Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Friedrich Merz nu a fost învestit în funcția de cancelar, pentru că nu a avut voturi destule
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Friedrich Merz nu a fost învestit în funcția de cancelar, pentru că nu a avut voturi destule

Magda Dragu
Autor Magda Dragu
Publicat 6 mai 2025
Distribuie

Pentru a fi învestit în funcția de cancelar, conservatorul Friedrich Merz nu a reușit, marți, să obțină suficiente voturi în Parlamentul Germaniei.

În favoarea sa s-au înregistrat doar 310 voturi ”pentru”, în condițiile în care avea nevoie de 316 voturi, notează The Guardian. Sesiunea s-a suspendat, pentru ca grupurile politice să se poată consulta cu privire la pașii următori.

Coaliția sa de centru-stânga are suficiente locuri în parlament, dar se pare că 18 deputați care ar fi trebuit să îl susțină s-au opus. Eșecul lui Merz la primul vot este considerat fără precedent în istoria modernă a Germaniei, notează BBC.

Bundestagul va avea acum la dispoziție încă 14 zile pentru a-l alege pe Merz

Bundestagul va avea acum la dispoziție încă 14 zile pentru a-l alege pe Merz sau un alt candidat pentru funcția de cancelar. Conform Constituției Germaniei, nu există o limită a numărului de voturi care pot fi organizate, dar, în cele din urmă, dacă nu se ajunge la o majoritate absolută, atunci un candidat poate fi ales fără majoritate.

Extrema dreaptă ia amploare în Germania

Germania se află într-un moment critic, deoarece economia se luptă cu cea mai lungă recesiune, după invazia rusă în Ucraina.

Spre exemplu, relaţiile cu principalul aliat în materie de securitate, Statele Unite, sunt tensionate, iar extrema dreaptă ia amploare, relatează Reuters, potrivit News.ro.

Parlamentarii ar fi trebuit să îl susţină pe Merz în funcţia de cancelar în cadrul unui vot în camera inferioară a parlamentului (Bundestag), după ce conservatorii săi din CDU/CSU, care au câştigat alegerile federale din februarie, au încheiat un acord de coaliţie cu social-democraţii, de centru-stânga.

Presiunea este mare ca Merz să dea dovadă de leadership după ce implozia din noiembrie anul trecut a coaliţiei tripartite a cancelarului SPD Olaf Scholz a lăsat un vid politic în inima Europei, după ce acesta s-a confruntat cu o multitudine de crize.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Pregătiri, înaintea Conclavului pentru alegerea unui nou papă. Care sunt criteriile de alegere a acestuia
Articolul următor Comisia Europeană a lansat consultarea publică pentru Industrial Decarbonisation Accelerator Act (IDAA)
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

A treia seară de proteste, în București. Mii de oameni s-au strâns în Piața Victoriei
Actualitate Politic
Ilie Bolojan cere verificări urgente în sistemul de justiție după dezvăluirile Recorder: „Lucrurile par grave”
Politic
Antifrauda ANAF, măsuri dure în transportul alternativ ilegal: Amenzi de 3,1 milioane lei și  peste 12.000 de autoturisme suspendate
Featured Fiscalitate

RSS Știri Financiare

  • MedLife a devenit cea mai valoroasă companie a sectorului de sănătate din România
  • Hercesa depășește borna de 600 de apartamente în construcție pe plan local
  • Luca, Petru și Matei domină piața patiseriilor și simigeriilor
  • Campioni la neîncasarea taxelor în UE: România pierde o treime din TVA și din impozitul pe profit

Citește și

Extern

Italia: Suspiciuni de amestec rus în căderea guvernului Draghi. Matteo Salvini este arătat cu degetul

2 minute
Extern

Ucraina suspendă serviciile consulare bărbaţilor cu vârsta cuprinsă între 18 şi 60 de ani şi le cere ucrainenilor să se întoarcă în ţară și să lupte

3 minute
Extern

Dubai: S-a deschis Expoziția 2020, cel mai mare eveniment mondial după pandemia de Covid-19

3 minute
Extern

Soții ale militarilor care rezistă în combinatul siderurgic din Mariupol cer ajutorul Papei Francisc

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?