Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Europa prinde un strop de speranță înainte de summitul Putin-Trump
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Europa prinde un strop de speranță înainte de summitul Putin-Trump

Mariana Butnariu
Autor
Mariana Butnariu
Publicat 14 august 2025
Distribuie
Macron, Zelenski și Starmer

Înainte de summitul dintre președinții Donald Trump și Vladimir Putin, a avut loc o convorbire video plină de semnificații între Trump, liderii europeni (din Franța, Germania, Regatul Unit, Polonia, Finlanda și alții) și președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski. Scopul? Să explice și să reafirme pozițiile-cheie înainte de discuțiile cruciale din Alaska.

Declarații și poziții comune

  • Zelenski a avertizat că Putin „blufează” în declarațiile privind dorința de a încheia războiul, cerând ca orice negociere să includă Ucraina și subliniind necesitatea unui armistițiu ca prim pas.
  • Donald Trump, descriind convorbirea ca fiind „foarte bună” (nota 10), a promis că nu se va lua nicio decizie privind teritorii ucrainene fără acordul Kievului. De asemenea, a menționat posibilitatea unei reuniuni trilaterale (Trump-Putin-Zelenski), dacă summitul de la Alaska va avea rezultate pozitive.
  • Macron și Merz au reafirmat principiul clar: granițele nu pot fi schimbate prin forță, iar orice discuție despre teritorii trebuie să includă Ucraina. Merz a mai adăugat că, dacă Rusia refuză să joace cinstit la summit, Europa și SUA trebuie să mărească presiunea, potrivit Reuters.
  • Alți lideri precum Starmer, von der Leyen sau Rutte au insistat asupra necesității garanțiilor de securitate pentru Ucraina și asupra unei păci solide și durabile care să includă un armistițiu real și participarea Kievului.

Mesaj comun și tonul speranței

Convorbirea a transmis un mesaj amplu de unitate transatlantică: pace doar cu Ucraina la masă, păstrarea integrității teritoriale și un armistițiu ca prim pas concret. Trump a amenințat – potrivit unor surse – cu „consecințe foarte severe” pentru Rusia dacă refuză încetarea focului în timpul summitului.

Întrebări deschise: cât de reală e speranța?

  • Putin va accepta o pace reală sau summitul va fi un simplu exercițiu diplomatic? Simplul fapt că Trump amenință încă dinainte cu consecințe arată seriozitatea situației… dar și nivelul de incertitudine.
  • Europa se simte mai sigură? Da, într-adevăr, tonul convorbirii a fost constructiv și unificat. Liderii par încrezători că mesajul lor a fost transmis prin Trump, potrivit The Washington Post.
  • Ucraina, clar parte din ecuație. Nimeni nu poate ignora Ucraina: granițele ei nu se schimbă fără Kiev, inclusiv discuțiile. Nimeni nu își mai permite să o excludă — acesta este clar semnalat de summitul virtual.

Concluzie

Convorbirea dintre Trump, liderii europeni și Zelenski a transmis un mesaj clar: speranța există, dar nu e complet necondiționată. Ea e bazată pe:

  • Un front transatlantic comun, care exclude concesii teritoriale fără Ucraina.
  • Angajamentul pentru încetarea imediată a focului, cu ușile deschise către negocieri reale.
  • Tema securității și a suveranității, care a fost reiterată constant.

Dacă summitul din Alaska va relua aceste principii – și dacă se va concretiza o întâlnire trilaterală – Europa va privi cu mai mare optimism spre un viitor pașnic. Iar dacă nu… atunci speranța riscă să rămână doar… un strop.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Peste 100 de organizații cer Israelului să oprească „înarmarea ajutoarelor” în Gaza, pe fondul crizei umanitare
Articolul următor Producția de energie electrică a României a scăzut masiv în prima jumătate de an
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Războiul din Ucraina intră în al cincilea an
Extern
De Dragobete, Sărbătoare dulce a Magiunului din Prune Topoloveni, Sonimpex aniversează 33 de ani de existență
Actualitate
Curtea Supremă din SUA a anulat unele dintre taxele vamale impuse de Donald Trump pentru că nu au fost discutate în Congres
Extern

RSS Știri Financiare

  • Prețurile locuințelor noi din București au crescut cu procente între 50 și 100% în cinci ani
  • Hambar Gardens, un nou proiect de case cu 100% energie verde, dotate cu pompă de caldură geotermică
  • Brokerii Victoria Finance au intermediat în 2025 credite în valoare de 24 milioane de euro
  • Pinum va inaugura anul acesta noua fabrică de la Moara Vlăsiei
Extern

Parlamentul European adoptă directiva privind lucrul pe platforme online

5 minute
Extern

UE acționează împotriva SUA. Produsele americane vor fi taxate cu aceeași monedă

1 minute
Extern

După atacul asupra siturilor petroliere saudite: piețele petrolului, sub tensiune. Creșteri ale prețului cu cel puțin 10%

2 minute
Extern

Al XX-lea Congres al Partidului Comunist Chinez (PCC) are loc la Beijing, în perioada 16-22 octombrie

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?