Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: În primele 3 luni din acest an, preţul mediu al uleiului de floarea-soarelui a crescut cu 8,58%
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitate

În primele 3 luni din acest an, preţul mediu al uleiului de floarea-soarelui a crescut cu 8,58%

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 30 martie 2022
Distribuie
foto: doraly.ro

Cel mai mic preţ la ulei înregistrat în luna martie a fost de 3,69 lei/litru, în timp ce cel mai mare preţ înregistrat a fost de 11,29 lei/litru, arată datele preluate din platforma Monitorul Prețurilor, instrument gestionat de către Consiliul Concurenţei. Astfel, prețul mediu la uleiul de floarea soarelui la 1 litru, înregistrat în luna martie anului 2022 este de 9,179 lei.

Prețul mediu, care are la bază datele încărcate de principalii retaileri în platforma Monitorul Prețurilor și anume Auchan, Carrefour, Cora, Kaufland, Mega Image, Penny, Profi și Selgros, a fost calculat în urma transmiterii datelor de către retaileri, referitor la prețul înregistrat la raft pentru 37 dintre mărcile prezente în magazinele de tip supermarket-hypermarket, dintre care enumerăm: Argus, Ardealul, Apus, Floriol, Spornic, Olpo, Surâsul Soarelui, Raza Soarelui, Sorica, Tomis, Untdelemn Bunica, Unisol, Ulvex, dar și mărcile proprii ale fiecărui retailer.

Datele arată că în perioada ianuarie 2022 – 29 martie 2022, au fost înregistrate următoarele valori ale prețului mediu lunar pentru produsul ulei de floarea soarelui la sticla de 1 litru:

Denumire produs alimentar Sortiment U.M ian.22 . feb.22 mar.22

Ulei Floarea Soarelui 1L 8,446 8,767 9,179

Astfel, se poate observa că în ultimele 3 luni, mai exact în perioada ianuarie 2022 – martie 2022, a fost înregistrată o creștere a prețului mediu pentru ulei de floarea soarelui 1 litru, de 8,68%.

România – membră a Comisiei de Statistică ONU
9 aprilie 2025

Dacă ne raportăm la creșterea procentuală de la lună la lună, din intervalul ianuarie 2022 – martie 2022, se observă o creștere de 3,80% dacă comparăm luna ianuarie 2022 cu luna februarie 2022 și o creștere procentuală de 4,70%, dacă comparăm luna februarie 2022 cu luna martie 2022.

Aceste creşteri de preţuri pot fi rezultatul războiului din Ucraina şi a sancţiunilor impuse Rusiei, precum şi a apropierii sărbătorilor pascale, perioada în care tendinţa de achiziţionare a produselor alimentare este în creştere.

Consiliul Concurenţei monitorizează cu atenţie piaţa produselor alimentare, astfel încât companiile să nu profite de această situaţie şi să crească preţurile nejustificat.

“Recomandăm consumatorilor utilizarea aplicației Monitorul Prețurilor pentru a se informa asupra preţurilor la produsele alimentare. O simplă căutare pe această aplicaţie, va genera cele mai bune opţiuni din punct de vedere al preţurilor pentru toate alimentele, inclusiv pentru toate mărcile de ulei de floarea soarelui. În acest fel, consumatorii nu vor cumpăra produsele cele mai scumpe şi se pot orienta spre magazinele cu preţuri mai bune”, a declarat Bogdan Chiriţoiu, preşedintele Consiliului Concurenţei.

onu
România şi Statele Federate ale Microneziei au convenit stabilirea de relaţii diplomatice
7 februarie 2019

Aplicația Monitorul Prețurilor este valabilă atât sub formă de aplicație web, cât şi ca aplicație mobilă (IOS și Android) ce poate fi descărcată din App Store şi Google Play şi afişează preţurile pentru alimente de la principalii retaileri, oferind multiple facilități de căutare, sortare și filtrare a datelor.

- Publicitate -
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Obsesia Guvernului de a da tuturor energie ieftină riscă să bage furnizorii în groapă definitiv
Articolul următor ANPC a controlat cele mai mari 3 parcuri din București
Un comentariu
  • Sfîntul Prooroc Ilie Tișbitul spune:
    31 martie 2022 la 2:24

    ULEI – Unul cu Ilie (2004-2070)
    OIL – One with Elijah (2004-2070)

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

La 10 ani de la Brexit, un fost vicepremier britanic lansează un atac dur: „Marea Britanie este mai săracă, mai slabă și mai puțin suverană”
Extern
Nicușor Dan merge la Paris, la invitația lui Emmanuel Macron
Extern
SUA cer Iranului să garanteze public siguranța navigației prin Strâmtoarea Ormuz
Extern

RSS Știri Financiare

  • Monitorizare firme: alerte automate pentru modificările portofoliului tău de clienți
  • România devine unul dintre cele mai atractive hub-uri industriale din Europa
  • Hercule va deschide cinci noi restaurante. Investiție de aproximativ 4 milioane lei
  • Design interior pentru containerele de birou
pensionari
Actualitate

Doi comisari europeni îi transmit un AVERTISMENT DUR lui Eugen Teodorovici: Fondurile de pensii ar putea pleca din țară

2 minute
Actualitate

Omniasig a înregistrat în 2020 o creștere de peste 5% a primelor brute subscrise

8 minute
frontiera
Actualitate

Aproximativ 2 milioane de persoane au tranzitat frontiera în perioada sărbătorilor de iarnă

5 minute
Actualitate

Monitorizare B1tv.ro – Benzina și motorina, mai scumpe cu aproape 10%, în iulie. În ultimele 9 luni, prețurile la produsele de igienă s-au majorat cu peste 20%. Creşte şi preţul coşului de alimente 

8 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?