Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: FPTR salută deschiderea totală a ministrului Antreprenoriatului și Turismului, privind relansarea turismului şi dezvoltarea capitalului românesc în turism
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Turism

FPTR salută deschiderea totală a ministrului Antreprenoriatului și Turismului, privind relansarea turismului şi dezvoltarea capitalului românesc în turism

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 10 decembrie 2021
Distribuie
Foto: Pixabay

În urma solicitării FPTR, din data de 26.11.2021, ministrul Antreprenoriatului și Turismului a stabilit o întâlnire de lucru pentru data de 08.12.2021, dând dovadă de implicare și dorință de consolidare a parteneriatului public-privat, în vederea armonizării abordărilor legislative prin operaționalizarea unor grupuri de lucru tematice formate din specialiști ai FPTR și ai Ministerului Antreprenoriatului și Turismului.

După prezentarea Federației Patronatelor din Turismul Românesc, singura federație patronală reprezentativă la nivel de ramură turism și a Organizației de Management al Destinației (OMD) – Mangalia, prima OMD înființată în România, a fost înaintat ministrului un draft de protocol de colaborare cu cele 23 de propuneri FPTR, dintre care 18 au fost preluate în Programul de Guvernare 2021-2024.

Domnul Constantin-Daniel Cadariu, ministrul antreprenoriatului și turismului, a promis că începând de a doua zi toate aceste propuneri prezentate urmează să fie analizate de specialiștii din minister și introduse în legislație, urmând să fie bugetate pentru anul viitor. În cadrul întâlnirii, membrii delegației FPTR și-au exprimat disponibilitatea pentru dezvoltarea acestei ramuri economice și implementarea obiectivelor cuprinse în Programul de Guvernare 2021-2024, care cu siguranță vor contribui în mod semnificativ la relansarea turismului, la creșterea investițiilor în domeniu și implicit a dezvoltării capitalului românesc : – Finalizarea măsurilor existente privind despăgubirea operatorilor economici din turism grav afectați de pandemia Covid-19 .

– Acordarea măsurii M4 – HORECA 20 % și pentru anul 2022  Introducerea unei noi măsuri (Măsura 5) privind decontarea cheltuielilor cu materialele/echipamentele care au fost necesare pentru măsurile sanitare impuse prin lege de la declararea stării de urgență/alertă și au fost înregistrate în evidența contabilă în perioada 2020 – 2021 de către operatorii economici din turism, alimentație publică și organizatori de evenimente .

-Finalizarea emiterii OUG privind prelungirea valabilității voucherelor de vacanță.

– Aprobarea Legii Turismului (PL-x nr. 411/2019).

Bușteni: Ședință de lucru găzduită de ministrul Ștefan-Radu Oprea privind pregătirea noului sezon turistic de iarnă
12 decembrie 2023

– Elaborarea unei legislații privind fiscalizarea tips-ului .

– Modificarea Codului Fiscal privind impozitarea contravalorii cazării și a meselor angajaților asigurate de angajator.

-Modificarea legislației drepturilor de autor – plata remunerației doar pentru turistul/clientul cazat / consumator.

– Completarea legislației privind OMD-urile De asemenea, în data de 09.12.2021, în cadrul Comisiei de Dialog Social a Ministerului Antreprenoriatului și Turismului, a fost dezbătută Ordonanța de Urgență privind acordarea voucherelor de vacanță pentru salariații din sectorul bugetar. Federația Patronatelor din Turismul Românesc a fost mandatată de Confederația Patronală UGIR să o reprezinte în calitate sa de membru, și a susținut prelungirea termenelor de valabilitate a voucherelor de vacanță emise în anii 2019-2020 doar până la data de 30.06.2022, precum și folosirea voucherelor de vacanță ca și până acum, doar în structurile de primire turistice cu funcțiuni de cazare clasificate, corectând astfel eroarea aparută în formularea documentului discutat, care ar lăsa posibilitatea unor interpretari. Actul normativ a primit aviz favorabil din partea confederațiilor patronale și sindicale prezente la discuții.

ANAT susține menținerea tradiției – începerea anului școlar 2023-2024 pe 18 septembrie
9 februarie 2023
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Florin Jianu a fost reales Vicepreședinte al Uniunii Europene a IMM-urilor (SMEunited)
Articolul următor A fost lansată CIPRA, prima platformă locală de informare privind calitatea vieții
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Războiul din Ucraina intră în al cincilea an
Extern
De Dragobete, Sărbătoare dulce a Magiunului din Prune Topoloveni, Sonimpex aniversează 33 de ani de existență
Actualitate
Curtea Supremă din SUA a anulat unele dintre taxele vamale impuse de Donald Trump pentru că nu au fost discutate în Congres
Extern

RSS Știri Financiare

  • Prețurile locuințelor noi din București au crescut cu procente între 50 și 100% în cinci ani
  • Hambar Gardens, un nou proiect de case cu 100% energie verde, dotate cu pompă de caldură geotermică
  • Brokerii Victoria Finance au intermediat în 2025 credite în valoare de 24 milioane de euro
  • Pinum va inaugura anul acesta noua fabrică de la Moara Vlăsiei
Turism

ANAT îl pune la punct pe ministrul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului, Radu Miruță

8 minute
Turism

Trofeul „Mărul de Aur” a fost acordat municipiului Timișoara

7 minute
Turism

Românii își rezervă vacanțele în cele mai neașteptate momente și împachetează lucruri mai creative ca niciodată

3 minute
Turism

Sondaj: Cât de bine organizați sunt românii și cum își planifică vacanțele?

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?