Plenul reunit al Camerei Deputaților și Senatului s-a reunit luni seară pentru a decide dacă guvernul condus de Adrian Veștea, premierul desemnat de Nicușor Dan, va fi învestit. Toți miniștrii propuși în Guvernul Veștea, mai puțin doi (Romeo Lungu – Dezvoltare, Alexandru Zaharia – MIPE), au obținut avize favorabile în urma audierilor din comisiile de specialitate. Pentru a trece, era nevoie de 233 de voturi.
Conform Antena3, Guvernul Veștea ar fi obținut doar 207 voturi.
PNL, USR și UDMR au anunțat că nu vor vota Guvernul Veștea.
George Simion a părăsit sala împreună cu parlamentarii AUR înainte de începerea votului.
Cinci parlamentari PNL care și-au anunțat sprijinul pentru guvernul Veștea au absentat de la votul de învestitură. Nici Victor Ponta nu s-a prezentat la vot, deși dăduse semnale că-l va susține pe Veștea, scrie Antena3.
La Senat au votat doar 53 din 134 de parlamentari.