Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Interesul pentru piața locală de terenuri rămâne moderat, dezvoltatorii de retail și cei din sectorul rezidențial fiind cei mai activi cumpărători 
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Imobiliare

Interesul pentru piața locală de terenuri rămâne moderat, dezvoltatorii de retail și cei din sectorul rezidențial fiind cei mai activi cumpărători 

Curierul Național
Autor Curierul Național
Publicat 22 august 2024
Distribuie
Sînziana Oprea

Studiu Colliers

Prima jumătate a lui 2024 a fost marcată pe piața terenurilor mai degrabă de finalizarea unor tranzacții mari începute cu mult timp în urmă decât de inițierea de noi negocieri, în contextul unui interes destul de limitat al investitorilor pentru achiziții de terenuri, potrivit raportului Colliers privind evoluția pieței imobiliare în primul semestru al acestui an. Retailul și sectorul rezidențial au rămas principalii factori de creștere pe piață. În același timp, consultanții Colliers au identificat și o tendință de intensificare a interesului speculativ, manifestat de cumpărători care urmăresc să achiziționeze terenuri valoroase cu potențial pe termen lung, la prețuri atractive, fie anticipând creșterea prețurilor în următorii ani, fie așteptând o etapă favorabilă a pieței care să permită dezvoltarea unui proiect imobiliar de succes.

Oferta rămâne generoasă, cu numeroase portofolii disponibile la vânzare în prezent. Dezvoltatorii de retail își mențin activitatea intensă la nivel național, concentrându-se atât pe dezvoltarea parcurilor de retail, cât și pe magazine stand alone operate de marii retaileri. Terenurile mari, potrivite pentru proiecte mixte, au în continuare un impact semnificativ în acest sector. În paralel, dezvoltatorii rezidențiali și-au direcționat eforturile în principal către București și zonele sale periferice, precum și către marile orașe din țară, dar achizițiile se dovedesc greu de finalizat din cauza incertitudinii sau a blocajelor din zona urbanistică. Din aceleasi motive, unii dintre aceștia au decis să vândă o parte sau tot portofoliul de terenuri pentru a-și concentra resursele asupra proiectelor în desfășurare sau asupra altor sectoare de business.

Alți investitori, precum CPI, își îndreaptă atenția către noi oportunități/piețe. De altfel, unele din cele mai semnificative tranzacții din prima parte a anului implica vânzarea a două terenuri deținute de CPI: fosta platformă industrială Rocar, securizata de One United (acum in curs de finalizare), și un teren de 6 hectare în Sisești, cumpărat de Prima Development Group.

„Având în vedere că mai multe tranzacții importante sunt în diverse stadii de finalizare, iar altele semnificative au fost deja încheiate în primul semestru din 2024, volumul total al acestui an va arata cu siguranță generos atunci când vom face bilanțul anual. Vedem în continuare o serie de dezvoltatori activi, căutând terenuri cu autorizații adecvate pentru a începe rapid proiectele; dar acest proces este îngreunat de oferta limitată de terenuri care îndeplinesc aceste criterii”, explică Sînziana Oprea, Director Land Agency la Colliers România.

În ultimul an, s-a văzut o diferență clară între terenurile urbanizate, în locații bune și foarte bune, și cele marcate de incertitudini privind autorizarea sau într-o locație neatractivă. Terenurile cu potențial bun continuă să atragă interes semnificativ, iar dacă dețin documentația urbanistică dorită de dezvoltatori, se vând la prețul cerut, fără nicio reducere.

Consultanții Colliers anticipează un rezultat solid pentru piața terenurilor în 2024, dar și în anii următori, datorită interesului atât din partea investitorilor cu tradiție din piață, cât și a unor noi jucători. Lucrările importante în derulare acum în zona de infrastructură în multe părți ale țării contribuie, de asemenea, la creșterea interesului pentru noi proiecte imobiliare în zone noi care apar pe radarul investitorilor. Finalizarea secțiunii sudice a autostrăzii de centură a Bucureștiului (A0) și cea a autostrăzii care va lega Ploiești de Pașcani, ambele programate pentru anul viitor, au adus deja un val de interes pentru proiecte industriale și logistice pe aceste trasee. Aceste dezvoltări de anvergură vor stimula creșterea economică și vor crea locuri de muncă, atrăgând astfel și alte tipuri de proiecte imobiliare, cum ar fi cele din retail și rezidențial.

CEO investește în activități hoteliere
24 aprilie 2024

„Observăm interes din partea unor noi investitori pe piața de terenuri, inclusiv persoane private din alte sectoare de business decat real estate, dar și interes pentru terenuri cu destinații diferite decât cele clasice, cum ar fi centre de date, concepte medicale sau din zona de leisure/hospitality, cămine pentru studenți, showroom-uri etc. În acest context, presupunând că economia rămâne destul de stabilă, anticipăm o creștere a activității de tranzacționare începând cu 2025. În București, alegerile locale din 2024 nu au reușit să aducă claritatea necesară pentru deblocarea situației urbanistice, lăsând în continuare un climat de incertitudine, în așteptarea noului plan urbanistic general (PUG). Totuși, pe o notă pozitivă, în 2024 au fost emise mai multe autorizații de construire în zone centrale, inclusiv în zone protejate, unde dezvoltatorii au acceptat reglementări mai stricte. Astfel, cel puțin, lucrurile încep să avanseze”, conchide Sînziana Oprea.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Articolul anterior Cheltuielile cu începerea anului școlar stagnează în 2024, mulți părinți fiind îngrijorați cu privire la situația financiară personală, dar și în legătură cu mersul economiei
Articolul următor 51 de structuri de turism au fost verificate de specialiștii din cadrul Direcției Generale Turism a MEAT în minivacanța de Sfânta Maria
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Zweite Bundesliga: Bochum câștigă duelul cu Schalke 04
Sport
Ministerul Finanțelor: Termen de tranziție pentru utilizarea sistemului RO e-Factura de către persoanele fizice
Fiscalitate
Polonia pregătește „cel mai modern zid anti-drone din Europa“
Extern

RSS Știri Financiare

  • România antreprenorială: capital local în regiuni, investiții străine concentrate în București
  • Peste 180.000 metri pătrați de birouri vor fi livrați în București până în 2027
  • BYD lansează în România SUV-ul plug-in hybrid SEALION 5 DM-i
  • 7 din 10 autoturisme înmatriculate în 2025 sunt mașini rulate. Aproape jumătate sunt diesel
Imobiliare

Cushman & Wakefield Echinox a asistat fondul de investiții Fortress REIT la achiziția parcului logistic Eli Park 1 din Buftea

2 minute
Imobiliare

Bucureşti va avea cea mai mare creștere din Europa Centrală și de Est a ofertei de noi hoteluri între 2024 şi 2026

7 minute
Featured

Companiile imobiliare din România și din regiune se așteaptă la restrângerea activității în acest an

3 minute
Imobiliare

Affinity Life Care atrage o investiție strategică din partea fondului BlackPeak Capital pentru a-și consolida poziția de lider în domeniul îngrijirii vârstnicilor din România

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?