Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Evaluarea României de către Comitetul OCDE pentru Statistică și Politicile de Statistică
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Economie

Evaluarea României de către Comitetul OCDE pentru Statistică și Politicile de Statistică

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 21 octombrie 2025
Distribuie
Foto: Freepik

Președintele Institutului Național de Statistică (INS), domnul Tudorel Andrei, a condus delegația INS care a participat vineri, 17 octombrie 2025, la sesiunea de evaluare a României, organizată în format videoconferință, de către Comitetul pentru Statistică și Politicile de Statistică (CSSP) al Organizației pentru Cooperare și Dezvoltare Economică (OCDE).

Discuțiile purtate cu reprezentanții statelor membre OCDE au fost corelate cu raportul elaborat de către experții Organizației privind evaluarea legislației, a politicilor și a practicilor în domeniul statisticii oficiale românești.

În cadrul reuniunii, delegația României a evidențiat progresele semnificative în alinierea Sistemului Statistic Național (SSN) la Recomandarea OCDE privind bunele practici statistice, precum și la standarde ale Organizației, printre care cele privind calitatea și comparabilitatea datelor și a metadatelor în diferite domenii statistice.

Reprezentanții statelor membre OCDE și UE au salutat intervenția României, exprimând aprecierea atât pentru eforturile de aliniere la normele și bunele practici ale OCDE, cât și pentru calitatea datelor statistice produse de autoritățile române.

În acest context, evaluarea României în cadrul CSSP a permis o prezentare a stadiului statisticii oficiale românești, cu accent pe perspectivele de dezvoltare și modernizare ale SSN.

Din delegația României au făcut parte domnul Luca Niculescu, coordonatorul național al procesului de aderare la OCDE și secretar de stat în cadrul Ministerului Afacerilor Externe, experți ai INS, precum și reprezentanți ai Băncii Naționale a României și ai Ministerului de Finanțe.

Evaluarea României de către Comitetul OCDE pentru Statistică și Politicile de Statistică reprezintă un progres major de etapă în procesul de aderare la Organizație, axat pe capacitatea României de a implementa standardele și instrumentele juridice ale OCDE, precum și cele mai bune practici internaționale în domeniul statisticii.

Kaufland lansează campania de brand de angajator „E TIMPUL PENTRU CEVA NOU”
28 septembrie 2021

Institutul Național de Statistică va continua să colaboreze cu toate instituțiile partenere pentru continuarea alinierii la cele mai bune standarde și politici în materie promovate de OCDE.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Modernizarea normelor de conducere în UE pentru a crește siguranța rutieră
Articolul următor Transelectrica dă startul construcției a douã linii electrice aeriene de 400 kV care închid magistrala de energie electricã din nordul țãrii
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Laurențiu Plosceanu, Președinte ARACO, Vicepreședinte UGIR: Firmele de construcții fără planuri de decarbonizare și practici sustenabile riscă excluderea din proiecte
Actualitate Construcții
Președintele Autorității Electorale Permanente (AEP) a avut o întâlnire cu reprezentantul TikTok pe România, Ungaria și regiunea Balcanilor
Actualitate
IMM România avertizează: consumul a scăzut cu peste 25% la începutul anului, semnal de alarmă pentru economia reală
Economie

RSS Știri Financiare

  • Decathlon va deschide un magazin de peste 1.000 metri pătrați în Plaza România 
  • 8 din 10 români sunt mai atenți la preț în acest an când fac cumpărături online
  • Odometrul modelelor Ford Tourneo din România a fost dat înapoi cu 327.000 kilometri
  • Peste 4,6 milioane metri pătrați de spații au fost certificați în 2025
IT

BCR și Google formează prima generație de traineri AI din hub-urile ZBOR

4 minute
canalizare apa potabila
Economie

Rețeaua de utilități publice crește încet

4 minute
Auto

REDUCERI MASIVE la Dacia: Cât a ajuns să coste un Duster!

0 minute
Energie

Consiliul Concurenței: Prețurile carburanților urmează cotațiile internaționale, ba chiar creșterea este mai mică în România

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?