Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Implementarea platformei IoT Smart CAVI scade costurile operaționale asociate securității cu până la 40%
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitate

Implementarea platformei IoT Smart CAVI scade costurile operaționale asociate securității cu până la 40%

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 26 septembrie 2018
Distribuie
  • Investițiile unei organizații în integrarea infrastructurilor complexe de sisteme de securitate pot depăși 1 milion de euro
  • Recuperarea investițiilor are loc în mai puțin de un an

Companiile din sectorul bancar, din industria de petrol și gaze, din retail și dezvoltatorii de clădiri comerciale de tip mall și de birouri sunt principalii investitori din România în tehnologii IoT. Acestea investesc de la  câteva mii de euro și până la peste un milion de euro, în integrarea infrastructurilor complexe de sisteme de securitate, potrivit estimărilor Global Technical Group, unul dintre cei mai mari integratori de tehnologie din România, specializat în dezvoltare de software și furnizare de soluții tehnologice pentru eficiența clădirilor și a infrastructurilor de securitate.

Costurile de implementare diferă în funcție de mărimea organizațiilor, de nevoile specifice ale acestora și de funcționalitățile recomandate. Costurile asociate implementării pot fi, în funcție de preferințele companiilor, fie sub formă de abonament lunar, fie sub formă de investiție unică, situație în care acestea pot fi recuperate în mai puțin de un an.

„După o perioadă progresivă de investiții și de creștere a infrastructurilor la nivel național, a apărut, automat, și nevoia de gestionare, urmărire și optimizare a acestora, de o manieră centralizată și cu ajutorul soluțiilor IoT. În acest context, am dezvoltat platforma IoT Smart CAVI, capabilă să integreze infrastructuri complexe de sisteme de securitate, sisteme de «life safety», sisteme BMS de management al clădirilor, infrastructură IT sau sisteme GPS, pentru un număr considerabil de locații”, spune Fadi Rida, fondator și CEO al Global Technical Group.  

Smart CAVI este o platformă IoT deschisă, care oferă posibilitatea integrării parcurilor de echipamente existente, o soluție scalabilă, ce poate funcționa pe orice tip de infrastructură, cum ar fi SaaS, Cloud sau în cadrul unei infrastructuri proprii de servere virtuale sau fizice.

Spre deosebire de alte software-uri disponibile în prezent pe piață, platforma IoT Smart CAVI preia toate feed-urile și semnalele provenite de la echipamente și dispozitive ale diferiților furnizori, le filtrează și apoi transmite rezultatul unor centre de date operaționale, de management, dar și financiare, pentru a oferi o vedere de ansamblu asupra întregului proces legat de infrastructura de securitate.

„În timp ce fiecare industrie se confruntă cu provocări unice, siguranța clienților și a angajaților, protecția activelor companiei și optimizarea operațiunilor de business sunt vitale pentru toate organizațiile de azi. Soluțiile IoT pe care le oferim, dezvoltate și livrate de echipa noastră de ingineri, chiar aici, în Romania, îmbină leadership-ul tehnologic cu expertiza practică pentru a răspunde celor mai complexe nevoi ale întreprinderilor moderne”, adaugă Rida Fadi.

Mai mult, implementarea platformei IoT Smart CAVI scade costurile operaționale asociate securității cu până la 40%. Reducerea costurilor are loc în urma integrărilor sistemelor de securitate, prin:

La cât a ajuns suma donațiilor pentru reconstruirea catredralei Notre Dame
17 aprilie 2019
  • crearea unui centru de monitorizare propriu și filtrarea evenimentelor prin CAVI, ceea ce duce la costuri mai mici de monitorizare și de intervenție;
  • eliminarea anumitor operațiuni de mentenanță preventivă, care sunt realizate  automat prin intermediul CAVI sau sunt posibile de la distanță, de la nivelul dispeceratului;
  • reducerea numărului de intervenții corective, urmare a supravegherii operațiunilor de mentenanță, acțiuni care generează reducerea costurilor cu mentenanța echipamentelor de securitate;
  • reducerea efectivelor de pază, urmare a supravegherii centralizate și a îmbunătățirii analizelor de risc pe locații.

Totodată, platforma IoT Smart CAVI este instrumentul prin care, la nivel de top management, companiile își pot asuma creșterea performanțelor de securitate, îmbunătățirea imaginii, prin investiții în securitatea și siguranța persoanelor și reducerea riscului operațional prin monitorizarea live 24h/24 a activității în toate locațiile și sediile deținute.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Jakub Krenk este noul Branch Director al Skanska Construction România
Articolul următor Statie MOL Romania MOL România continuă extinderea şi ajunge la 218 staţii de servicii
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Ce au convenit Donald Trump şi Xi Jinping privind Strâmtoarea Ormuz
Extern
Prim-ministrul Letoniei şi-a anunţat demisia după intruziunea unor drone ucrainene
Extern
Ratingurile CEC Bank confirmă soliditatea capitalului și protecția deponenților în urma actualizării metodologiei Fitch
Finanțe și Bănci

RSS Știri Financiare

  • PENNY a deschis 40 de magazine noi și a realizat afaceri de 2 miliarde euro în 2025
  • Flip a înregistrat tranzacții de peste 100 milioane de euro în 2025
  • Kaufland continuă expansiunea în jurul Capitalei și deschide un magazin la Chitila
  • Domeniile Davidescu, afaceri de peste 17,3 milioane de lei în 2025
Actualitate

„My ANCOM”: un nou pas spre digitalizarea activității de comunicare a Autorității în relația cu toți actorii vizați de activitatea sa

2 minute
Actualitate

Calendar

1 minute
salariu
Actualitate

Taxa de habitat. O noua taxa pentru locuitorii Sectorului 2

2 minute
Actualitate

România stabilește cadrul legal pentru investiții strategice în industria de apărare: un pas crucial pentru securitatea României

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?