Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Fabrica Nokian Tyres din Oradea începe livrările de anvelope
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Companii

Fabrica Nokian Tyres din Oradea începe livrările de anvelope

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 28 martie 2025
Distribuie

Nokian Tyres începe livrările de la noua sa fabrică din Oradea. Anvelopele de iarnă și cele all-season sunt primele produse ce vor ajunge, prin intermediul centrelor de distribuție Nokian Tyres, la clienții și consumatorii din Europa Centrală. Datorită amplasării sale strategice, aproape de clienții și consumatorii din Europa Centrală și de Sud, activitatea fabricii se va concentra pe realizarea de produse destinate acestor piețe. De altfel, unitatea de producție din Oradea este prima fabrică de anvelope din lume cu zero emisii de CO2, unde toată energia generată provine din surse fără combustibili fosili și este echipată cu cea mai avansată tehnologie în domeniu.

„Săptămâna aceasta marchează începutul livrării de anvelope produse în fabrica noastră din Oradea. Primul camion a plecat deja, transportând anvelopele către centrele noastre de distribuție și, ulterior, către clienții și consumatorii din Europa Centrală și de Sud.

Fabrica, prima de acest tip din lume cu zero emisii de CO₂, va întări capacitatea noastră de a deservi consumatorii și clienții din Europa Centrală și de Sud, precum și din alte regiuni, susținând astfel strategia noastră de creștere.

Am atins acest obiectiv în mai puțin de doi ani de la demararea construcției, ceea ce este o realizare remarcabilă pentru noi și sunt extrem de mândru de echipa Nokian Tyres, care a muncit din greu pentru a face acest lucru posibil. De asemenea, vreau să le mulțumesc tuturor partenerilor și oficialilor români care ne-au sprijinit pe parcursul acestui proces”, spune Paolo Pompei, Președinte și CEO al Nokian Tyres.

O nouă gamă de anvelope pentru autoturisme produsă în România 

Recent lansată, Nokian Tyres Seasonproof 2 este prima gamă de anvelope pentru autoturisme produsă în fabrica din România. Gama de anvelope all-season include dimensiuni pentru autoturisme moderne, SUV-uri și CUV-uri disponibile pentru consumatorii din Europa Centrală și de Sud până în toamna anului 2025. Oferind o aderență excelentă pe zăpadă și noroi, anvelopa asigură, de asemenea, performanțe excepționale și o experiență confortabilă pe timp de vară. Nokian Tyres Seasonproof 2 conține până la 38% materiale regenerabile, reciclate și certificate ISCC PLUS*. Este prima anvelopă a companiei aflată în producția comercială cu un procent atât de mare de materiale regenerabile și reciclate. În lunile și anii următori, vor fi lansate și alte noi produse fabricate în România, destinate șoferilor din Europa Centrală și de Sud. 

Fabrica premiată 

Ceremonia de începere a lucrărilor de construcție a avut loc în mai 2023, iar prima anvelopă a fost produsă în Oradea în iulie 2024. De atunci, Nokian Tyres a primit deja trei premii prestigioase: 

  • Premiul pentru Environmental Achievement of the Year 2025 – Contribuție adusă industriei la Premiile Internaționale pentru Tehnologia Anvelopelor pentru Inovație și Excelență 
  • Premiul Business Review pentru Most Impactful Investment of the Year 2025 în România 
  • Premiul pentru Sustainable Manufacturing 2025 în România – Industry Tomorrow 

O echipă de peste 500 de profesioniști 

Fabrica din România este a treia unitate de producție a companiei, pe lângă fabricile din Nokia, Finlanda și Dayton, Statele Unite ale Americii. Nokian Tyres derulează o campanie de recrutare axată, în special, pe județul Bihor, pentru a atrage forță de muncă calificată.

Oportunităţi de cooperare în Republica Zambia, pentru firmele româneşti
15 octombrie 2018
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior „The Economist” premiază un centru de învățare din România. Mayflower Centre s-a impus în fața a peste 100 de școli din întreaga lume
Articolul următor Regele Charles al III-lea, spitalizat temporar din cauza efectelor secundare ale tratamentului pentru cancer
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Fostul șef de cabinet al lui Zelenski, vizat într-o anchetă majoră de corupție
Extern
FIHR: Cum poate litoralul românesc să genereze valoare 365 de zile pe an?
Turism
De ce mor mai mulți copii sub un an în România
Actualitate Sănătate

RSS Știri Financiare

  • Brandul polonez TATUUM pregătește magazine noi la Brașov și Cluj-Napoca
  • Românii și telefonul, o relație frustrantă! Majoritatea au ratat momente importante din cauza acestuia
  • Primul restaurant wagamama din România se va deschide la București
  • DS Smith investește peste 14 milioane de euro în fabricile de ambalaje din România
Companii

Stefanini a reproiectat aplicația pentru curierat a FAN Courier

3 minute
Companii

Parteneriat pentru succes: antreprenorul Cristian Onețiu devine advisorul TOKHIT, prima rețea socială bazată pe blockchain și NFT

3 minute
Companii

NEPI Rockcastle anunță integrarea API-ului global CitiConnect în platforma FinqTreasury

5 minute
Actualitate

Reff & Asociații | Deloitte Legal, desemnată printre liderii societăților de avocați

6 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?