Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Furnizorii de energie electrică, amendați ”la timp” pentru facturile întârziate
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
EnergieFeatured

Furnizorii de energie electrică, amendați ”la timp” pentru facturile întârziate

Ștefan Rădeanu
Autor
Ștefan Rădeanu
Publicat 9 noiembrie 2022
Distribuie
Foto. www.freepik.com

Autoritatea Națională de Reglementare în Domeniul Energiei (ANRE) a ieșit pe scenă să sancționeze neregulile semnalate constant de către consumatorii români de energie electrică. Calculul facturii lunare a rămas la voia sorții și a celor care legiferează (avalanșă de ordonanțe și informații contradictorii lansate în spațiul public) și a devenit, pentru consumatori, o sarcină de specialist în… actuariat. Orice factură primită este privită cu suspiciunea că o să vină o nouă și o nouă regularizare. Așadar, ei să așteaptă la o corecție pe “plus”. Furnizorii, la rândul lor, se apără, motivând că legislația în continuă schimbare îi forțează să actualizeze soft-ul de calcul și astfel întârzieri și corecții de facturare sunt… normale. Rezultatul? O acțiune legitimă, dar, oarecum de imagine a reglementatorului pe o piață considerată liberalizată. Furnizorii de energie electrică au fost amendați cu 380.000 de lei pentru emiterea cu întârziere a facturilor. O amendă care pare să aibă rol de avertisment modic într-o piață care nu are o legislație stabilă în domeniu, cu victime sigure tocmai consumatorii.

Iată cum a “rezolvat” ANRE situația. Cităm integral comunicatul “reglementatorului”: “Acțiunile de control au avut ca tematică verificarea modului în care, în perioada 01.04.2022 – 30.09.2022, furnizorii și-au respectat obligația de a emite facturi conform perioadei de facturare convenită cu clienții finali.

În urma verificărilor efectuate, s-a constatat că furnizorii controlați nu și-au respectat obligațiile legale, respectiv au emis cu întârziere sau nu au emis facturi de energie electrică după fiecare perioadă de facturare, aceștia fiind sancționați contravențional cu amenzi în valoare totală de 380.000 lei, după cum urmează:

  • ELECTRICA FURNIZARE 120.000 lei
  • HIDROELECTRICA 70.000 lei
  • CEZ VÂNZARE 60.000 lei
  • E.ON ENERGIE ROMÂNIA 50.000 lei
  • ENEL ENERGIE 50.000 lei
  • ENEL ENERGIE MUNTENIA 30.000 lei

Vom continua să monitorizăm respectarea prevederilor legale în vigoare pentru a remedia acele încălcări care afectează consumatorii de energie electrică și gaze naturale.”

Speră cineva că, în actuala fluctuație legislativă, consumatorii vor ști exact că factura primită, chiar și cu mari întârzieri, este reală sau una… aproximativă? Aici decidenții politici trebuie să răspundă.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior copil Încurajează-l pe copilul tău să petreacă timpul afară. Iată care sunt beneficiile
Articolul următor Mesajul transmis de Xi Jinping la Summitul Conferinței Mondiale a Internetului
Un comentariu
  • Tamba Alexandru spune:
    10 noiembrie 2022 la 10:24

    OK, au fost amendati, dar intrebarea este cea pusa si in articol: sunt reale valorile din facturi?

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Guvernul Veștea nu a obținut voturile necesare pentru învestire
Politic
ANAF a destructurat o rețea de evaziune fiscală din domeniul livrărilor la domiciliu (food delivery) care a prejudiciat bugetul de stat cu peste 23 de milioane de lei
Actualitate Fiscalitate
Peste 7 milioane de conexiuni de internet fix la finalul anului 2025
IT

RSS Știri Financiare

  • Cum au ajuns producătorii chinezi de mașini electrice să domine piața globală
  • BIPA și Action au deschis primele magazine din Târgoviște într-un parc nou de retail
  • Trucuri pentru a nu depăși bugetul stabilit la jocuri de noroc
  • Când devine obligatoriu certificatul energetic la vânzare sau închiriere
Energie

România și Polonia, singurele ţări din UE care au reușit să își umple depozitele de gaze

2 minute
Featured

Pe când o revenire la normal în cazul contractelor part-time?

3 minute
Energie

Se schimbă toate facturile de energie electrică. Va fi un singur tip pentru toți clienții casnici – proiect

6 minute
Economie

Codurile CAEN se vor actualiza treptat, nu obligatoriu de la 1 ianuarie 2025

2 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?