de a recurge la arbitraj. În cazul în care nu se ajunge la o soluție adecvată, Eurohold și EIG sunt pregătite să demareze procedurile internaționale de arbitraj pentru investiții împotriva guvernului român. Despăgubirile calculate până în acest moment s-ar ridica la cel puțin 500 de milioane de euro.

Eurohold și EIG vor fi consiliate în viitorul proces de către firma multinațională de avocatură Pinsent Masons, care are 27 de birouri pe 4 continente, precum și de către Djingov, Gouginski, Kyutchukov & Velichkov (DGKV), una dintre cele mai mari case de avocatură de business din Bulgaria.

EIG s-a numărat printre cei mai mari investitori de pe piața asigurărilor din România, investind circa 280 de milioane de euro. „Disputa privind cazul Euroins România ar putea pune în pericol stabilitatea întregii piețe de asigurări din UE, sectorul asigurărilor fiind un investitor instituțional cheie în dezvoltarea pieței financiare și de capital din Europa. Practicile ostile desfășurate de actuala conducere a autorității financiare române de reglementare față de Euroins România au pus sub semnul întrebării metode de reasigurare uzual practicate, recunoscute și aprobate. Dacă astfel de practici greșite rămân nerezolvate, acest lucru va crea un precedent cu un impact negativ puternic asupra întregii industriei de asigurări și reasigurări din UE”, a subliniat Todor Danailov.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Care sunt cele mai noi tendințe ale utilizării AI în marketing
Articolul următor Summitul Consiliului Uniunii Europene, în fața unei agende încărcate. Prioritate are afișarea unității europene în fața crizelor actuale
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Nicușor Dan: Majorarea salariului minim poate să trimită oamenii în șomaj
Economie
Soluționarea disputelor în zona prețurilor de transfer – aspecte practice în România și alte state ECE
Economie
România, pe ultimul loc în Europa la turiști străini
Turism

RSS Știri Financiare

  • Romania falls behind Europe as foreign tourist numbers drop below communist-era levels
  • România, pe ultimul loc în Europa după numărul de turiști străini
  • Black Friday la Dreame: prețuri speciale între 7 și 9 noiembrie
  • Jumătate dintre companii folosesc AI pentru traduceri. O treime pentru idei noi

Citește și

Asigurări

COTAR: Prelungirea plafonării tarifelor RCA, dar nu la tariful de referință afișat de ASF

6 minute
asigurare
Asigurări

Cum poti trai in SIGURANTA? Citeste ACUM!

4 minute
Asigurări

Interesul pentru asigurările facultative, în creștere

5 minute
Asigurări

60 de mașini asigurate CASCO, vandalizate în fiecare zi

2 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?