Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Grecia, Turcia, Bulgaria și Italia sunt principalele destinații pentru românii care au ales să își petreacă vacanța de vară în străinătate
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Turism

Grecia, Turcia, Bulgaria și Italia sunt principalele destinații pentru românii care au ales să își petreacă vacanța de vară în străinătate

Curierul Național
Autor Curierul Național
Publicat 25 iulie 2024
Distribuie
Foto: Freepik

Sondaj CEC Bank

  • Peste jumătate au ales ca mijloc de transport autoturismul personal

Unul din doi români care își vor petrece concediul în străinătate în această vară au ales ca destinație țări precum Grecia, Turcia, Bulgaria și Italia iar 52,5% au ales ca mijloc de transport autoturismul personal, rezultă dintr-un sondaj realizat de CEC Bank în parteneriat cu comparatorul bancar FinZoom.ro. Din totalul celor chestionați, doar unul din trei români aleg să-și petreacă vacanța în afara României.

Grecia este țara unde cei mai mulți români au ales să își petreacă concediul în străinătate, respectiv aproape 27% dintre respondenți, în timp ce peste 13% au ales Turcia iar 11,6% vor merge în Bulgaria și tot 11,6% în Italia. Totodată, aproape 5% au ales să viziteze Egiptul.  

Când trebuie să aleagă mijlocul de transport pe care îl folosesc când merg în vacanță, 52,5% dintre respondenți au menționat autoturismul personal, în timp ce avionul este ales de 20%, cam la fel și trenul – puțin peste 19% iar autocarul de 8,5%.

Pentru cei care au ales mașina, CEC Bank le oferă posibilitatea achiziționării vinietei și a huvinietei sau să își plătească taxa de pod de la Fetești – Cernavodă direct din aplicațiile de Mobile Banking și Internet Banking ale băncii. Plata huvinietei vine în sprijinul românilor care tranzitează țara vecină, oferind o soluție de plată 100% digitală iar taxa de pod este o alternativă la plata prin sms. Întregul proces de achiziție a huvinietei sau de încasare a taxei de pod prin aplicația de Mobile Banking – CEC app durează doar câteva minute, iar plata se realizează în mod automat.

La întrebarea – De unde faci rost de bani pentru vacanță – peste 78% dintre respondenți au răspuns că strâng banii din timp, făcând economii pe parcursul anului, puțin peste 13% spun că folosesc tichetele de vacanță pentru plata concediului iar aproape 5% apelează la cardul de credit/overdraft. Foarte puțini, adică sub 3% spun că primesc prime de concediu de la angajator iar și mai puțini  se împrumută la rude sau la prieteni (sub 2%).

În ceea ce privește mărimea bugetului de vacanță, peste 37% spun că acesta este similar cu cel de anul trecut. O scădere a bugetului, cu 10% până la 30%, s-a înregistrat pentru aproape 34% în timp ce pentru peste 21% s-a înregistrat o creștere de 10% – 30%.

La întrebarea referitoare la cum vor face plățile în concediu, peste 62% dintre respondenți spun că vor folosi cardurile, fie că sunt de debit sau de credit, card multicurrency fie o combinație de plată cash și card. Sub 28% spun că vor folosi exclusiv cash-ul pentru a face plăți în concediu.

Pentru plata cu cardul în străinătate, clienții CEC Bank pot apela la cardul VISA Multicurrency care oferă acces direct la conturi în zece valute. De asemenea, cheltuielile prilejuite de concediu pot fi plătite cu cardul de credit de la CEC Bank în până la 24 rate lunare fără dobândă, la orice comerciant din lume.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Evoluția Sistemului de Garanție-Returnare la 7 luni de la implementarea programului
Articolul următor tevi Inovații în tehnologia reductoarelor în anul 2024
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

CM Hochei: Elveția învinge SUA după un joc impecabil. Finlanda pierde la limită în fața Tre Kronor
Sport
Runda a cincea la Superbet Chess Classic: jocuri echilibrate, tensiune maximă și șah de clasă mondială
Sport
Precizări AEP privind dezinformările din mediul online referitoare la operațiunile efectuate în secțiile de votare în ziua alegerilor
Politic

RSS Știri Fotbal

  • Steaua urcă pe primul loc în Liga 2! Roș-albaștrii au trecut lejer de Metaloglobus
  • Farul câștigă la limită și o trimite pe Gloria Buzău înapoi în liga secundă!
  • Etapă șocantă în Liga 2. Toate candidatele la retrogradare au câștigat!
  • Deznodământ amânat! Steaua și Csikszereda au remizat pentru a treia oară în acest sezon
  • Dinamo smulge un punct dramatic din duelul cu CFR. Clujenii se îndepărtează de titlu!

Citește și

Turism

Turcia încheie al treilea trimestru din 2024 cu rezultate record obținute în turism. Aproape 1 milion de vizitatori au venit din România

4 minute
excursie
Turism

Vrei să pleci într-o excursie? Iată ce gen de încălțăminte este recomandat să-ți iei la tine!

4 minute
targul de turism al romaniei
Turism

România va fi promovată la târgurile internaționale de turism din acest an

2 minute
Economie

Bugetul Ministerului Antreprenoriatului și Turismului pe anul 2022 asigură fondurile necesare pentru achitarea programelor demarate în anul 2020 și 2021

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?