Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Fermierii români vor primi sprijin financiar printr-un împrumut BEI către Agricover Credit în valoare de 25 milioane euro
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Agricultură

Fermierii români vor primi sprijin financiar printr-un împrumut BEI către Agricover Credit în valoare de 25 milioane euro

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 15 decembrie 2025
Distribuie
Foto: Freepik

Împrumutul va facilita accesul la credite pentru microîntreprinderile agricole din România în cadrul mandatului InvestEU.
Obiectivul este de a stimula productivitatea, creșterea durabilității și de a sprijini tinerii fermieri.
Fermierii români vor fi eligibili pentru finanțare suplimentară în urma împrumutului de 25 milioane euro pe care Agricover Credit IFN SA îl primește din partea Băncii Europene de Investiții (BEI), arată un comunicat de presă. Agricover Credit va canaliza fondurile către microîntreprinderile agricole care doresc să-și îmbunătățească productivitatea și să adopte practici sustenabile de protecție a mediului.
Acordul are ca scop facilitarea accesului la finanțare pentru un sector care joacă un rol economic semnificativ în România. Agricultura angajează peste 20 % din forța de muncă a României – cea mai mare pondere din Uniunea Europeană – și reprezintă aproximativ 4 % din produsul intern brut al țării. Acordul de împrumut semnat va contribui la îmbunătățirea accesibilității financiare și la sprijinirea noilor generații în preluarea activității, pe măsură ce fermierii mai în vârstă se pensionează sau încetează să mai lucreze; fermierii vor putea să pună în practică inovații și să îmbunătățească productivitatea, ceea ce va aduce beneficii comunităților locale și mediului înconjurător.
„Parteneriatul cu Agricover Credit demonstrează angajamentul nostru puternic față de creșterea sectorului agricol în România”, a spus vicepreședintele BEI, Ioannis Tsakiris. „Finanțarea îmbunătățește accesul la resurse de care este mare nevoie pentru microîntreprinderi și sprijină tinerii fermieri dintr-un sector vital pentru Europa. Prin investițiile pe care le facem în acest domeniu, contribuim la reziliență și prosperitate comună.”
Agricover Credit este cea mai importantă instituție financiară nebancară din România și acordă împrumuturi exclusiv fermierilor. Între potențialii beneficiari ai împrumutului BEI se numără, printre alții, producătorii de grâu, de produse lactate și crescătorii de animale.
„Colaborarea noastră cu BEI reprezintă încă un pas înainte în gestionarea provocărilor cu care se confruntă microîntreprinderile agricole din România și continuă un parteneriat valoros care a sprijinit deja transformarea a numeroase ferme”, a spus directorul general al Agricover Credit, Serhan Hacisuleyman. „Această nouă facilitate va sprijini fermierii, ajutându-i să adopte tehnologii moderne și de-asemenea, va contribui la transformarea peisajului agricol românesc, asigurând fermierilor resursele necesare pentru a prospera, mai ales în aceste momente pline de provocări.”
Acordul promovează practici comerciale durabile, inovarea tehnologică și echitatea socială. Pe lângă operațiunea de împrumut, Agricover va beneficia de serviciile de asistență tehnică pentru finanțare socială incluzivă (SIFTA) furnizate de BEI prin platforma de consiliere InvestEU în legătură cu reînnoirea Codului de bună conduită pentru acordarea de microcredite, precum și de servicii de dezvoltare a portofoliului, în vederea îmbunătățirii portofoliului destinat micilor fermieri.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior 2025 – anul în care tech-ul românesc a schimbat registrul: mai puțină agitație, mai multă substanță
Articolul următor Legea Nordis 2025: Garanții și obligații pentru dezvoltatorii și cumpărătorii de apartamente în faza de proiect
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Maia Sandu l-a graţiat pe fostul adjunct al SIS și l-a dat la schimb pentru 2 ofițeri moldoveni aflați în Rusia
Extern
Autoritățile centrale și locale “trimit” hotelierii și turiștii români pe… Litoralul din Bulgaria
Opinii Turism
Love Affairs pe scena Bucharest Opera Festival 2026
Cultură și Educație

RSS Știri Financiare

  • 8 din 10 antreprenori se confruntă cu mai multe probleme decât anul trecut
  • 8 din 10 români taie cheltuielile neesențiale, iar jumătate amână achizițiile majore
  • McDonald’s redeschide cel mai vechi Drive-Thru din Brașov sub un nou concept
  • Burger King deschide un restaurant în Coresi Shopping Resort Brașov
tomate
Agricultură

APIA: Încep plățile subvenției în sectorul vegetal

1 minute
Agricultură

Sărbătorim „Ziua Națională a produselor agroalimentare românești” prin târguri și evenimente organizate la nivel național

3 minute
Agricultură

Ministerul Agriculturii:  Nicio companie internațională nu a fabricat și omologat vreun test rapid pentru detectarea reziduurilor de pesticide

5 minute
Agricultură

APIA a eliberat peste 2600 adeverinte fermierilor

2 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?