Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Florin Manole: „Nu se pune problema să nu avem bani de pensii și salarii”
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Finanțe și Bănci

Florin Manole: „Nu se pune problema să nu avem bani de pensii și salarii”

Daniela Moise
Autor
Daniela Moise
Publicat 23 iunie 2025
Distribuie

Premierul Ilie Bolojan a avertizat că România ar putea intra într-o criză bugetară severă dacă nu sunt adoptate măsuri „extrem de dure”. Ilie Bolojan le-a transmis colegilor din coaliție și președintelui Nicușor Dan că, fără reforme fiscale și reduceri drastice de cheltuieli, statul ar putea ajunge în imposibilitatea de a plăti salariile și pensiile.

Ministrul desemnat pentru Muncă, Florin Manole, a încercat să tempereze temerile și a dat asigurări că nu există niciun risc în acest moment privind plata drepturilor sociale.

„Bani sunt și vor fi! Discursul că nu vor fi bani pentru pensii și salarii este un discurs recurent. Îmi aduc aminte în 2017 că exista un anumit parlamentar, domnul Florin Cîțu, care spunea că nu vom avea bani de pensii și salarii, dar uite că au fost. Mereu au existat bani pentru salarii și pensii. (…) Nu este corect să spunem vreodată că deficitul bugetar este generat de către pensii. Pensiile se plătesc și vor fi plătite în continuare. O să convoc în primul moment șeful Casei de Pensii și o să rezolvăm orice sincopă există sau va exista”, a spus Florin Manole.

Nu se ştie dacă pensiile vor mai fi indexate

Întrebat dacă pensiile vor mai fi indexate în 2026, Florin Manole a precizat că o decizie în acest sens va fi luată doar după analiza bugetului pentru anul viitor.

„Este o decizie care va trebui să fie luată de către guvern. În primul rând, bugetul va trebui să arate mai bine pe măsură ce guvernul va reduce cheltuielile statului și să aducă cât mai multe economii la buget”, a spus Manole.

Întrebat despre Legea Salarizării, ministrul propus pentru Muncă a explicat că „este jalon în PNRR, pentru ultima cerere de plată”, asta însemnând că un se va lua o decizie în perioada imediat următoare.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior CE recomandă 15 octombrie ca termen-limită pentru ca România să ia măsuri pentru corectarea deficitului
Articolul următor CMG, deținător al drepturilor de retransmisie a Jocurilor Olimpice de iarnă Milano Cortina
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Ilie Bolojan, după ședința din partid: „Decizia PNL e să nu mai facă o Coaliție cu PSD”
Politic
 „Lista ocupațiilor deficitare” limitează dreptul de a încadra în muncă angajați străini
HR
IMM România solicită lansarea StartUp Nation 2026
Actualitate Companii

RSS Știri Financiare

  • Frudisiac deschide o locație în locul fostului supermarket Gemini din cartierul Floreasca
  • Action deschide un nou magazin în Aiud Retail Park, județul Alba
  • Peste 1200 de vehicule electrice au fost înmatriculate în luna martie pe plan local
  • Vascar lansează gama de ciorbe ready meals Moldova în Bucate, în format monoporție
HR

Candidații vor să știe salariul încă de la aplicare, iar anunțurile care publică marja salarială au cu 40% mai multe aplicări

3 minute
Finanțe și Bănci

CFO Imperative: Funcția financiară trebuie să încorporeze inovația și strategiile bazate pe analiza de date pentru a facilita transformarea

9 minute
Finanțe și Bănci

Ministerul Finanțelor: „S-a stabilit ca doar un număr limitat de funcționari din cadrul a trei instituții/autorități publice să beneficieze de majorarea salariului de bază cu 50%”

6 minute
Finanțe și Bănci

Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene sprijină autoritățile locale în derularea proiectelor de investiții finanțate cu fonduri europene

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?