Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Facturarea electronică RO e-factura vine cu amenzi mari
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
FeaturedFiscalitate

Facturarea electronică RO e-factura vine cu amenzi mari

Alexandru Tamba
Autor
Alexandru Tamba
Publicat 30 octombrie 2023
Distribuie
foto-romaniama.ro_

Începând cu 1 ianuarie 2024, facturile care se întocmesc între persoane juridice, respectiv B2B, vor trebui raportate în sistemul RO e-factura, întocmirea lor putând fi și în sistemul clasic, dar începând cu 1 iulie 2024 acestea pot fi întocmite și transmise doar prin sistemul RO e-factura. Așadar, indiferent de mărimea companiilor, va trebui ca să se implementeze acest sistem, lucru pentru care România a cerut și obținut de la U.E. derogare, pentru că nu era obligatoriu să se aplice din 2024. Până la 1 aprilie nu se vor aplica sancțiuni pentru neraportarea facturilor în sistemul RO e-factura, dar începând cu această dată vor apărea și sancțiunile sub formă de amenzi, de la 1.000 lei la 10.000 lei, în funcție de mărimea companiilor. Începând cu 1 iulie amenzile vor intra într-o nouă etapă, în sensul că beneficiarul care va primi și înregistra facturi care sunt transmise prin alte căi decât sistemul RO e-factura vor fi amendate cu valoarea TVA-ului din factură. Iată ce spune în acest sens Legea 296/2023:

,,Art. 132. – (1) Primirea și înregistrarea de către destinatarul – persoană impozabilă stabilită în România conform art. 266 alin. (2) din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, a unei facturi emise de operatori economici stabiliţi în România, în relaţia B2B, fără respectarea prevederilor art. 10 alin. (1), constituie contravenţie şi se sancţionează, prin derogare de la prevederile art. 8 alin. (2) lit. a) din Ordonanţa Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările şi completările ulterioare, cu o amendă egală cu cuantumul TVA înscris în factură.”

Amenda se va aplica și la beneficiarii neplătitori de TVA, deși aceștia nu-și deduc TVA pentru simplul motiv că nu sunt plătitori de TVA. Ceea ce este foarte interesant este faptul că pentru furnizorul care transmite factura pe alte căi decât sistemul RO e-factura, de exemplu în format hârtie, nu sunt prevăzute sancțiuni. Deasemena, se pune problema ce se întâmplă dacă se primește o factură fără TVA pe alte căi decât sistemul RO e-factura, care este amenda? Legea prevede că este cuantumul TVA înscris în factură, dar dacă factura este fără TVA? Probabil, în acest caz, nu va fi nicio sancțiune. Foarte curios! Oricum, o asemenea amendă cred că este disproporționat de mare, deoarece pe lângă amendă, care este egală cu TVA din factură, s-ar putea ca organele de control să nu recunoască nici deductibilitatea TVA din factură, deci dublu sancțiune!

O altă mențiune importantă este aceea că operatorii economici nu sunt obligați să se înscrie de la 1 ianuarie 2024 în Registrul RO e-Factura, însă de la 01 iulie 2024 această înscriere va fi obligatorie.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior VPN-ul actualizat de la Kaspersky: noi funcții VPN duble și protocoale de abilitare
Articolul următor Deschiderea oficială a Salonului Național de Artă Contemporană 2023
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Hidroelectrica avertizează asupra utilizării frauduloase a numelui companiei în scheme de investiții online
Energie
„Tati, o să fie bine?”– întrebarea unui copil de 11 ani diagnosticat cu o formă agresivă de cancer
Actualitate
„Nelson” și „Ziua mea norocoasă”, la final de martie pe scenele din București, Iași, Bacău, Ploiești și Târgoviște
Cultură și Educație

RSS Știri Financiare

  • Număr record de investitori la Bursa de Valori București în 2025
  • AnimaWings a recepționat o nouă aeronavă Airbus A220-300. Încă două vin în aprilie
  • Clădirea U1 adaugă 11.000 mp birouri de clasă A în Coresi Business Campus Brașov
  • Peste o treime dintre investitorii în criptomonede sunt femei
Actualitate

Declinul demografic se menține la cote alarmante

6 minute
Economie

Cum poate România să își protejeze industria?

14 minute
Extern

Precizare a Marii Britanii: O intervenție militară în Ucraina în cazul invaziei ruse este ”foarte improbabilă”

2 minute
Cultură și Educație

Constantin Brâncuși, arc peste timp: omul și destinul

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?