Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Expoziția „Centenar Horia Damian“
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Cultură și Educație

Expoziția „Centenar Horia Damian“

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 24 februarie 2022
Distribuie
Foto: academiaromana.ro

Biblioteca Academiei Române a vernisat marți, 22 februarie 2022, expoziția dedicată centenarului nașterii lui Horia Damian, membru de onoare al Academiei Române, cuprinzând picturi, desene, litografii, sculpturi și documente din colecția istoricului de artă dr. Radu Varia. Evenimentul a avut loc în Sala „Theodor Pallady“ din Calea Victoriei 125, începând cu ora 12.

Au luat cuvântul acad. Ioan-Aurel Pop, președintele Academiei Române, prof.ing. Nicolae Noica, membru de onoare al Academiei, director general al Bibliotecii Academiei Române, și dr. Radu Varia, curatorul expoziției.

„Expoziția cuprinde lucrări ale marelui artist care încă din prima tinerețe era considerat un prodigiu, intrând în cele mai importante colecții ale vremii, Simu și Zambaccian. Iar în 1946 el sosea la Paris cu o bursă pe care i-o obținuse marele său admirator, pictorul Jean Alexandru Steriadi. În Orașul Lumină Horia Damian îl întâlnește pe Fernand Léger și colaborează cu el, are revelația operei lui Mondrian și se împrietenește cu Yves Klein“, a declarat criticul și istoricul de artă Radu Varia.

- Publicitate -

În acest context se conturează noua viziune despre artă a lui Damian, fondată pe geometrie, pe ideea de permanență, de sacralitate, de monumentalitate, care îl conduce la inventarea limbajului original al creației sale, a cărei diversitate este pe deplin ilustrată în expoziția organizată la Biblioteca Academiei Române.

Timp de patru decenii istoricul de artă Radu Varia a revelat cu succes opera lui Damian în marile muzee ale lumii, începând cu Muzeul de Artă Modernă al Orașului Paris în 1972, Muzeul Ludwig din Aachen, Muzeul Guggenheim din New York, Grand Palais și Centrul Pompidou din Paris, Muzeul de Artă Modernă din Rio de Janeiro, apoi Bank of America din San Francisco, Documenta de la Kassel, Bienala de la São Paulo sau cea de la Veneția, unde reprezenta România în 1993. Tot lui Radu Varia i se datorează instalarea Colinei lui Horia Damian, în anul 1976, pe Esplanada de la Seagram’s Building din Park Avenue, aducând în inima New Yorkului ceva din „spațiul nostru mioritic“. La fel și expoziția din 2009 de la Palatul Mogoșoaia, unde a prezentat publicului din România picturi și desene din perioada anterioară plecării din țară a artistului.

Istoricul de artă a apreciat că nu întâmplător, la inaugurarea muzeului său din Figueras, genialul Salvador Dali a așezat Tronul lui Horia Damian în sala principală, simțindu-se onorat de proiectul de intrare monumentală creat de acesta pentru muzeu și considerându-l pe Damian „celălalt erou al României alături de Brâncuși“.

Horia Damian, născut la 27 februarie 1922, urmează Școala de Arhitectură din București, iar la numai 19 ani expune deja la Salonul Oficial de Pictură de la Sala Dalles. Un an mai târziu, în 1942, are prima expoziție personală, vernisată la Ateneul Român. În 1946 obține o bursă și pleacă la Paris, unde se va stabili definitiv. Creația sa, puternic influențată de formația de arhitect, este marcată de gustul pentru monumental. Va face carieră în Occident, expunând în marile muzee ale lumii. În 1993 este ales membru de onoare din străinătate al Academiei Române. Se stinge din viață la Paris pe 13 mai 2012, la vârsta de 90 de ani.

Radu Varia, doctor în istoria artei și civilizației al Universității din Paris, este autorul volumului Brâncuși, publicat de Rizzoli la New York în 1986, apoi de editura Gallimard la Paris în 1989 și de New Art Seibu la Tokyo în 1993.

- Publicitate -

Publicul este așteptat să viziteze expoziția în perioada 22 februarie – 5 martie 2022, de luni până vineri, între orele 10-14, cu respectarea tuturor normelor sanitare în vigoare.(Biroul de comunicare al Academiei Române)

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior China: „Regiunea Asia-Pacific nu este o arenă pentru jocul de sumă zero”
Articolul următor China, despre relatările negative ale presei americane legate de JO de la Beijing
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

România și India consolidează cooperarea economică în cadrul Romania-India Business Forum
Extern
Donald Trump și-a anunțat candidatura „pentru al patrulea mandat”! La ce s-a referit președintele SUA
Extern
Festivalul ICon Arts Transilvania revine cu cea de-a XXIV-a ediție: două săptămâni în care muzica transformă patrimoniul Transilvaniei într-o scenă internațională
Cultură și Educație

RSS Știri Financiare

  • Aeroportul Băneasa a avut în ultimele șase luni mai mulți pasageri decât întreg anul 2025
  • Ham pentru motocoasă: un accesoriu care influențează în mod direct confortul și performanța rezultatelor
  • Peste 2,4 miliarde de ambalaje SGR returnate de români până la jumătatea anului 2026
  • MR.DIY deschide al doilea magazin din București în Colosseum Mall
tabla
Cultură și Educație

Cum foloseşti tabla magnetică în avantajul tău?

4 minute
Cultură și Educație

Another Round, film despre lecţii de viaţă şi încercări, cu un final apoteotic

6 minute
TNB
Cultură și Educație

Teatrul Național București va transmite spectacole online

3 minute
Cultură și Educație

O adevărată lecție de istorie literară: Al. Florin Țene, o viață în slujba culturii – Liliana Moldovan

7 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?