Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Filmele europene nominalizate la Premiile Gopo se văd online pe TIFF Unlimited, între 8 și 10 aprilie
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Cultură și Educație

Filmele europene nominalizate la Premiile Gopo se văd online pe TIFF Unlimited, între 8 și 10 aprilie

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 7 aprilie 2022
Distribuie

Cele cinci filme nominalizate la categoria Cel mai bun film european, la a 16-a ediție a Premiilor Gopo, vor fi difuzate online pe platforma TIFF Unlimited (unlimited.tiff.ro), în weekend-ul 8-10 aprilie.

Filmele pot fi vizionate gratuit timp de 24 de ore de la momentul difuzării. Ulterior, unele titluri vor fi disponibile exclusiv pentru abonați.

Cea de-a 16-a ediție a Galei Premiilor Gopo, care premiază creatorii din industria de film din România, va avea loc pe 3 mai, la Teatrul Național din București, și va fi transmisă în direct pe unlimited.tiff.ro. Lista tuturor nominalizărilor poate fi consultată pe premiilegopo.ro.

Zilele acestea, echipa Premiilor Gopo a demarat campania UNIȚI PRIN FILM, în sprijinul profesioniștilor ucraineni din domeniu, a căror viață și activitate artistică au fost grav afectate de război. Printr-un sms cu textul FILM, trimis la 8840, oricine poate contribui la dezvoltarea Fondului de Urgență pentru Cineaști.

Program 8-10 aprilie

Vineri, 8 aprilie

20.00 Adio, proștilor! / Adieu les cons

examen
Sesiuni speciale pentru examenele naționale destinate elevilor bolnavi
3 iunie 2020

r. Albert Dupontel | Franța 

Cu: Virginie Efira, Albert Dupontel, Nicolas Marié, Jackie Berroyer, Philippe Uchan

O comedie care trece pe nesimţite de la un gen la altul și atinge subiecte grele pe un ton reconfortant. După ce află că este grav bolnavă, o coafeză decide să își caute copilul pe care l-a abandonat pe când avea doar 15 ani. În hățișul birocratic pe care trebuie să-l parcurgă, se intersectează cu un funcționar aflat pe punctul de a ceda psihic și cu un arhivist nevăzător vivace. 

6 premii César, inclusiv pentru Cel mai bun film, Cea mai bună regie și Cel mai bun scenariu, în 2021

Începe festivalul Les Films de Cannes à Bucarest, cu invitați speciali
16 octombrie 2019

22.00 Încă un rând/ Another Round

- Publicitate -

r. Thomas Vinterberg | Danemarca 

Cu: Mads Mikkelsen, Thomas Bo Larsen, Lars Ranthe

Mads Mikkelsen e sublim în această tragicomedie despre patru profi de liceu care se dedică unui experiment ce scapă de sub control. Ei testează teoria care spune că o anumită concentraţie de alcool în sânge ne-ar deschide mintea către lumea înconjurătoare, stimulându-ne creativitatea…

Zeci de premii, inclusiv Oscarul pentru Cel mai bun film internațional.

Sâmbătă, 9 aprilie

20.00 Traducătorii/ Les traducteurs

Ascultă şi plângi, lacrimile vindecă sufletul!
15 mai 2023

r. Régis Roinsard | Franța, Belgia 

Cu: Olga Kurylenko, Alex Lawther, Sidse Babett Knudsen, Patrick Bauchau, Riccardo Scamarcio, Lambert Wilson, Eduardo Noriega

Un thriller cu hackeri și traducători de literatură – improbabilă alăturare -, dar palpitant pusă în scenă. Nouă traducători angajați să traducă mult-aşteptatul volum final al unei trilogii de succes sunt închiși într-un buncăr luxos. Când primele zece pagini ale manuscrisului apar pe internet, experiența se transformă în coșmar. Hoțul e printre ei?

22.00 Annette

r. Leos Carax | Franța, Mexic, SUA 

Cu: Adam Driver, Marion Cotillard, Simon Helberg, Devyn McDowell, Angèle

Los Angeles. Doi îndrăgostiți într-o lume glamourous: un stand-up comedian și o cântăreață de operă. Adorați de public și media, ei par să formeze un cuplu în egală măsură fascinant și stabil. Doar că apariția primului lor copil, Annette, o fetiță cu un destin exemplar, le va da amândurora viața peste cap. „Un film fantezist care atacă cele mai prețuite fantezii ale culturii noastre. Complet ireal și complet real” – The New York Times

Premiul pentru regie, Cannes 2021

Duminică, 10 aprilie

20.00 Portretul unei femei în flăcări/ Portrait de la jeune fille en feu

r. Céline Sciamma | Franța

Cu: Noémie Merlant, Adèle Haenel

1770. Marianne este o pictoriță angajată să picteze potretul lui Héloïse, o tânără aristocrată întoarsă de curând de la mănăstire, pe care o așteaptă un mariaj nedorit. Héloïse se opune destinului și refuză să pozeze. De aceea, Marianne va fi nevoită să o picteze în secret. Introdusă în cercul ei ca însoțitoare, ea o privește.

Premiul pentru Cel mai bun scenariu și Queer Palm, pentru cea mai bună producție LGBTQ, Cannes 2019; 9 nominalizări la Premiile César

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior ASF: Mai multe opțiuni pentru șoferii români. Scade concentrarea pe piața RCA
Articolul următor Ucraina: UE trebuie să protejeze toți copiii ce fug din calea războiului
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Premierul Ilie Bolojan, discuții cu oficialii europeni: fondurile UE și reducerea deficitului, priorități majore
Actualitate Politic
Inspectorii antifraudă au confiscat 68,93 milioane de lei de la o casă de schimb valutar, 21 kg bijuterii din aur și suma de 1,37 milioane lei provenită din vânzarea unor lingouri de aur de la o casă de amanet
Fiscalitate
92% dintre români sunt îngrijorați de scumpiri, iar 60% renunță la brandurile preferate pentru branduri mai ieftine
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • Scene dedicate speakerilor, antreprenorilor și experților români la FOMO 2026
  • Numărul investitorilor români de pe Freedom24 a crescut cu 19% în 2026
  • Lidl încheie luna martie cu alte două magazine noi, la Ghimbav și București
  • SEO cu AI – un plus sau un minus în strategia de business?
Cultură și Educație

Al Florin Țene, poziționat în fruntea contextului literar contemporan

9 minute
Cultură și Educație

Amintirea lui Bob Marley

7 minute
Cultură și Educație

Brigitte Bardot a încetat din viață la vârsta de 91 de ani

1 minute
Cultură și Educație

Monisme, în regia lui Riar Rizaldi, câștigă Marele Premiu BIEFF.13

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?