Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Întâlnire Xi Jinping-António Guterres
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitatea din China 

Întâlnire Xi Jinping-António Guterres

Radio China Internaţional
Autor
Radio China Internaţional
Publicat 5 septembrie 2024
Distribuie
Foto: CRI online

China apreciază atenția permanentă acordată de ONU țărilor africane și este dispusă să intensifice colaborările cu ONU pentru a asista la promovarea păcii, stabilității și dezvoltării în Africa, a declarat, joi, la Beijing, președintele Chinei, Xi Jinping, în timpul întâlnirii sale cu secretarul general al ONU, António Guterres, după deschiderea Summitului Forumului de Cooperare China-Africa.

Xi Jinping a declarat că China acordă o importanță deosebită relației de cooperare cu țările africane și nu urmărește niciun interes unilateral în această relație. China a construit cu 50 ani în urmă, când se afla în dificultăți economice grave, linia de cale ferată Tanzania-Zambia, care se va bucura de îmbunătățiri în urma summitului. 

Xi Jinping a subliniat că toți factorii de instabilitate, chiar și furtuni aprige şi înfricoşătoare, nu vor afecta orientarea majoră în dezvoltarea umanității. Inițiativele globale de dezvoltare, securitate și civilizație, dar și comunitatea umană cu destin comun, vor contribui la navigarea navei la bordul căreia se află întreaga umanitate către pace, securitate, prosperitate și progrese. Modernizarea cu specific chinezesc va aduce lumii mai multe oportunități și vitalitate păcii și prosperității comune în lume.  

Șeful statului chinez a declarat că susținerea multilateralismului adevărat și a rolului cheie al ONU în afacerile internaționale rămân principiile diplomației chineze. China va continua să participe în mod activ la treburile ONU, să susțină Summitul Viitorului al ONU, să promoveze reforma cadrului financiar internațional și să intensifice managerierea inteligenței artificiale. 

António Guterres a declarat, la rândul său, că țările africane sunt principalele victime ale colonialismului. Cooperarea chino-africană ajută la reducerea nedreptăților istorice la adresa Africii și la realizarea unei dezvoltări pașnice a acesteia. ONU este dispus să depună alături de China eforturi pentru a combate activitățile secesioniste și dăunătoare progreselor comune. ONU va menține schimburi intense de opinii cu China privind Summitul Viitorului și va promova alăturat reforma financiară mondială și gestionarea inteligenței artificiale.

Articol realizat de Radio China Internațional și CCTV

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Discursul lui Xi Jinping, în deschiderea Summitului Forumului pentru Cooperare China-Africa
Articolul următor Peng Liyuan și invitatele africane, prezente la Conferința despre educația femeilor din China și Africa
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Iașiul devine, în această duminică, capitala frumuseții feline
Actualitate
Ultima fereastră pentru ofertele de vară se închide: românii își rezervă deja vacanțele
Turism
Regatul Țărilor de Jos – Se prelungesc controalele temporare la frontiere până la data de 30 septembrie 2026
Turism

RSS Știri Financiare

  • PENNY a deschis 40 de magazine noi și a realizat afaceri de 2 miliarde euro în 2025
  • Flip a înregistrat tranzacții de peste 100 milioane de euro în 2025
  • Kaufland continuă expansiunea în jurul Capitalei și deschide un magazin la Chitila
  • Domeniile Davidescu, afaceri de peste 17,3 milioane de lei în 2025
Actualitatea din China 

China: Cu cât Filipinele sunt mai „dependente”, cu atât sunt mai departe de „securitate”

5 minute
Actualitatea din China 

Reuniunea CCPCC privind relaţiile Chinei cu ţările vecine

2 minute
Actualitatea din China 

Întâlnire Li Qiang-Antonio Guterres

1 minute
Actualitatea din China 

Rețeaua de transport din Xinjiang, boom-ul economic al regiunii

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?