Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Ilie Bolojan: CE nu ne va suspenda fondurile UE, măsurile luate de Guvern au fost corecte
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Economie

Ilie Bolojan: CE nu ne va suspenda fondurile UE, măsurile luate de Guvern au fost corecte

Daniela Moise
Autor
Daniela Moise
Publicat 26 noiembrie 2025
Distribuie

Comisarul european pentru economie, Valdis Dombrovskis, a transmis marţi că, datorită măsurilor fiscale adoptate vara aceasta, situaţia din România s-a îmbunătăţit, iar Comisia nu va propune, deocamdată, suspendarea fondurilor europene, ceea ce confirmă că măsurile luate de Guvern în ultimele luni au fost corecte şi au început să dea rezultate, a afirmat premierul Ilie Bolojan.

„Astăzi am primit un semnal foarte important de la Comisia Europeană, care confirmă că măsurile luate de Guvern în ultimele luni au fost corecte şi au început să dea rezultate. Comisarul european pentru economie, Valdis Dombrovskis, a transmis astăzi că, datorită măsurilor fiscale adoptate vara aceasta, situaţia din România s-a îmbunătăţit, iar Comisia nu va propune acum suspendarea fondurilor europene”, a scris Ilie Bolojan, într-o postare pe pagina sa de Facebook.

El a explicat ce înseamnă acest anunţ pentru România.

„Comisia confirmă că acţiunile noastre au fost eficiente. Procedura de Deficit Excesiv rămâne suspendată – adică România nu intră în sancţiuni. Deficitul începe să scadă şi tendinţa se menţine în următorii ani. Creşterea cheltuielilor este ţinută sub control şi rămâne aproape de plafonul recomandat. Continuăm investiţiile finanţate din fonduri europene”, a arătat Bolojan.

„În ultimele luni am luat decizii dificile, dar necesare“

În acest context, premierul a mulţumit comisarului Dombrovskis pentru dialogul constant şi pentru sprijinul arătat României în acest proces dificil.

„Este o veste bună şi o confirmare a faptului că direcţia în care am mers a fost una corectă. În ultimele luni am luat decizii dificile, dar necesare. Astăzi vedem primele rezultate: România îşi recâştigă credibilitatea. În acelaşi timp, mesajul Comisiei este clar: trebuie să continuăm pe acest drum. Asta înseamnă să ducem mai departe măsurile planificate, să îmbunătăţim colectarea veniturilor, să reducem cheltuielile şi să punem ordinea în buget pe primul loc. Vom continua să lucrăm cu seriozitate, cu responsabilitate şi cu respect faţă de banii publici”, a mai afirmat Bolojan.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Ioan Miclău (Gepianu) – opera sa se înscrie într-o paradigmă a liricii experienței directe
Articolul următor De la moștenirea minieră la dezvoltare durabilă: MEDAT, partener strategic în EUMINDA
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Cât costă un castel în București? Dar un palat burghez vizavi de Curtea Domnească? Milioane de euro pentru clădiri cu valoare
Imobiliare
Peste jumătate dintre români au încredere că pot diferenția informațiile reale de cele false privind securitatea și războiul
Actualitate Featured
Stefan Radeanu CMG Forum 2026
Curierul Național participă la al cincilea Forum Global pentru Inovație în Mass-Media
Eveniment

RSS Știri Financiare

  • Suma record cheltuită de români în cinematografe anul trecut, peste 63 milioane de euro
  • Enexus, afaceri de 50,7 milioane euro în 2025. Peste 400 MW în construcție și contractare
  • Casă nouă sau casă veche? Ce verifică specialiștii înainte de o investiție imobiliară
  • Ce produse sunt cele mai profitabile pentru livrarea maritimă din China
Actualitate

Calendarul fondurilor europene 2025: Peste 400 de apeluri de proiecte, în valoare de 12,8 mld. euro, vor fi deschise în acest an

6 minute
Finanțe și Bănci

InvestEU: acord BEI de 40 milioane EUR cu Eldrive pentru extinderea rețelelor de încărcare a vehiculelor electrice

4 minute
comunicat de presa cluj 127827 final-1
Fonduri Europene

Comunicat de presă privind închiderea proiectului ,,Modernizarea și creșterea eficienței energetice în clădirile publice – Colegiul tehnic Ana Aslan” cod SMIS: 127827

Economie

Frica de a nu avea un venit sigur, principala temere a familiilor de români

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?