Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Imagini apocaliptice din Rhodos, unde incendiul mistuie tot în cale: „A fost ca sfârșitul lumii”
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Imagini apocaliptice din Rhodos, unde incendiul mistuie tot în cale: „A fost ca sfârșitul lumii”

Contributor
Autor
Contributor
Publicat 23 iulie 2023
Distribuie
Foto: Profitmedia

Anca Popa (gds.ro)

Zeci de mii de oameni au fost evacuați din casele și hotelurile de pe insula grecească Rhodos, după ce incendii de vegetație au cuprins o mare parte a insulei, transmite BBC, citat de Hotnews. Grecia este afectată de un val de căldură extremă, iar duminică sunt așteptate în unele zone temperaturi de 45 de grade.

În noaptea de sâmbătă spre duminică, autoritățile grecești au emis noi alerte de evacuare, inclusiv pentru Lindos, un oraș din insula Rhodos, populară printre turiști, îndrăgită inclusiv de români, potrivit Sky News.

Duminică, oamenii din trei sate – Pefki, Lindos și Kalathos, vor fi evacuați.

„Cerul devenise portocaliu“

Un turist britanic a declarat pentru Sky News că a scăpat de incendiile din Rhodos și a simțit că era „sfârșitul lumii”.

Bărbatul care a fost evacuat împreună cu familia sa de pe insula grecească a povestit pentru Sky News că a văzut încă de joi niște nori negri deasupra hotelului în care erau cazați. Lucrurile s-au complicat sâmbătă. „Am observat că marea începuse să se înnegrească de funingine. Oamenii ieșeau din mare observând că le cădea cenușă pe cap”.

„A fost ca sfârșitul lumii“

Cerul devenise portocaliu și toată lumea se întreba ce se întâmplă, povestește bărbatul. Familia sa s-a dus să își facă bagajele când a fost anunțată evacuarea. Un autocar a venit la hotel pentru a lua femeile și copiii din stațiune. Doar 100 de persoane din cele aproximativ 1.200 au reușit să urce la bord, a povestit britanicul.

Viktor Orban: Ungaria este gata să se alăture Băncii de Dezvoltare Eurasiatice
2 decembrie 2019

El a explicat cum familia sa a mers pe jos pe șosea pe o distanță de aproximativ cinci kilometri și a reușit să obțină o cursă până la plaja Gennadi din apropiere.

În timp ce turiștii așteptau ca bărcile de salvare să vină să îi preia, turiștii au devenit tot mai neliniștiți. Când noaptea s-a lăsat, flăcările violente erau și mai vizibile.

„A fost ca sfârșitul lumii”, a declarat turistul britanic.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Conferința mediteraneană consacrată migrației, inițiată de primul ministru al Italiei, Giorgia Meloni
Articolul următor IGSU: Pompierii români, mobilizați pentru a stinge incendiile din Rhodos
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Războiul din Ucraina intră în al cincilea an
Extern
De Dragobete, Sărbătoare dulce a Magiunului din Prune Topoloveni, Sonimpex aniversează 33 de ani de existență
Actualitate
Curtea Supremă din SUA a anulat unele dintre taxele vamale impuse de Donald Trump pentru că nu au fost discutate în Congres
Extern

RSS Știri Financiare

  • Prețurile locuințelor noi din București au crescut cu procente între 50 și 100% în cinci ani
  • Hambar Gardens, un nou proiect de case cu 100% energie verde, dotate cu pompă de caldură geotermică
  • Brokerii Victoria Finance au intermediat în 2025 credite în valoare de 24 milioane de euro
  • Pinum va inaugura anul acesta noua fabrică de la Moara Vlăsiei
Extern

Coreea de Nord a lansat noi rachete de croazieră

2 minute
Extern

Suedia e dispusă să desfășoare arme nucleare americane pe teritoriul ei, în caz de război. „Toate țările NATO vor beneficia de umbrela nucleară”

2 minute
Extern

Pentagonul anunță trimiterea în Ucraina a unei noi tranșe de ajutor militar

0 minute
Extern

Negocierile de la Istanbul ruso-ucrainene au fost ”semnificative”. Sunt întrunite condițiile pentru o întâlnire Putin-Zelenski

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?