Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Investimental – primul broker autorizat de ASF pentru tranzacții bursiere în ultimii 14 ani
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Economie

Investimental – primul broker autorizat de ASF pentru tranzacții bursiere în ultimii 14 ani

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 7 decembrie 2022
Distribuie
Mihaela Bîciu, CEO Investimental

Compania românească de brokeraj bursier, Investimental, a obținut autorizarea de la Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF), marcând o premieră în ultimii 14 ani pe piața de capital din România.

Mai mult, Investimental a fost autorizată de ASF pentru toate tipurile de tranzacții financiare și intră acum pe ultima sută de metri înainte de lansarea oficială și realizarea primelor tranzacții.

„Așa cum am promis la începutul anului, când am anunțat o nouă investiție pe piața de capital din România, am reușit să obținem autorizarea de la ASF în acest an și facem acum ultimele operațiuni necesare pentru a intra la tranzacționare în prima parte a anului viitor. Avem satisfacția că am obținut într-un timp relativ scurt autorizarea pentru toate tipurile de tranzacții financiare, ceea ce ne va facilita atingerea obiectivelor pe care ni le-am setat, astfel încât în maximum trei ani de zile să ajungem în topul brokerilor de retail,” a declarat Mihaela Bîciu, CEO Investimental.

În perioada următoare, echipa Investimental va finaliza procesul de testare a aplicațiilor și proceselor, pentru a asigura o conectare optimă la infrastructura Bursei de Valori București și a Depozitarului Central. De asemenea, vor fi realizate primele tranzacții live in-house, cu rol de test în condiții reale. Testele pun accentul pe garantarea unei siguranțe maxime în orice etapă a fluxului operațional și pe configurarea unui proces optim și facil de tranzacționare.

Lansarea oficială a operațiunilor și realizarea primelor tranzacții pentru investitori vor avea loc în prima parte a anului viitor.

Inițial, Investimental le va oferi investitorilor posibilitatea tranzacționării la Bursa de Valori București și pe mari burse internaționale, cu acces la o paletă largă de instrumente financiare.

Pasul următor este oferirea unui întreg ecosistem de servicii de investiții financiare, ceea ce va permite realizarea obiectivului Investimental de a face bursa accesibilă cât mai multor români, atât din punctul de vedere al înțelegerii, cât și din cel al experienței de utilizare.

Aurul olimpic din 2026 are cea mai mare valoare din istorie
17 februarie 2026

„Vrem ca bursa să facă parte din viața de zi cu zi a oamenilor, să devină un instrument facil, familiar, care să ajute la planificarea financiară pe termen lung a cât mai multor români. Vom face asta prin tehnologie, transparență, educație financiară și prin oferirea unei experiențe personalizate investitorilor. Avem voința, forța și experiența să facem diferența, să ne punem în practică viziunea și să contribuim decisiv la schimbarea mentalităților și la dezvoltarea pieței de capital din Romania”, a declarat Mihaela Bîciu, CEO Investimental.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Ministerul Sănătății: Serviciile medicale ambulatorii trebuie să rămână cât mai accesibile pacienților
Articolul următor Dublă lansare de carte la Târgul Gaudeamus
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Bolojan: Niciodată nu am formulat vreun acord pentru un guvern tehnocrat. Încetați cu minciunile
Politic
Prof. univ. dr. Bogdan Marinescu, personalitate marcantă și pionier în dezvoltarea reproducerii umane asistate, s-a stins din viață
Actualitate
Viitoare reglementări europene ar putea schimba modul în care românii cumpără de pe platformele internaționale
Actualitate Economie

RSS Știri Financiare

  • Deutsche Bank extinde hub-ul tehnologic din România. Echipa a depășit 2.150 de angajați
  • Stații de încărcare a mașinilor electrice în toate magazinele Dedeman
  • theMarketer a depășit 2.000 de clienți în 17 țări și venituri cumulate de peste 5 milioane euro
  • Foundever își dublează spațiul de birouri din București și pariază pe creșterea operațiunilor locale
crestere
Economie

Produsul Intern Brut crește ușor

1 minute
IT

„EXODUS 1” DE LA HTC CREȘTE OPȚIUNILE DE ACHIZIȚIONARE CU LITECOIN

4 minute
Finanțe și Bănci

Deloitte România își consolidează echipa de management

6 minute
Finanțe și Bănci

Românii alocă pentru investiții doar 32 de lei pe lună

7 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?