Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Groenlanda îi transmite lui Donald Trump că nu poate să o anexeze „pentru că așa are chef”
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Groenlanda îi transmite lui Donald Trump că nu poate să o anexeze „pentru că așa are chef”

Daniela Moise
Autor Daniela Moise
Publicat 6 ianuarie 2026
Distribuie

Premierul Groenlandei, Jens-Frederik Nielsen, i-a spus lui Donald Trump că nu poate „pur și simplu să preia teritoriul pentru că așa are chef”, potrivit Sky News, scrie Mediafax.

„Într-o situație în care președintele SUA a spus încă o dată că SUA iau Groenlanda foarte în serios, acest sprijin din partea aliaților noștri NATO este foarte important și neechivoc”, a transmis Jens-Frederik Nielsen pe Facebook.

Nielsen a îndemnat Administrația SUA „să caute un dialog respectuos prin canalele diplomatice și politice oficiale și prin utilizarea rețelelor deja existente, bazându-se pe acordurile care există deja cu Statele Unite”.

„Dialogul trebuie să fie purtat cu respect deoarece statutul Groenlandei este înrădăcinat în dreptul internațional și în principiul integrității teritoriale”, a adăugat prim-ministrul.

Nielsen a reafirmat că sprijinul din partea aliaților europeni din NATO „înseamnă foarte mult” și că este „un semnal clar că integritatea teritorială, suveranitatea și regulile internaționale ale jocului continuă să se aplice și sunt respectate”.

CITEȘTE ȘI

Scandal de corupție în Parlamentul European: Qatarul, suspectat de coruperea unor oficiali ai PE. Arestări
10 decembrie 2022
Bilanțul deceselor a ajuns la 6 în Noua Caledonie. Trei români sunt blocați
18 mai 2024

Premierul Groenlandei, sprijinit de principalii lideri europeni

Marți, liderii europeni au redactat o declarație comună prin care iau atitudine față de ultimele declarații ale Administrației Trump despre Groenlanda. Aparține poporului său, au scris europenii în documentul în care vorbesc despre suveranitate, integritatea teritorială și inviolabilitatea frontierelor.

„Securitatea arctică rămâne o prioritate cheie pentru Europa și este esențială pentru securitatea internațională și transatlantică. NATO a precizat clar că regiunea arctică este o prioritate, iar aliații europeni își intensifică eforturile. Noi și mulți alți aliați ne-am sporit prezența, activitățile și investițiile pentru a menține siguranța arcticii și pentru a descuraja adversarii”, au transmis liderii europeni.

Liderii europeni: Securitatea în Arctica trebuie realizată colectiv, în colaborare cu aliații NATO

Ei au subliniat că securitatea zonei trebuie asigurată în colaborare cu forțe NATO.

„Regatul Danemarcei – inclusiv Groenlanda – face parte din NATO. Prin urmare, securitatea în Arctica trebuie realizată colectiv, în colaborare cu aliații NATO, inclusiv Statele Unite, prin respectarea principiilor Cartei ONU, inclusiv suveranitatea, integritatea teritorială și inviolabilitatea frontierelor. Acestea sunt principii universale și nu vom înceta să le apărăm. Statele Unite sunt un partener esențial în acest demers, în calitate de aliat NATO și prin acordul de apărare dintre Regatul Danemarcei și Statele Unite din 1951”, mai scrie în document.

CITEȘTE ȘI

Australia va recunoaște un stat palestinian în septembrie, în cadrul Adunării Generale ONU
11 august 2025
Brexit: Condițiile pentru un acord post-Brexit nu sunt, în continuare, întrunite. Nu este exclus un „no deal”
8 decembrie 2020

La final, liderii europeni au arătat că „Groenlanda aparține poporului său, Danemarca și Groenlanda, și numai ele, sunt cele care trebuie să decidă asupra chestiunilor care privesc Danemarca și Groenlanda.”

Istoria Groenlandei

Groenlanda a fost o colonie sub coroana Danemarcei până în 1953, când a devenit provincie în țara scandinavă. În 1979, insulei i s-a acordat autonomie, iar 30 de ani mai târziu, Groenlanda a devenit o entitate autoguvernată, parte a teritoriului danez.

Danemarca și Groenlanda au respins ofertele lui Trump de a cumpăra insula. Liderul SUA nu a exclus forța militară pentru a prelua controlul asupra teritoriului bogat în minerale.

- Publicitate -
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior A fost remediată avaria de la CET București-Sud, dar Termoenergetica pierde apa caldă în… pământ
Articolul următor Marele cineast maghiar Béla Tarr a încetat din viață
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Peste 27.500 de gospodării reconectate în 24 de ore – actualizarea avariilor din rețeaua electrică, ca urmare a condițiilor meteo severe
Energie
Comisia Europeană rambursează României 1 miliard de euro pentru plățile în avans către fermieri
Agricultură
Trump afirmă că Venezuela va ”preda” până la 50 de milioane de barili de petrol Statelor Unite
Extern

RSS Știri Financiare

  • Turcia este cel mai important partener comercial al României din afara UE
  • New car market grows in 2025 as December delivers a strong finish
  • Retailerul turc English Home închide magazinele din România
  • România este cea mai mare piață pentru Glovo în Europa de Sud-Est
Extern

Expertizele genetice confirmă identitatea lui Evgheni Prigojin și a celorlalte victime ale prăbușirii avionului la bordul căruia se aflau

1 minute
insula serpilor
Extern

FAKE NEWS | Ucrainienii „uciși” pe Insula Șerpilor sunt de fapt în viață

1 minute
Extern

Marea întoarcere a agenților ruși în Europa? Crește numărul de operațiuni ascunse de sabotaj rusești

5 minute
Extern

Violente manifestații anti-migranți în insulele grecești din Marea Egee

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?