Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Gorj: Muncă „la negru” la o firmă de curierat
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
HR

Gorj: Muncă „la negru” la o firmă de curierat

Contributor
Autor
Contributor
Publicat 3 iulie 2024
Distribuie

Eugen MĂRUȚĂ (gds.ro)

Inspectorii de muncă din cadrul Inspectoratului Teritorial de Muncă Gorj au efectuat în perioada în ultima săptămână un număr de 47 controale care au vizat atât domeniul relațiilor de muncă, cât și domeniul securității și sănătății în muncă.

Au fost aplicate 24 de sancțiuni contravenționale în valoare de 157.500 lei. Pentru neconformitățile constatate în urma controalelor, inspectorii de muncă au dispus 86 măsuri obligatorii în vederea intrării în legalitate.

Un angajator cu sediul social în comuna Dănești, având domeniu de activitate „Alte activități poștale și de curier“ a fost sancționat cu suma de 20.000 lei pentru primirea la muncă a unei persoane fără transmiterea elementelor contractului individual de muncă în registrul general de evidenţă a salariaţilor cel târziu în ziua anterioară începerii activităţii.

În perioada 12-15 iunie 2024, Inspectoratul Teritorial de Muncă Gorj a desfăşurat o Campanie de verificare a modului în care sunt respectate prevederile legale privind încheierea și executarea contractelor individuale de muncă de către angajatorii care desfășoară activități în domeniul “restaurante și alte activități de servicii de alimentație”, cod CAEN 56.

La acţiune au participat 7 inspectori de muncă, fiind verificați 13 angajatori în domeniul relațiilor de muncă, iar pentru unul dintre aceștia, documentele pentru finalizarea controlului au fost trimise unui alt inspectorat teritorial de muncă din țară, agentul economic având sediul social în județul respectiv.

20.000 de lei pentru muncă nedeclarată

Pentru agenții economici de pe raza județului nostru, au fost aplicate 14 sancțiuni contravenționale în valoarea de 72.000 lei și s-au dispus 52 măsuri pentru remedierea neconformităților constatate și respectarea prevederilor legale. Unul dintre angajatorii verificați în domeniul vizat a fost depistat că folosea muncă nedeclarată, o persoană fiind identificată că presta muncă în beneficiul respectivului angajator fără a avea întocmit în formă scrisa contract individual de muncă, prin urmare acesta a fost sancționat contravențional cu suma de 20.000 lei.

România ar putea câștiga până la 13,2 miliarde euro anual dacă aduce 285.000 de femei în plus în câmpul muncii
21 ianuarie 2026

„Prin această acțiune de control s-a urmărit creșterea gradului de conștientizare a angajatorilor și a angajaților în ceea ce privește necesitatea respectării prevederilor legale în domeniul relațiilor de muncă, eliminarea neconformităților constatate prin dispunerea de măsuri obligatorii de intrare în legalitate și aplicarea de sancțiuni contravenționale corespunzătoare”, a declarat George Romanescu, inspector-șef al Inspectoratului Teritorial de Muncă Gorj.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Lumea lui ”pro și contra”
Articolul următor Sute de candidați la alegerile din Franța se retrag din cursă ca să împiedice ascensiunea extremei drepte
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Consiliul Concurenței pune în dezbatere angajamentele propuse de Sameday pentru a putea prelua Cargus
Companii
ANPC: Peste 1.500 de operatori verificați și amenzi de peste 5,6 milioane lei în urma controalelor naționale
Actualitate
România accelerează bugetarea verde. Etichetarea cheltuielilor bugetare și fiscale pentru anul 2025 a fost finalizată cu succes 
Finanțe și Bănci

RSS Știri Financiare

  • Prețurile locuințelor noi din București au crescut cu procente între 50 și 100% în cinci ani
  • Hambar Gardens, un nou proiect de case cu 100% energie verde, dotate cu pompă de caldură geotermică
  • Brokerii Victoria Finance au intermediat în 2025 credite în valoare de 24 milioane de euro
  • Pinum va inaugura anul acesta noua fabrică de la Moara Vlăsiei
HR

Inginerii TESA din CEO, trimiși să lucreze în termocentrale

2 minute
HR

Ministrul Simona Bucura-Oprescu, discuţii cu reprezentanţii Camerei de Comerţ Americane în România privind piața forței de muncă

2 minute
HR

Rata șomajului se menține la 5,4%

1 minute
Energie

CEO plătește o sută de pensionari la Termocentrala Ișalnița care stă oprită

6 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?