Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: FPTR are un nou preşedinte, Dragoș Răducan
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Turism

FPTR are un nou preşedinte, Dragoș Răducan

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 15 aprilie 2022
Distribuie
Dragoş Răducan foto: Youtube

Acesta preia ștafeta de la Mohammad Murad

Federația Patronatelor din Turismul Românesc (FPTR) va fi condusă în următorii patru ani de Dragoș Răducan, până în prezent prim-vicepreședinte executiv al FPTR, care a fost ales în această funcție în cadrul Adunării Generale a organizației. Cu o experiență de peste 40 de ani în turism, Dragoș Răducan preia conducerea în urma retragerii omului de afaceri Mohammad Murad, unul dintre cei mai mari investitori în turism din țară.

Dragoș Răducan este doctor în științe, are studii de masterat în ecoturism, management agroturistic și alimentație publică și este profesor asociat la Universitatea Româno-Americană. Totodată, este antreprenor în turism, deține o companie de consultanță și management hotelier, operează un hotel pe litoralul românesc și are expertiză în consultanță, management și formare profesională.

“În numele federației, îi mulțumesc domnului Mohammad Murad, Președintele de Onoare al FPTR, pentru că a transformat organizația într-una dintre vocile importante din turismul autohton și că a reușit să pună federația la masa negocierilor cu reprezentanții guvernamentali pe teme ce țin de dezvoltarea turismului românesc. În urma discuțiilor constructive din cadrul acestei ședințe sunt convins că în noua formulă de conducere, împreună cu vicepreședinții și mai ales cu domnul Nicolae Bucovală, prim-vicepreședinte FPTR, antreprenor de anvergură și președinte al Organizației Patronale Mamaia – Constanța, alături de care am candidat astăzi, să continuăm în această direcție. FPTR reprezintă angajatorii din turismul autohton, iar guvernanții trebuie să țină cont de părerea oamenilor de afaceri atunci când reglementează domeniul în care aceștia își desfășoară activitatea. Trebuie create pârghii pentru sprijinirea mediului de afaceri în vederea dezvoltării și creșterea ponderii veniturilor turismului românesc în PIB ”, a menționat Dragoș Răducan.

În noul mandat, conducerea FPTR va fi de asigurată de oameni cu o vastă experiență în turism:

• Dragoș Răducan, Președinte FPTR

• Nicolae Bucovală, Prim-vicepreședinte FPTR

Turiștii străini au cheltuit 2812,5 lei de persoană
21 decembrie 2022

Vicepreședinți :

• Roxana Cojocea, Organizația Patronală de Turism Poiana Brașov

• Lucian Stanciu, Organizația Patronală din Turism Deva – Hunedoara

• Nicolae Bucovală, Organizația Patronală Mamaia – Constanța

MEAT: Turismul românesc are, pentru prima dată, un cadru strategic național, adoptat prin Hotărâre de Guvern
30 septembrie 2024

• Linica Stan, Organizația Patronală Mangalia

- Publicitate -

• Andreea Șerban, Organizația Patronală Eforie

• Adrian Stănciulescu, Organizația Patronatul National al Agențiilor de Turism

• Virgil Stancu , Vicepreşedinte Zona II (Sud-Est)

• Ion Ionita, Vicepreşedinte Zona III (Sud)

• Ion Andrei, Vicepreşedinte Zona IV (Sud-Vest)

• Lucian Stanciu Gorun, Vicepreşedinte Zona V (Vest)

Gheorghe Fodoreanu: Turismul românesc ar fi putut avea o revenire puternică datorită aderării la Schengen
6 ianuarie 2025

• Roxana Cojocea, Vicepreşedinte Zona VII (Centru)

• Nicolae Istrate, Vicepreşedinte Zona VIII (București-Ilfov)

Federația Patronatelor din Turismul Românesc a avut un cuvânt decisiv de spus în definitivarea programului coaliției de guvernare la capitolul Turism, 18 din cele 23 de propuneri ale FPTR fiind preluate în Programul de Guvernare 2020-2024 și se află în curs de implementare.

În următorii 4 ani, pe lângă permanentizarea acordării voucherelor de vacanță pentru personalul bugetar, finalizarea legislației pentru înființarea și funcționarea OMD-urilor în România, reducerea taxelor si impozitelor pe forța de muncă, modificarea legislației drepturilor de autor, noua echipă de conducere a FPTR a precizat că obiectivul său principal este ca federația să fie permanent implicată atunci când se iau deciziile importante în turism, atât de autoritățile centrale, cât și de cele locale .

Federația Patronatelor din Turismul Romanesc (F.P.T.R.) este singura federație reprezentativă la nivel de sector de activitate “ turism, hoteluri, restaurante” având în componență angajatori care asigură venituri salariale pentru 37% din forța de muncă angajată în turism (73.752 salariați), și gestionează, într-o pondere covârșitoare, capital românesc, având și reprezentativitate la nivel național prin afilierea la Confederația patronală Uniunea Generală a Industriașilor din România (U.G.I.R.)

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Societatea BOGALEX ACTIV
Articolul următor Rusia amenință cu amplasarea de arme nucleare dacă NATO se extinde la Scandinavia
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Amenzi de 6,3 milioane de lei în comerțul de carne de miel
Actualitate
Secretarul general al NATO, întâlnire cu Donald Trump la Washington
Extern
Restricții de tonaj (7,5 tone) pe teritoriul Ungariei în perioada Sărbătorilor Pascale Catolice
Transporturi

RSS Știri Financiare

  • Lidl a depășit pragul de 400 magazine în România la zece ani de la intrarea pe piață
  • Fabrica de biciclete din Timișoara a exportat 800.000 de unități în rețeaua europeană Decathlon
  • Washzilla, prima spălătorie auto complet automată de tip touchless din România
  • Curățenia de întreținere în birouri: ce trebuie făcut zilnic, săptămânal și lunar
Turism

IRI Travel lansează Black Friday & Târgul Online de Turism: vacanțe 2026 la prețuri care nu se mai întorc!

9 minute
Actualitate

A fost lansată “Carta Albă a Turismului din România”, Ediția a 4-a

6 minute
Turism

Bucureștiul putea profita mult mai mult în urma Campionatului European de Fotbal UEFA 2020

7 minute
Idei-de-vacanță-când-vremea-nu-ține-cu-tine
Turism

Ce să faci în city-break când vremea nu ține cu tine

5 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?